Reklama
reklama

Brno během pěti let snížilo zadluženost o více než dvě miliardy

Městu Brnu se v době ekonomické krize a navzdory sníženému výnosu daní podařil opravdu výjimečný ekonomický počin. Ke konci roku 2013 klesla zadluženost města pod hranici 5,5 miliardy korun. Ještě v roce 2005 to přitom bylo 7,3 miliardy korun, o tři roky později dokonce 7,6 miliardy korun. Jde tedy o rapidní snížení dluhu o více než jednu čtvrtinu.

„Přísná rozpočtová politika, dlouhodobé a konzistentní dodržování finančního plánu, úspěšné čerpání prostředků z fondů Evropské unie a zkušenosti našich ekonomických expertů nás vedou k zodpovědné finanční politice města. Jsem rád, že tuto zodpovědnost cítí i zastupitelé města, kteří schvalují na základě našich podkladů rozumný rozpočet, a to napříč politickým spektrem, a nevystavují tak Brno zbytečným problémům, které mají jiná města,“ říká primátor města Brna Roman Onderka.

Ekonomickou stabilitu města Brna ocenili také finanční experti renomovaných společností. Pro hodnocení je významným parametrem únosná míra zadlužení a tempo splácení dluhů.

Agentura Moody’s Investors Service potvrdila městu Brnu A2 dlouhodobý rating. Agentura Standard & Poor’s dokonce zvýšila městu Brnu dlouhodobý kreditní rating z A+ na AA-. Obě agentury hodnotí výhled jako stabilní. 

Brno se přitom muselo vypořádat nejen s dopady ekonomické krize, ale i se zákonem o rozpočtovém určení daní, který velká města „obral“ o další finanční prostředky ze státního rozpočtu. Rozpočet Brna tak vlivem přišel o téměř jednu miliardu korun. Jestliže ještě v roce 2008 obdrželo město na daňových výnosech částku 7,5 miliardy korun, pak v roce 2014 to bude už „pouhých“ 6,6 miliardy.

„Přes všechny zmiňované negativní ekonomické jevy si město drží vysoké investiční výdaje, které se pohybují ve výši nad 3 miliardy korun ročně, a ještě zvládá snižovat svou zadluženost,“ konstatuje primátor Brna Roman Onderka.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Kožní problémy, tělesné bolesti a řadu dalších zdravotních neduhů, které sužují mnoho lidí, lze u nás řešit zákonnými produkty z konopí. Od prosince roku 2016 mohou obyvatelé moravské metropole Brno...
18.09.2017 - 20:03
Pokoje zalité sluncem a doširoka otevřené okenice, se kterými si pohrává lehký vánek se slanou příchutí. A šplouchání moře. Idylická představa bydlení, která ožívá především nyní, v čase...
18.09.2017 - 18:18
Řidiči si v centru Brna musí připravit pevné nervy. K mnoha uzavírkám se dnes přidala další. Jejich trpělivost prověří zákaz vjezdu do Křenové ulice.
18.09.2017 - 12:41
Komentáře