Reklama
reklama

Brno během pěti let snížilo zadluženost o více než dvě miliardy

Městu Brnu se v době ekonomické krize a navzdory sníženému výnosu daní podařil opravdu výjimečný ekonomický počin. Ke konci roku 2013 klesla zadluženost města pod hranici 5,5 miliardy korun. Ještě v roce 2005 to přitom bylo 7,3 miliardy korun, o tři roky později dokonce 7,6 miliardy korun. Jde tedy o rapidní snížení dluhu o více než jednu čtvrtinu.

„Přísná rozpočtová politika, dlouhodobé a konzistentní dodržování finančního plánu, úspěšné čerpání prostředků z fondů Evropské unie a zkušenosti našich ekonomických expertů nás vedou k zodpovědné finanční politice města. Jsem rád, že tuto zodpovědnost cítí i zastupitelé města, kteří schvalují na základě našich podkladů rozumný rozpočet, a to napříč politickým spektrem, a nevystavují tak Brno zbytečným problémům, které mají jiná města,“ říká primátor města Brna Roman Onderka.

Ekonomickou stabilitu města Brna ocenili také finanční experti renomovaných společností. Pro hodnocení je významným parametrem únosná míra zadlužení a tempo splácení dluhů.

Agentura Moody’s Investors Service potvrdila městu Brnu A2 dlouhodobý rating. Agentura Standard & Poor’s dokonce zvýšila městu Brnu dlouhodobý kreditní rating z A+ na AA-. Obě agentury hodnotí výhled jako stabilní. 

Brno se přitom muselo vypořádat nejen s dopady ekonomické krize, ale i se zákonem o rozpočtovém určení daní, který velká města „obral“ o další finanční prostředky ze státního rozpočtu. Rozpočet Brna tak vlivem přišel o téměř jednu miliardu korun. Jestliže ještě v roce 2008 obdrželo město na daňových výnosech částku 7,5 miliardy korun, pak v roce 2014 to bude už „pouhých“ 6,6 miliardy.

„Přes všechny zmiňované negativní ekonomické jevy si město drží vysoké investiční výdaje, které se pohybují ve výši nad 3 miliardy korun ročně, a ještě zvládá snižovat svou zadluženost,“ konstatuje primátor Brna Roman Onderka.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Komentáře