Reklama
reklama

Brněnští ekologové prodali letos před Vánoci asi 300 jedliček v květináči

Umělý vánoční strom nevoní, řezaný opadává, a proto upřednostňujete stromek živý, v květináči? Počítejte ale s tím, že o živý stromek v květináči je potřeba se starat. Alespoň pokud chcete, aby přežil do jara nebo dokonce do dalších Vánoc.

Na vypěstování jedličky v květináči, která je vysoká zhruba 25 až 30 centimetrů, musíte  počítat s dobrou pěti let. A právě takové jedličky dodává lesní školka už čtrnáctým rokem brněnským ekologům. Ti je před Vánocemi prodávají lidem, kteří před řezaným stromkem dávají přednost živému. Jejích cílem je návrat jedlí do české přírod. Lidé, kteří nemají kam stromek vysadit, se můžou na jaře zúčastnit hromadné výsadby v lese za Brnem. „To je pro ně vhodná lokalita, takže se jim tam vede dobře. Doposud jsme vysadili už přes dva tisíce  stromů,“ uvádí Mariana Zbořilová z ekologické poradny Veronika, která letos před Vánoci prodala 300 stromků v květináči.

Vánoční stromek v květináči, musíte na pobyt doma připravit několikadenním umístěním v chladné místnosti, nenechávejte ve vytápěných prostorech déle než dva týdny. Poté se probudí, začne rašit a je zle, protože jaro nepřivoláte, i kdybyste se postavili na hlavu.  

Po svátcích ho přeneste zpět do nevytápěné místnosti a na jaře, když už nehrozí mrazy, ho můžete dát ven. Kontejnerové stromky jsou citlivé i na správnou zálivku. Tu potřebují častou, ale slabší.  

Živé stromky větší než 25 centimetrů je možné pořídit třeba v zahradních centrech. Ty ale přijdou mnohem dráž než zmíněná malá jedlička: 

Většina živých stromků se dováží už vypěstovaných ze zemí, kde je to levnější, protože péče o ty stromy je časově a finančně náročná. Takže ty stromy pak dosahují vyšších cenových hladin než běžný vánoční stromek řezaný.

Ani při sebelepší péči se ale někdy vánoční stromek v květináči jara nedočká. Přírodní výběr je totiž neúprosný.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chystáte se jet lyžovat do zahraničí? Oblíbené jsou evropské destinace jako Itálie, Rakousko nebo Francie. Je ale na takovou cestu připravené i vaše auto? Víte, jaká pravidla v těchto zemích platí?
25.02.2018 - 10:14
Odpočinková zóna s kavárnou a dětským hřištěm, více místa pro sezónní trhy i lepší možnosti parkování či rekonstrukce inženýrských sítí. Hned tři brněnská náměstí čekají v brzké budoucnosti...
25.02.2018 - 08:39
Na jedné straně rozvoj města ve sportovní či dopravní rovině, na straně druhé obyvatelé či historické klenoty města. Situace týkající se směňování městských nemovitostí budí aktuálně v jihomoravské...
24.02.2018 - 09:07
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Radnice Brno-střed vypsala výzvu pro provozovatele kaváren, barů, restaurací a dalších podniků poskytujících občerstvení v městské části Brno-střed, aby umožnili využívat své toalety i kolemjdoucím...
23.02.2018 - 12:51
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Rekonstrukce silnic, uzavírky, opravy, výluky nebo i Velká cena. To vše zkomplikuje v následujících měsících brněnskou dopravu. Jak se s těmito problémy vypořádat co nejlépe řešil kraj spolu se...
23.02.2018 - 07:04
Plameny chatu zničily Foto: HZS JMK
V noci ze středy na čtvrtek hořela dřevěná chata v Brně-Bosonohách. Uvnitř našli hasiči ohořelé lidské torzo.
22.02.2018 - 12:28
Komentáře