Reklama
reklama

Brněnští ekologové prodali letos před Vánoci asi 300 jedliček v květináči

Umělý vánoční strom nevoní, řezaný opadává, a proto upřednostňujete stromek živý, v květináči? Počítejte ale s tím, že o živý stromek v květináči je potřeba se starat. Alespoň pokud chcete, aby přežil do jara nebo dokonce do dalších Vánoc.

Na vypěstování jedličky v květináči, která je vysoká zhruba 25 až 30 centimetrů, musíte  počítat s dobrou pěti let. A právě takové jedličky dodává lesní školka už čtrnáctým rokem brněnským ekologům. Ti je před Vánocemi prodávají lidem, kteří před řezaným stromkem dávají přednost živému. Jejích cílem je návrat jedlí do české přírod. Lidé, kteří nemají kam stromek vysadit, se můžou na jaře zúčastnit hromadné výsadby v lese za Brnem. „To je pro ně vhodná lokalita, takže se jim tam vede dobře. Doposud jsme vysadili už přes dva tisíce  stromů,“ uvádí Mariana Zbořilová z ekologické poradny Veronika, která letos před Vánoci prodala 300 stromků v květináči.

Vánoční stromek v květináči, musíte na pobyt doma připravit několikadenním umístěním v chladné místnosti, nenechávejte ve vytápěných prostorech déle než dva týdny. Poté se probudí, začne rašit a je zle, protože jaro nepřivoláte, i kdybyste se postavili na hlavu.  

Po svátcích ho přeneste zpět do nevytápěné místnosti a na jaře, když už nehrozí mrazy, ho můžete dát ven. Kontejnerové stromky jsou citlivé i na správnou zálivku. Tu potřebují častou, ale slabší.  

Živé stromky větší než 25 centimetrů je možné pořídit třeba v zahradních centrech. Ty ale přijdou mnohem dráž než zmíněná malá jedlička: 

Většina živých stromků se dováží už vypěstovaných ze zemí, kde je to levnější, protože péče o ty stromy je časově a finančně náročná. Takže ty stromy pak dosahují vyšších cenových hladin než běžný vánoční stromek řezaný.

Ani při sebelepší péči se ale někdy vánoční stromek v květináči jara nedočká. Přírodní výběr je totiž neúprosný.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Komentáře