Reklama
reklama

Brněnský magistrát získal cenu za aktivní přístup k řešení domácího násilí

Domácí násilí jako trestný čin se dostalo do trestního zákoníku od 1. června 2004. Od poloviny roku 2005 začal v jihomoravské metropoli působit Interdisciplinární tým města Brna (IDT) pro oblast domácího násilí a na pořad dne se dostal mezioborový přístup v oblasti prevence, pomoci a řešení případů domácího násilí ve městě. O významu tohoto přístupu svědčí i 1. cena v národním kole soutěže o evropskou cenu prevence kriminality ECPA. Ceny byly vyhlášeny v pondělí 17. března 2014 v sídle Ministerstva vnitra v Praze za účasti předních odborníků v oblasti prevence kriminality.

„Za více než osm let práce interdisciplinárního týmu úřad ve spolupráci s partnery realizoval mnoho preventivních projektů. Vedle vytvoření intervenčního centra pro oběti domácího násilí v Jihomoravském kraji jsou to například školení odborných pracovníků, vytváření osvětových programů a preventivních spotů k problematice domácího násilí, besedy s veřejností nebo vytvoření elektronické mapy pomoci osobám ohroženým domácím násilím. Aktivní přístup má v tomto případě smysl,“ uvedl tajemník Magistrátu města Brna Pavel Loutocký.

Co je ECPA

  • ECPA je evropskou cenou prevence kriminality a je každoročně vyhlašována Evropskou sítí prevence kriminality.
  • Oceňují se nejlepší projekty na poli prevence kriminality v rámci vyhlášeného ústředního tématu, kterým bylo pro rok 2013 téma Prevence domácího násilí – mezigenerační konflikty.

Národní kolo soutěže

  • Projekty národního kola soutěže ECPA vyhlašuje Ministerstvo vnitra ČR.
  • V národním kole ECPA 2013 byla 1. cena udělena projektu Interdisciplinární přístup k řešení případů domácího násilí ve městě Brně, který realizoval Odbor zdraví Magistrátu města Brna.
  • V mezinárodním kole soutěže magistrát získal certifikát o účasti.
  • Město Brno získalo cenu ECPA opakovaně – v roce 2007 byla stejnojmennému projektu udělena 2. cena. 

Projekt města Brna

  • Projekt Interdisciplinární přístup k řešení případů domácího násilí ve městě Brně je dlouhodobý, Odbor zdraví MMB jej realizuje každoročně (doposud za finanční podpory města a Jihomoravského kraje) a do soutěže byl přihlášen za období 2006–2012 s výhledem na rok 2013.
  • Zahrnuje realizaci veřejných kampaní včetně tvorby a distribuce širokého spektra tiskovin, vytvoření elektronické mapy pomoci osobám ohroženým domácím násilím – kiosk, tvorbu webových stránek s klientskou sekcí pro zástupce IDT Brno, realizaci aktivit v rámci Brněnských dnů pro zdraví 2010, realizaci výtvarně-literární soutěže pro školy včetně výstavy pro veřejnost v Křížové chodbě Nové radnice v roce 2011 či tvorbu zvukového a TV spotu k problematice s hlasem a tváří herce Zdeňka Junáka a následnou medializaci v regionálních rozhlasových stanicích, celostátních kabelových TV a pořadech České televize.
Autor: 
redakce
Aktuálně
Brněnský magistrát má plán, že do třiatřiceti let vybuduje chytré město. Z toho důvodu již nějakou dobu pracuje na strategii Brno 2050, kterou diskutuje s občany a která slibuje omezení dopravy a...
25.09.2017 - 08:00
Od pátečních pozdních nočních hodin vyšetřují brněnští kriminalisté zvlášť závažný zločin, který se stal ve vlaku směřujícím z Brna směrem do Adamova.
24.09.2017 - 20:29
Mezinárodní den kávy připadá každoročně na 1. říjen a Brno již posedmé chystá festival kávy, který se řadí mezi největší takovou akci v České republice.
24.09.2017 - 12:55
Fenomén únikových her, kdy účastníci musí řešit různé rébusy a snaží se dostat ven z labyrintu, pronikl do České republiky už dávno. Díky logickému myšlení a týmové práci musí skupina vyřešit příběh...
24.09.2017 - 09:00
Václav Vydra se narodil v Praze do herecké rodiny Dany Medřické a Václava Vydry. Diváci jej mohou vidět na prknech Divadla na Vinohradech, v karlínském divadle, ale také na televizních obrazovkách....
23.09.2017 - 16:58
Roční e-šalinkartu si v Brně pořídilo už téměř 30 tisíc cestujících. Pracovníci DPMB zatím nezaznamenali hromadný přechod mezi jednotlivými kategoriemi jízdného. Na podzim navíc dopravce chystá...
23.09.2017 - 12:38
Komentáře