Reklama
reklama

Brněnský magistrát nevydal občanský průkaz s fotografií s cedníkem na hlavě

Brňanovi Lukáši Novému vydržel cedník na hlavě na průkazu totožnosti jen měsíc. Úředníci totiž neuznali jeho argument, kterým cedník označuje za symbol své víry ve Velké špagetové monstrum. Pastafariánství totiž podle ministerstva vnitra není registrovaná církev.

„Ačkoliv Magistrát města Brna v rámci dobré správy vyhotovil dne 26. 7. 2013 občanský průkaz bez strojově čitelných údajů s dobou platnosti na 1 měsíc s fotografií zobrazující občana s netradiční pokrývkou hlavy – cedníkem, občanský průkaz se strojově čitelnými údaji s dobou platnosti na deset let již na doporučení Ministerstva vnitra ČR ze dne 5. 8. 2013 nevydal,“ uvedl mluvčí magistrátu Pavel Žára.  

Ministerstvo vnitra své zamítavé stanovisko odůvodnilo tím, že Pastafariáni – Církev létajícího špagetového monstra, na kterou se Lukáš Nový odvolával, není v České republice registrována. „Z uvedeného důvodu není možné dle názoru Ministerstva vnitra žádosti o vydání osobního dokladu  s takovou pokrývkou hlavy (cedníkem) vyhovět,“ dodal Žára.  

Nový uvedl, že s rozhodnutím magistrátu se teprve seznamuje. "Nicméně již dříve jsem avizoval, že se rozhodně nesmířím se zamítavým stanoviskem a proti rozhodnutí se odvolám. V této záležitosti totiž nejde o to, že by snad občan měl mít právo vyznávat víru či náboženství, ať již je jakkoli nezvyklé, a v důsledku pak požadovat po státním aparátu přiznání privilegií, nad kterými nezasvědcenému člověku zůstává rozum stát," uvedl Nový.  

Chce upozornit na skutečnost, že si církve a náboženské společnosti pod rouškou osobní a náboženské svobody nárokují práva a výhody, které jsou nepříslušníkům těchto organizací upírány. "Jedná se zde o jasnou diskriminaci," tvrdí Nový s tím, že smyslem celé jeho maškarády je snaha tuto diskriminaci narovnat. "Buď jednoduše zakázat pokrývku hlavy na průkazech bez výjimky a nebo ji povolit v případě splnění podmínek nestížené identifikace. Nároky na náboženské důvody musí být z této i jiných zákonných norem vypuštěny," dodal Nový.  

Pojmenování satirického náboženství je kombinací slov pasta - italsky těstoviny a rastafarián. Jeho příznivci a vyznavači věří, že svět stvořilo Létající špagetové monstrum. Možno říci, že jde o takřka celosvětové hnutí, které "vynalezl" Severoameričan Bobby Henderson v roce 2005. Polorecesistická víra údajně vznikla jako reakce na rozhodnutí školského úřadu státu Kansas, který povolil vyučování o stvoření světa jako rovnocennou evoluční nauku.  

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Den Brna Foto: TIC Brno
Neúspěšné obléhání Brna Švédy se letos poprvé slaví hned dva víkendy po sobě. Ten první – duchovně-hudební – již máme za sebou. Nyní probíhá doprovodný program a schyluje se k bojovému střetu na...
17.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Řidič v Bohunicích překročil povolenou rychlost 50 kilometrů v hodině téměř dvojnásobně. Jeho dechová zkouška na alkohol byla negativní, z opilosti však obvinil strážníka. Jak dechová zkouška ukázala...
16.08.2018 - 07:00
Komentáře