Reklama
reklama

Brněnský magistrát nevydal občanský průkaz s fotografií s cedníkem na hlavě

Brňanovi Lukáši Novému vydržel cedník na hlavě na průkazu totožnosti jen měsíc. Úředníci totiž neuznali jeho argument, kterým cedník označuje za symbol své víry ve Velké špagetové monstrum. Pastafariánství totiž podle ministerstva vnitra není registrovaná církev.

„Ačkoliv Magistrát města Brna v rámci dobré správy vyhotovil dne 26. 7. 2013 občanský průkaz bez strojově čitelných údajů s dobou platnosti na 1 měsíc s fotografií zobrazující občana s netradiční pokrývkou hlavy – cedníkem, občanský průkaz se strojově čitelnými údaji s dobou platnosti na deset let již na doporučení Ministerstva vnitra ČR ze dne 5. 8. 2013 nevydal,“ uvedl mluvčí magistrátu Pavel Žára.  

Ministerstvo vnitra své zamítavé stanovisko odůvodnilo tím, že Pastafariáni – Církev létajícího špagetového monstra, na kterou se Lukáš Nový odvolával, není v České republice registrována. „Z uvedeného důvodu není možné dle názoru Ministerstva vnitra žádosti o vydání osobního dokladu  s takovou pokrývkou hlavy (cedníkem) vyhovět,“ dodal Žára.  

Nový uvedl, že s rozhodnutím magistrátu se teprve seznamuje. "Nicméně již dříve jsem avizoval, že se rozhodně nesmířím se zamítavým stanoviskem a proti rozhodnutí se odvolám. V této záležitosti totiž nejde o to, že by snad občan měl mít právo vyznávat víru či náboženství, ať již je jakkoli nezvyklé, a v důsledku pak požadovat po státním aparátu přiznání privilegií, nad kterými nezasvědcenému člověku zůstává rozum stát," uvedl Nový.  

Chce upozornit na skutečnost, že si církve a náboženské společnosti pod rouškou osobní a náboženské svobody nárokují práva a výhody, které jsou nepříslušníkům těchto organizací upírány. "Jedná se zde o jasnou diskriminaci," tvrdí Nový s tím, že smyslem celé jeho maškarády je snaha tuto diskriminaci narovnat. "Buď jednoduše zakázat pokrývku hlavy na průkazech bez výjimky a nebo ji povolit v případě splnění podmínek nestížené identifikace. Nároky na náboženské důvody musí být z této i jiných zákonných norem vypuštěny," dodal Nový.  

Pojmenování satirického náboženství je kombinací slov pasta - italsky těstoviny a rastafarián. Jeho příznivci a vyznavači věří, že svět stvořilo Létající špagetové monstrum. Možno říci, že jde o takřka celosvětové hnutí, které "vynalezl" Severoameričan Bobby Henderson v roce 2005. Polorecesistická víra údajně vznikla jako reakce na rozhodnutí školského úřadu státu Kansas, který povolil vyučování o stvoření světa jako rovnocennou evoluční nauku.  

Autor: 
redakce
Aktuálně
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Kožní problémy, tělesné bolesti a řadu dalších zdravotních neduhů, které sužují mnoho lidí, lze u nás řešit zákonnými produkty z konopí. Od prosince roku 2016 mohou obyvatelé moravské metropole Brno...
18.09.2017 - 20:03
Pokoje zalité sluncem a doširoka otevřené okenice, se kterými si pohrává lehký vánek se slanou příchutí. A šplouchání moře. Idylická představa bydlení, která ožívá především nyní, v čase...
18.09.2017 - 18:18
Řidiči si v centru Brna musí připravit pevné nervy. K mnoha uzavírkám se dnes přidala další. Jejich trpělivost prověří zákaz vjezdu do Křenové ulice.
18.09.2017 - 12:41
Komentáře