Reklama
reklama

Brněnské výstavy prezentují Dánsko jako ráj cyklistů i architektonickou velmoc

Dánskému hlavnímu městu  Kodani se někdy přezdívá Město cyklistů. Kdo nevěří, nemusí běžet či jet na kole až tam, stačí, když si zajde na výstavu nazvanou Město v pohybu, kterou na nádvoří radnice městské části Brno-střed na Dominikánské 2 připravila Galerie Architektury Brno společně s Dánským velvyslanectvím v ČR.

Propagátor kodaňského životního stylu, filmař, fotograf a také specialista na územní plánování Mikael Colville-Andersen na ní prostřednictvím 50 fotografií dokumentuje, jak je každodenní život v Kodani prostoupen cyklistickou kulturou.

V dánské metropoli jezdí každý den do školy a do práce více než polovina obyvatel a město jim vychází vstříc tím, že pro cyklisty už řadu let buduje nejen obyčejné cyklostezky, ale celý sofistikovaný systém pruhů a dálnic. Podporuje tak rozvoj levnějšího a ekologičtějšího způsobu dopravy, který spoří místo i čas.

Mikael Colville-Andersen se dokumentování cyklistické kultury v Kodani věnuje již 4 roky.  Je odborníkem na městskou mobilitu a je známý také jako cyklistický velvyslanec Dánského království. Cestuje po celém světě, přednáší o městské cyklistice a setkává se s politiky na státní i obecní úrovni.

Dánové udávají moderní architektuře tón dodnes

Ve stejném termínu jako výstava o kodaňské cyklistice bude v Galerii Architektury Brno na Starobrněnské 18 k vidění výstava mapující fenomén moderní dánské architektury, považované už mnoho let za synonymum krásného a inovativního designu.

“Výstava Současná dánská architektura, která vznikla ve spolupráci Dánského ministerstva zahraničních věcí, Dánské asociace architektonických firem a Iniciativy dánského designu a architektury, přibližuje nejenom výběr toho nejlepšího ze současné dánské architektury, ale také její základní hodnoty. Dánskou architekturu charakterizuje striktně ekologický profil, udržitelnost, empatie a především demokratický přístup, podle kterého nejsou elegantní design a nádherná architektura vyhrazeny pro elitu, ale naopak určeny širokým masám,” uvádí zástupce dánského velvyslance Lars Kjellberg.

Obě výstavy potrvají od 30. července do 31. srpna 2014.

Zdroj: www.brno.cz

Autor: 
redakce
Aktuálně
Vítězný návrh Foto: KAM
Zklidnění dopravy, více zeleně, míst pro odpočinek a volný čas. I taková by mohlo v budoucnu vypadat historické Staré Brno. Porota ocenila nejlepší návrhy v ideové soutěži na proměnu Mendlova náměstí...
26.09.2018 - 05:00
Protihluková stěna Foto: DPMB
Obyvatelé Bystrce se dočkají rekonstrukce protihlukové stěny, která je má lépe ochránit před hlukem od projíždějících tramvají i aut. Investice vyjdou na 11 milionů korun.
25.09.2018 - 15:38
Zelný trh Foto: Centrum news
Užít si slavný německý pivní festival Oktoberfest mohou lidé i v Brně. Slavnosti bavorského piva a dobrého jídla se uskuteční již tradičně na Zelném trhu. Začne ve čtvrtek 27. září a potrvá až do...
25.09.2018 - 11:54
Řidič auta najel na vyvýšený obrubník Foto: PČR JMK
V neděli nad ránem přijali strážníci oznámení od náhodného svědka, že v Hodoníně havarovalo auto najetím na vyvýšený ostrůvek a jeho řidič uvnitř auta spí. Když se nejbližší policejní hlídka blížila...
25.09.2018 - 07:42
Následky vichřice Foto: HZS JMK
Od včerejší dvacáté do dnešní sedmnácté hodiny řešili hasiči, v souvislosti se silným větrem, téměř sedm desítek událostí. Převážně odstraňovali spadlé stromy a zlomené větve.
24.09.2018 - 18:45
Bike and Run festival. Novinka, která zahrnovala prestižní Cannondale MTB Kritérium a Noční běh 5,10 mil Brnem, přilákala téměř pět set závodníků. Podzimní počasí přálo bajkerům i běžcům všech...
24.09.2018 - 11:45
Komentáře