Reklama
reklama

Brněnské výstavy prezentují Dánsko jako ráj cyklistů i architektonickou velmoc

Dánskému hlavnímu městu  Kodani se někdy přezdívá Město cyklistů. Kdo nevěří, nemusí běžet či jet na kole až tam, stačí, když si zajde na výstavu nazvanou Město v pohybu, kterou na nádvoří radnice městské části Brno-střed na Dominikánské 2 připravila Galerie Architektury Brno společně s Dánským velvyslanectvím v ČR.

Propagátor kodaňského životního stylu, filmař, fotograf a také specialista na územní plánování Mikael Colville-Andersen na ní prostřednictvím 50 fotografií dokumentuje, jak je každodenní život v Kodani prostoupen cyklistickou kulturou.

V dánské metropoli jezdí každý den do školy a do práce více než polovina obyvatel a město jim vychází vstříc tím, že pro cyklisty už řadu let buduje nejen obyčejné cyklostezky, ale celý sofistikovaný systém pruhů a dálnic. Podporuje tak rozvoj levnějšího a ekologičtějšího způsobu dopravy, který spoří místo i čas.

Mikael Colville-Andersen se dokumentování cyklistické kultury v Kodani věnuje již 4 roky.  Je odborníkem na městskou mobilitu a je známý také jako cyklistický velvyslanec Dánského království. Cestuje po celém světě, přednáší o městské cyklistice a setkává se s politiky na státní i obecní úrovni.

Dánové udávají moderní architektuře tón dodnes

Ve stejném termínu jako výstava o kodaňské cyklistice bude v Galerii Architektury Brno na Starobrněnské 18 k vidění výstava mapující fenomén moderní dánské architektury, považované už mnoho let za synonymum krásného a inovativního designu.

“Výstava Současná dánská architektura, která vznikla ve spolupráci Dánského ministerstva zahraničních věcí, Dánské asociace architektonických firem a Iniciativy dánského designu a architektury, přibližuje nejenom výběr toho nejlepšího ze současné dánské architektury, ale také její základní hodnoty. Dánskou architekturu charakterizuje striktně ekologický profil, udržitelnost, empatie a především demokratický přístup, podle kterého nejsou elegantní design a nádherná architektura vyhrazeny pro elitu, ale naopak určeny širokým masám,” uvádí zástupce dánského velvyslance Lars Kjellberg.

Obě výstavy potrvají od 30. července do 31. srpna 2014.

Zdroj: www.brno.cz

Autor: 
redakce
Aktuálně
Pořídili jste si nové bydlení a nyní přemýšlíte jak vybavit interiéry tak, aby byly nadčasové i funkční? Nebo přemýšlíte nad renovací a zkvalitněním svého domova současného? Ústředním bodem, který...
17.03.2018 - 11:57
Zájem o nemovitosti v jihomoravské metropoli stále roste a na stoupající poptávku reagují i ceny. Ty dosahují svého maxima. Zdá se, že se ale bytu chtivým Brňanům blýská na lepší časy.
17.03.2018 - 09:34
Záběr z videa Foto: Městská policie Brno
Čtyřiadvacetiletý cizinec se vloupal do domu v městské části Brno-střed. Policii zavolali obyvatelé domu, kteří slyšeli rány a báli se o svou bezpečnost. Lupič opustil byt až po hrozbou namířené...
16.03.2018 - 15:10
Šestice brněnských pedagogů získá ocenění Učitel roku 2018. Slavnostní předání ocenění se uskuteční při příležitosti Dne učitelů ve středu 28. března 2018 na Nové radnici.
16.03.2018 - 11:30
Ulici Hanácká čeká od dnešní osmé hodiny uzavírka. Z toho důvodu bude omezen průjezd veškeré dopravy ulicí Hanáckou v obou směrech. Rovněž zastávku Hanácká čeká přeložení. Uzavírka potrvá do...
16.03.2018 - 07:00
Divadlo žije. Bez ohledu na okolnosti. I tak by se dalo popsat inkluzivní taneční divadlo Kafkasia, které bude mít premiéru 14. dubna 2018 v Brně. Šestice tanečníků – včetně dvou s tělesných...
15.03.2018 - 22:15
Komentáře