Reklama
reklama

Brněnská loď Dallas je nově kulturní památkou, neví se ale, co s ní

Brno má novou kulturní památku, je jí loď Dallas z roku 1955. Ta desetiletí vozila cestující po Brněnské přehradě, nyní se ale neví, co s ní. Dva zaměstnanci dopravního podniku, kteří se o prohlášení lodi za kulturní památku zasloužili, netuší, jaké problémy vlastně způsobili.

Dopravní podnik města Brna jako majitel Dallasu, jej chtěl sešrotovat, protože neměl peníze na opravu, nyní musí sehnat finance alespoň na údržbu, jak mu nařizuje zákon o památkové péči. Na vodu už nemůže, neodpovídá technickým normám. O zapsání na seznam kulturních památek zažádali pracovníci dopravního podniku - kapitán a lodník bez vědomí vedení.

 

Podnik už provozuje jinou historickou loď a s nálepkou kulturní památky prodá Dallas někomu jinému jen stěží. Nový majitel by se totiž musel zavázat, že bude s lodí zacházet jako s kulturní památkou. Dopravní podnik se ale chystá o finanční pomoc požádat například Národní technické muzeum, Národní památkový ústav a další subjekty, které doporučily prohlásit loď za kulturní památku.

 

Dallas jezdil od roku 1992 pod jménem Moskva, na přehradě je poslední z lodí, které v Brně před více než padesáti lety vznikly. Výjimečný je tím, že má stále mnoho původních dílů, některé ze starých tramvají. Zajímavé také je, že jako jediný lodní šroub byl napojen na tramvajový motor.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Den Brna Foto: TIC Brno
Neúspěšné obléhání Brna Švédy se letos poprvé slaví hned dva víkendy po sobě. Ten první – duchovně-hudební – již máme za sebou. Nyní probíhá doprovodný program a schyluje se k bojovému střetu na...
17.08.2018 - 07:00
Komentáře