Reklama
reklama

Brněnská loď Dallas je nově kulturní památkou, neví se ale, co s ní

Brno má novou kulturní památku, je jí loď Dallas z roku 1955. Ta desetiletí vozila cestující po Brněnské přehradě, nyní se ale neví, co s ní. Dva zaměstnanci dopravního podniku, kteří se o prohlášení lodi za kulturní památku zasloužili, netuší, jaké problémy vlastně způsobili.

Dopravní podnik města Brna jako majitel Dallasu, jej chtěl sešrotovat, protože neměl peníze na opravu, nyní musí sehnat finance alespoň na údržbu, jak mu nařizuje zákon o památkové péči. Na vodu už nemůže, neodpovídá technickým normám. O zapsání na seznam kulturních památek zažádali pracovníci dopravního podniku - kapitán a lodník bez vědomí vedení.

 

Podnik už provozuje jinou historickou loď a s nálepkou kulturní památky prodá Dallas někomu jinému jen stěží. Nový majitel by se totiž musel zavázat, že bude s lodí zacházet jako s kulturní památkou. Dopravní podnik se ale chystá o finanční pomoc požádat například Národní technické muzeum, Národní památkový ústav a další subjekty, které doporučily prohlásit loď za kulturní památku.

 

Dallas jezdil od roku 1992 pod jménem Moskva, na přehradě je poslední z lodí, které v Brně před více než padesáti lety vznikly. Výjimečný je tím, že má stále mnoho původních dílů, některé ze starých tramvají. Zajímavé také je, že jako jediný lodní šroub byl napojen na tramvajový motor.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Kožní problémy, tělesné bolesti a řadu dalších zdravotních neduhů, které sužují mnoho lidí, lze u nás řešit zákonnými produkty z konopí. Od prosince roku 2016 mohou obyvatelé moravské metropole Brno...
18.09.2017 - 20:03
Pokoje zalité sluncem a doširoka otevřené okenice, se kterými si pohrává lehký vánek se slanou příchutí. A šplouchání moře. Idylická představa bydlení, která ožívá především nyní, v čase...
18.09.2017 - 18:18
Řidiči si v centru Brna musí připravit pevné nervy. K mnoha uzavírkám se dnes přidala další. Jejich trpělivost prověří zákaz vjezdu do Křenové ulice.
18.09.2017 - 12:41
Krátce po velkých změnách ve vlakové dopravě během letních prázdnin musí cestující počítat s dalšími výlukami na železniční trati.
18.09.2017 - 08:30
Ceny bytů v České republice stále rostou a současný stav neovlivnily ani prázdninové měsíce. V meziročním srovnání nyní pořídí Češi nové bydlení až o 20 % dráž a průměrná rodina tak na vlastní...
17.09.2017 - 19:58
Komentáře