Reklama
reklama

Brnem projedete plynuleji. Světelné křižovatky řídí jen jedna ústředna

Doprava auty po Brně by měla být plynulejší, světelné křižovatky budou totiž řízeny z jediné ústředny. Městská firma Brněnské komunikace dokončila první etapu projektu Dopravní telematika za 27,5 milionu korun. Úspěšně vyzkoušela a zavedla do provozu novou centrální dopravní ústřednu.

„Dokáže tak z jednoho místa efektivně řídit provoz na všech světelných křižovatkách, ač jsou na nich zařízení různých provozovatelů a různého stáří,“ řekl na tiskové konferenci ředitel společnosti Arne Žurek. Nahradila ústředny, které spolu vzájemně nespolupracovaly. Nová ústředna Sitraffic Scala dokáže efektivně využít novou generaci takzvaných řadičů, které automaticky řídí křižovatku, a dokáže pracovat s řadiči od tří dodavatelů, které v Brně fungují. Pracuje na evropsky uznávaném komunikačním rozhraní.  

Na další etapy projektu, které budou stát 131,8 milionu korun, má firma dotaci 111,5 milionu korun z Regionálního operačního programu. "Půjde o stavby dalších světelných křižovatek a hlavně jejich rekonstrukci. Zatím máme v Brně 64 křižovatek, kde funguje preference městské hromadné dopravy. Zavedeme ji i na dalších osmi rekonstruovaných. Snaha města je mít preferenci na všech křižovatkách, kde je to možné," uvedl správní ředitel společnosti Roman Nekula. Světelně řízených je v Brně 143 křižovatek.

Nekula zdůraznil potřebu centrálního řízení brněnské dopravy tím, že není dokončen okruh a doprava se v Brně tak pohybuje v ulicích. Nejvytíženějšími místy, jimiž jsou například ulice Gajdošova či Opuštěná, které projede denně až 45 tisíc aut.   

Autor: 
redakce
Aktuálně
Auta na zákazu zastavení Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Není složité narazit v Brně na řidiče, kteří nedodržují dopravní předpisy. Někteří si dokonce pletou značku zákazu zastavení se značkou parkoviště.
22.03.2018 - 10:29
Rodina, která využila šance na nový domov Foto: B. Kleinhamplová
Prodloužení nájemní smlouvy bylo v březnu schváleno čtyřicáté rodině, která se účastní projektu Rapid Re-Housing. Byla tak překonána úspěšnost 80 procent v udržení bydlení, kterou si Brno před...
22.03.2018 - 07:25
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
V Jihomoravském kraji prudce vzrostl počet lidí s tuberkulózou. Zatímco v roce 2016 bylo v kraji 47 nemocných, loni jejich počet vzrostl na 66.
21.03.2018 - 19:53
Energetici z jaderné elektrárny Dukovany úspěšně dokončili výměnu paliva v druhém výrobním bloku. Výměna skončila včera ve 14 hodin, odstávka však pokračuje. Stejně tak další servisní práce.
21.03.2018 - 18:00
První velký knižní čtvrtek letošního roku nabídne nadšencům do literatury patnáct knižních novinek různorodých žánrů od domácích i zahraničních autorů. Nebude chybět ani doprovodný program v podobě...
21.03.2018 - 15:55
Vizualizace nového pavilonu Foto: MMB
Zpracováním investičního záměru na vybudování nového pavilonu v areálu Úrazové nemocnice odsouhlasili včera brněnští radní. Mohlo by se začít stavět v roce 2020.
21.03.2018 - 10:51
Komentáře