Reklama
reklama

Brnem projedete plynuleji. Světelné křižovatky řídí jen jedna ústředna

Doprava auty po Brně by měla být plynulejší, světelné křižovatky budou totiž řízeny z jediné ústředny. Městská firma Brněnské komunikace dokončila první etapu projektu Dopravní telematika za 27,5 milionu korun. Úspěšně vyzkoušela a zavedla do provozu novou centrální dopravní ústřednu.

„Dokáže tak z jednoho místa efektivně řídit provoz na všech světelných křižovatkách, ač jsou na nich zařízení různých provozovatelů a různého stáří,“ řekl na tiskové konferenci ředitel společnosti Arne Žurek. Nahradila ústředny, které spolu vzájemně nespolupracovaly. Nová ústředna Sitraffic Scala dokáže efektivně využít novou generaci takzvaných řadičů, které automaticky řídí křižovatku, a dokáže pracovat s řadiči od tří dodavatelů, které v Brně fungují. Pracuje na evropsky uznávaném komunikačním rozhraní.  

Na další etapy projektu, které budou stát 131,8 milionu korun, má firma dotaci 111,5 milionu korun z Regionálního operačního programu. "Půjde o stavby dalších světelných křižovatek a hlavně jejich rekonstrukci. Zatím máme v Brně 64 křižovatek, kde funguje preference městské hromadné dopravy. Zavedeme ji i na dalších osmi rekonstruovaných. Snaha města je mít preferenci na všech křižovatkách, kde je to možné," uvedl správní ředitel společnosti Roman Nekula. Světelně řízených je v Brně 143 křižovatek.

Nekula zdůraznil potřebu centrálního řízení brněnské dopravy tím, že není dokončen okruh a doprava se v Brně tak pohybuje v ulicích. Nejvytíženějšími místy, jimiž jsou například ulice Gajdošova či Opuštěná, které projede denně až 45 tisíc aut.   

Autor: 
redakce
Aktuálně
Následky vichřice Foto: HZS JMK
Od včerejší dvacáté do dnešní sedmnácté hodiny řešili hasiči, v souvislosti se silným větrem, téměř sedm desítek událostí. Převážně odstraňovali spadlé stromy a zlomené větve.
24.09.2018 - 18:45
Bike and Run festival. Novinka, která zahrnovala prestižní Cannondale MTB Kritérium a Noční běh 5,10 mil Brnem, přilákala téměř pět set závodníků. Podzimní počasí přálo bajkerům i běžcům všech...
24.09.2018 - 11:45
V pátek 21.9. odstartovalo finále 8. ročníku Ankety Dobrovolní hasiči roku, do kterého postupuje 25 jednotek a 25 sborů dobrovolných hasičů ze všech krajů České republiky. Finalisty nominovala...
24.09.2018 - 08:13
Už to bude téměř měsíc, kdy se silnice v brněnském středu zahalily do modré barvy. Jak se vede modrým zónám a jak funguje rezidentní parkování v reálu?
23.09.2018 - 18:18
K neobvyklému obyvateli řeky Svitavy vyrazili v pátek dopoledne strážníci do Tkalcovské ulice.
23.09.2018 - 08:54
Chcete-li chránit váš domov, kvalitní bezpečnostní dveře jsou prvním krokem v zabezpečení, neboť drtivá většina vloupání do domácností probíhá právě přes dveře. Ochranu si ale zaslouží i okna či...
22.09.2018 - 08:53
Komentáře