Reklama
reklama

Brnem projedete plynuleji. Světelné křižovatky řídí jen jedna ústředna

Doprava auty po Brně by měla být plynulejší, světelné křižovatky budou totiž řízeny z jediné ústředny. Městská firma Brněnské komunikace dokončila první etapu projektu Dopravní telematika za 27,5 milionu korun. Úspěšně vyzkoušela a zavedla do provozu novou centrální dopravní ústřednu.

„Dokáže tak z jednoho místa efektivně řídit provoz na všech světelných křižovatkách, ač jsou na nich zařízení různých provozovatelů a různého stáří,“ řekl na tiskové konferenci ředitel společnosti Arne Žurek. Nahradila ústředny, které spolu vzájemně nespolupracovaly. Nová ústředna Sitraffic Scala dokáže efektivně využít novou generaci takzvaných řadičů, které automaticky řídí křižovatku, a dokáže pracovat s řadiči od tří dodavatelů, které v Brně fungují. Pracuje na evropsky uznávaném komunikačním rozhraní.  

Na další etapy projektu, které budou stát 131,8 milionu korun, má firma dotaci 111,5 milionu korun z Regionálního operačního programu. "Půjde o stavby dalších světelných křižovatek a hlavně jejich rekonstrukci. Zatím máme v Brně 64 křižovatek, kde funguje preference městské hromadné dopravy. Zavedeme ji i na dalších osmi rekonstruovaných. Snaha města je mít preferenci na všech křižovatkách, kde je to možné," uvedl správní ředitel společnosti Roman Nekula. Světelně řízených je v Brně 143 křižovatek.

Nekula zdůraznil potřebu centrálního řízení brněnské dopravy tím, že není dokončen okruh a doprava se v Brně tak pohybuje v ulicích. Nejvytíženějšími místy, jimiž jsou například ulice Gajdošova či Opuštěná, které projede denně až 45 tisíc aut.   

Autor: 
redakce
Aktuálně
K dalšímu neštěstí na jihomoravských železničních tratích došlo dnes ráno v Brně.
25.09.2017 - 13:54
Brněnský magistrát má plán, že do třiatřiceti let vybuduje chytré město. Z toho důvodu již nějakou dobu pracuje na strategii Brno 2050, kterou diskutuje s občany a která slibuje omezení dopravy a...
25.09.2017 - 08:00
Od pátečních pozdních nočních hodin vyšetřují brněnští kriminalisté zvlášť závažný zločin, který se stal ve vlaku směřujícím z Brna směrem do Adamova.
24.09.2017 - 20:29
Mezinárodní den kávy připadá každoročně na 1. říjen a Brno již posedmé chystá festival kávy, který se řadí mezi největší takovou akci v České republice.
24.09.2017 - 12:55
Fenomén únikových her, kdy účastníci musí řešit různé rébusy a snaží se dostat ven z labyrintu, pronikl do České republiky už dávno. Díky logickému myšlení a týmové práci musí skupina vyřešit příběh...
24.09.2017 - 09:00
Václav Vydra se narodil v Praze do herecké rodiny Dany Medřické a Václava Vydry. Diváci jej mohou vidět na prknech Divadla na Vinohradech, v karlínském divadle, ale také na televizních obrazovkách....
23.09.2017 - 16:58
Komentáře