Reklama
reklama

Brňané sbírali peníze na opravu tramvaje Caroline, nyní přispěje i město

Pomozte nám rozjet Karolínku! S takovou prosbou se na Brňany před časem obrátili lidé z technického muzea. Fenomén brněnské hromadné dopravy, zelená parní tramvaj Caroline, která městem při slavnostních příležitostech vozila děti i dospělé, totiž už nejezdí.

Technické muzeum proto na opravu tramvajové lokomotivy z roku 1889, pořádala veřejnou sbírku. „Lokomotivě minulý rok došel dech. Ve špatném stavu jsou kotlové trubky a ložiska pojezdu a rozvodu parního stroje,” přiblížil závady ředitel muzea Vlastimil Vykydal. Karolínka byla jediná trojnápravová parní lokomotiva v Brně. Pamětníci, kteří ji viděli v ostrém provozu už dnes nežijí.  

Město Brno nyní pomůže historickou parní lokomotivu Caroline opravit. Radní vyčlenili potřebnou částku 900 tisíc korun, která je nutná na opravu a znovuzprovoznění tohoto technického unikátu.

„Je to unikát, je to chlouba všech tramvajových vozů, které máme ve městě. Její historická hodnota je opravdu významná a pro Brno odjezdila stovky kilometrů, ať už ve službách tehdejší Zbrojovky nebo Společnosti brněnských elektrických pouličních drah na konci druhé světové války,“ uvedl primátor města Brna Roman Onderka.

Na brněnských tramvajových tratích se Caroline objevila v r. 1889 s tím, že v provozu byla až do r. 1914, kdy byla odprodána vojenské správě pro dopravu. V roce 1945 se Caroline uplatnila i při odklízení trosek a obnově provozu tramvají. Poté se znovu vrátila do Zbrojovky, která ji v r. 1952 věnovala Městskému muzeu v Brně. Díky iniciativě dopravního podniku byla opravena v lokomotivním depu Brno – dolní nádraží. V r. 1971 byla předána do sbírek Technického muzea a s přestávkami až do roku 1989 byla udržována v provozuschopném stavu. Poslední větší opravou spojenou s kompletní obnovou kotle prošla v roce 1993, kdy se zúčastnila oslav 750. výročí udělení městských práv. Následujícího roku byla prezentována na srazu parních strojů v železničním muzeu partnerského města Utrechtu. Dotaci města budou projednávat ještě brněnští zastupitelé.

Ve sbírce Technického muzea v Brně se nachází ještě druhá tramvajová lokomotiva Krauss společnosti Brünner Localbahn pocházející z roku 1894. Jde o lokomotivu Witkowitz, kterou zmíněná společnost využívala na trati Přívoz – Mor. Ostrava – Vítkovice. Typově se zcela shoduje s dalšími brněnskými lokomotivami č. 1 Mariette, 6 Hedwig, 3 a 4 (jména posledních dvou nejsou známa).  Lokomotiva Witkowitz byla objevena na vlečce lihovaru v Györu a do sbírek Technického muzea získána prostřednictvím Dopravního muzea v Budapešti. V současnosti je lokomotiva Witkowitz v depozitáři v Brně-Líšni ve stavu nedokončené renovace.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Studenti brněnských vysokých škol začali přijíždět po prázdninách do města. Jednou z prvních záležitostí, kterou musí na začátku semestru udělat, je zařídit si předplatní jízdenku na městskou...
21.09.2018 - 18:43
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Komentáře