Reklama
reklama

Boskovický poklad, mince z vrchu Zlatník, vystavují v Moravském zemském muzeu

Takzvaný Boskovický poklad nalezl už před čtyřmi lety devětatřicetiletý muž z Blanenska, když s detektorem kovů pročesával les na vrchu nazývaném Zlatník u Boskovic. Místo aby nález odevzdal státu, prodal jej sběrateli z Brněnska, který s mincemi dál obchodoval a většinu stihl zpeněžit. Policisty na případ upozornil loni na podzim anonym. Mince jsou nyní jsoučástí výstavy v Moravském zemském muzeu, které poprvé představuje celou dochovanou část pokladu.

Poklad byl ukryt do země ve 40. letech 17. století v souvislosti s válečnými událostmi třicetileté války, kdy byla země drancována vojsky mnoha armád. Džbánek obsahoval stříbrné mince o celkové hmotnosti přibližně 6 kilogramů, které byly zabaleny do tkaniny, uloženy v hliněném džbánu a uschovány na bezpečné místo pod kamenem. Nalezený poklad bohužel nezůstal v úplnosti vzhledem k tomu, že nálezce poklad neodevzdal a rozprodal. Policii se podařilo zachránit džbánek a 2267 stříbrných mincí o hmotnosti 1632 gramů, které se nyní představují veřejnosti. 

Dochovaná část pokladu je složena z různých typů stříbrných mincí velmi pestré provenience zahrnující množství evropských zemí. Mince rovněž pocházejí z velmi širokého časového období od 2. poloviny 14. století až po 40. léta 17. století. Jedná se především o drobné a střední mincovní nominály již od Karla IV. (1346-1378) až po mince Ferdinanda III. (1637-1657). V největším počtu jsou v depotu dochovány mince salcburských arcibiskupů; významnou část tvoří mince z českých zemí a z rakouských zemí; pestrá je i směsice drobných a středních nominálů z německých zemí. Složení nálezu doplňují mince nizozemské, polské, uherské, švýcarské nebo ražba papežská. Vedle běžných ražeb, dochovaných ve velkém množství, jsou zde i mince vzácnější a u nás málo známé.

"Díky svému rozchvácení se poklad stal ukázkou zničení významného historického pramene a našeho kulturního dědictví. V nálezu chybí velké stříbrné tolarové ražby, které byly součástí pokladu, ale nedochovaly se. Ve své komplexnosti by se depot stal jedním z největších moravských mincovních nálezů z období třicetileté války vůbec," říká vedoucí numismatického oddělení muzea Dagmar Grossmannová.

Dochovaná část pokladu se stala majetkem Moravského zemského muzea, kde je nyní poklad vystaven poprvé, v dalších letech jej návštěvníci mohou vidět v Muzeu Boskovicka a dalších muzeích Jihomoravského kraje.

Autor: 
redakce
Aktuálně
V poslední době přibývá případů, kdy si cestující v autobuse či vlaku dopřeje chvilku spánku, a po probuzení zjistí, že byl okraden. Policisté proto apelují na občany, aby byly obezřetnější a své...
21.08.2017 - 12:07
Obyvatelé Černé Hory na Blanensku si mohou alespoň částečně oddechnout. Uzavírka frekventovaného mostu, kvůli které městys zažívá dopravní peklo, sice nekončí, ale most bude provizorně podepřen, což...
21.08.2017 - 07:46
Oblíbený Den Starobrna se blíží – brány pivovaru se všem návštěvníkům otevřou dokořán v sobotu 2. září v pravé poledne. Zatímco vrchní nádvoří rozezní písničky špičkových českých skupin, dolní část...
20.08.2017 - 17:01
Metropole by měla být významným místem, ve kterém se mísí tradice s moderním, kultura s obchodem a v neposlední radě i městem, které má styl. Ta jihomoravská však o svoji osobitost v poslední době...
20.08.2017 - 08:28
Během druhého srpnového víkendu se město proměnilo v obří hudební scénu. Představily se desítky umělců, na které se přišlo podívat více než 16 000 diváků.
19.08.2017 - 16:04
Včera krátce po půl třetí odpoledne se u stanice Olbramkostel na železničním přejezdu střetl vlak s osobním autem.
19.08.2017 - 12:45
Komentáře