Reklama
reklama

Bienále je letos otevřeno studentům

Brněnské bienále se letos poprvé zaměří především na fenomén vzdělávání v grafickém designu a vizuální komunikaci. Soutěžní část je proto tentokrát otevřená studentům a grafickým návrhům vzniklým na půdě středních či vysokých škol.

Oproti minulým ročníkům tak v soutěži zůstane stranou tvorba profesionálů, u kterých má bienále značnou prestiž. Školská a vzdělávací tematika se promítne také v doprovodných výstavách, informovali pořadatelé. „Mezinárodní přehlídka, tradiční součást Bienále Brno, bude v mnoha ohledech výjimečná. Důrazem na studentské práce ponechá nyní stranou tvorbu profesionálů. Jejím cílem je představit široké spektrum školních prací a konfrontovat současné metody a přístupy na vzdělávacích institucích po celém světě,“ uvedla mluvčí Moravské galerie Martina Vašková

Bienále letos začne 19. června a skončí 26. října. Naznačí, jak se grafický design v současnosti učí, jaké jsou modely, metody a přístupy škol a pedagogů po celém světě. Jedna z doprovodných výstav se například inspiruje různorodými školními úlohami a cvičeními, další na velkých černých tabulích představí historii grafického designu.

 Do soutěžní přehlídky se mohou ještě do konce ledna hlásit studenti, kteří své práce z oblasti grafického designu tvořili od 1. ledna 2010 do konce roku 2013. Mohou to být například knihy, plakáty, nová písma, návrhy webových stránek nebo layouty časopisů. "Z přijatých prací porota vybere ty, jež se stanou součástí Mezinárodní přehlídky Bienále Brno," upřesnila  Vašková.

Svět špičkového profesionálního designu tentokrát reprezentuje společná výstava Cornela Windlina ze Švýcarska a Nizozemců Armanda Mevise a Lindy van Deursenové. Windlin je vítězem bienále z roku 2010, nizozemská dvojice uspěla o dva roky později. Retrospektivní výstavu bude mít na bienále Rostislav Vaněk, známý český autor knižní i časopisecké grafické tvorby, plakátů a v poslední době také nových písem.

Brněnská přehlídka grafického designu vznikla v roce 1963, patří k nejstarším i největším oborovým akcím. Brněnského bienále se během jeho historie zúčastnilo mnoho významných osobností grafického designu, ať již prezentovaly svou tvorbu jako vystavující autoři, nebo se akce zúčastnily osobně jako členové mezinárodních porot a přednášející na mezinárodních sympoziích.

Bienále Brno již více než pět desetiletí vytváří ve střední Evropě významnou mezinárodní platformu k výstavám, diskusím a doprovodným programům o dynamicky se rozvíjejícím oboru grafického designu a o jeho významu pro utváření současné vizuální kultury.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Komentáře