Reklama
reklama

Autobus 51 k onkologickému ústavu od ledna nového roku opět nepojede

Autobusová linka 51, která spojuje centrum města s Masarykovou čtvrtí, odjíždí od Vaňkovky a zastavuje i u onkologického ústavu, má tak trochu jepičí život. Od ledna ji zrušil v rámci úsporných opatření brněnský dopravní podnik, v září se autobus na trasu vrátil s tím, že jeho provoz platí městská část Brno-Střed, ale od nového roku 51 opět jezdit nebude. Dotovaný provoz linky na rok 2013 neschválili zastupitelé brněnské části Střed

Linka 51 by měla po svojí původní trase jezdit. O tom jsou zastupitelé v městské části Brno – Střed přesvědčeni. Jen šestnáct z nich ale podpořilo finanční dotaci této linky. Potřeba přitom bylo 23 hlasů. „Pro hlasovali všichni zastupitelé ODS a i někteří z opozice. Bohužel to nestačilo. Linka 51 proto od nového roku nebude jezdit,“ potvrdil starosta městské části Libor Šťástka, který návrh předkládal.

Linka číslo 51 jezdí od hlavního autobusového nádraží v ulici Zvonařka přes hlavní nádraží, dále kolem Masarykova onkologického ústavu do Barvičovy ulice. Masarykův onkologický ústav je jedním z nejdůležitějších zařízení pro léčbu rakoviny k zemi a léčí se v něm tisíce lidí. Právě snadná dostupnost od autobusového a vlakového nádraží pro pacienty byl jeden z argumentů proč linku číslo 51 obnovit. Městská část Brno-střed proto na období od září do prosince letošního roku uvolnila částku  1 396 tisíc korun, jako dotaci na obnovení a provoz autobusu.  Vhodný poměr mezi přepravní kapacitou a finanční náročností nabídl městu a cestujícím nízkopodlažní minibus.

Celoroční provoz linky ale stojí téměř 3,5 milionu korun, o které by městská část Brno – Střed přišla v neúčelové dotaci od brněnského magistrátu. Ten totiž služby dopravního podniku objednává a platí. „Z rozpočtu městské části jde o hodně peněz. Argumenty zastupitelů chápu, ale rozhodnutí považuji za chybu. Přesto se budu příští rok snažit jednat jak s vedením dopravního podniku i kolegy ze zastupitelstva o financování linky a provozu. Domnívám se, že je v celoměstském zájmu tuto linku udržet,“ dodal starosta Šťástka.

O zrušení linky 51 se začalo diskutovat na konci loňského roku. Po jejím zrušení museli cestující k cestě z nádraží do Masarykovy čtvrt  využít jiných spojů a nejméně dvakrát přestupovat. Jízdní doba se prodloužila o skoro dvojnásobek. "Upozorňovali jsme, že pro maminky s kočárky, seniory s nákupními taškami a pacienty Masarykova onkologického ústavu to  žádná "mírná komplikace" není," připomněl Michal Závodský, který bojoval za zachování linky 51.

Další výrazné změny v MHD v Brně cestující pro příští rok nečekají. Městské části si sice mohly říct, že chtějí například nějakou linku posílit, musí ji ale dotovat. Tuto možnost  pro příští rok využily jen Žabovřesky.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Dva náctiletí mladíci se rozhodli kvůli penězům napadnout dva muže na ulici Bašty. Jednoho z nich udeřili pěstí, až kvůli ráně upadl na zem. Následně mu surově dupli na hlavu. Nyní jim hrozí až...
17.09.2018 - 13:54
Komentáře