Reklama
reklama

Autobus 51 k onkologickému ústavu od ledna nového roku opět nepojede

Autobusová linka 51, která spojuje centrum města s Masarykovou čtvrtí, odjíždí od Vaňkovky a zastavuje i u onkologického ústavu, má tak trochu jepičí život. Od ledna ji zrušil v rámci úsporných opatření brněnský dopravní podnik, v září se autobus na trasu vrátil s tím, že jeho provoz platí městská část Brno-Střed, ale od nového roku 51 opět jezdit nebude. Dotovaný provoz linky na rok 2013 neschválili zastupitelé brněnské části Střed

Linka 51 by měla po svojí původní trase jezdit. O tom jsou zastupitelé v městské části Brno – Střed přesvědčeni. Jen šestnáct z nich ale podpořilo finanční dotaci této linky. Potřeba přitom bylo 23 hlasů. „Pro hlasovali všichni zastupitelé ODS a i někteří z opozice. Bohužel to nestačilo. Linka 51 proto od nového roku nebude jezdit,“ potvrdil starosta městské části Libor Šťástka, který návrh předkládal.

Linka číslo 51 jezdí od hlavního autobusového nádraží v ulici Zvonařka přes hlavní nádraží, dále kolem Masarykova onkologického ústavu do Barvičovy ulice. Masarykův onkologický ústav je jedním z nejdůležitějších zařízení pro léčbu rakoviny k zemi a léčí se v něm tisíce lidí. Právě snadná dostupnost od autobusového a vlakového nádraží pro pacienty byl jeden z argumentů proč linku číslo 51 obnovit. Městská část Brno-střed proto na období od září do prosince letošního roku uvolnila částku  1 396 tisíc korun, jako dotaci na obnovení a provoz autobusu.  Vhodný poměr mezi přepravní kapacitou a finanční náročností nabídl městu a cestujícím nízkopodlažní minibus.

Celoroční provoz linky ale stojí téměř 3,5 milionu korun, o které by městská část Brno – Střed přišla v neúčelové dotaci od brněnského magistrátu. Ten totiž služby dopravního podniku objednává a platí. „Z rozpočtu městské části jde o hodně peněz. Argumenty zastupitelů chápu, ale rozhodnutí považuji za chybu. Přesto se budu příští rok snažit jednat jak s vedením dopravního podniku i kolegy ze zastupitelstva o financování linky a provozu. Domnívám se, že je v celoměstském zájmu tuto linku udržet,“ dodal starosta Šťástka.

O zrušení linky 51 se začalo diskutovat na konci loňského roku. Po jejím zrušení museli cestující k cestě z nádraží do Masarykovy čtvrt  využít jiných spojů a nejméně dvakrát přestupovat. Jízdní doba se prodloužila o skoro dvojnásobek. "Upozorňovali jsme, že pro maminky s kočárky, seniory s nákupními taškami a pacienty Masarykova onkologického ústavu to  žádná "mírná komplikace" není," připomněl Michal Závodský, který bojoval za zachování linky 51.

Další výrazné změny v MHD v Brně cestující pro příští rok nečekají. Městské části si sice mohly říct, že chtějí například nějakou linku posílit, musí ji ale dotovat. Tuto možnost  pro příští rok využily jen Žabovřesky.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Dvoumetrová kraslice Foto: Centrum news/ Pavel Podešva
Dar od chorvatským umělců v podobě dvoumetrové kraslice stojí od dnešního dne na náměstí Svobody. Obří kraslici zdobenou brněnskými symboly městu předala chorvatská velvyslankyně Ines Troha. K vidění...
23.03.2018 - 18:00
FN v Bohunicích Foto: Centrum news
Fakultní nemocnice u sv. Anny, ale také Fakultní nemocnice v Bohunicích, Dětská nemocnice a Porodnice na Obilním trhu ruší od soboty 24. března zákaz návštěv pacientů.
23.03.2018 - 14:32
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Mladá dívka z Hodonínska se stala obětí vydírání. Nejprve jí kamarád vyhrožoval tím, že pokud mu dívka nepošle nahé fotky, vyzradí jejich občasný intimní vztah. Žádal si jich ale víc a víc.
23.03.2018 - 12:07
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Komentáře