Reklama
reklama

Antropologové vytváří 3D databázi obličejů. Pomůže lékařům i policii

V Česku unikátní vědecká databáze momentálně vzniká na Ústavu antropologie Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. Antropologové zde za pomoci moderní techniky vytváří 3D databázi obličejů. Informace z ní využijí ve výzkumu toho, jak se v závislosti na různých podmínkách mění tvar lidského obličeje. V praxi budou užitečné také lékařům a kriminalistům.

Antropologové navazují na práci kolegů ze 60. let, kteří vytvářeli banku fotografií. Ty ale neumí zachytit vše, co vědci potřebují, proto se jejich následovníci rozhodli vytvořit databázi 3D skenů. „Aktuálně máme snímky 2000 lidí, z toho asi tisícovku tvoří děti, k nimž se nám daří dostávat díky spolupráci se školami a rodiči. Chybí nám ale muži a ženy ve věkových kategoriích kolem 30, 40 a 50 let,“ sdělila vedoucí výzkumu Petra Urbanová. Výzkumný tým se proto obrací na veřejnost s prosbou o zapojení do studie.

Účast nevyžaduje žádnou přípravu, zájemce by se jen měl objednat na telefonním čísle 549 49 2679 nebo e-mailem (64323@mail.muni.cz či 239293@mail.muni.cz) a dostavit se na ústav antropologie, kde si jej pracovníci speciálním přístrojem vyfotografují a požádají jej o vyplnění dotazníku. Citlivá technologie má potíže se snímáním lesklých ploch a jemnějších struktur, proto je nutné, aby měly ženy sepnuté vlasy a muži oholené vousy. Osobní údaje účastníků chrání speciální software, na jehož vývoji se podílí zaměstnanci Fakulty informatiky Masarykovy univerzity. „Dobrovolníky v databázi nelze vyhledat podle jména, vyskytují se v ní pouze jako čísla,“ přiblížila jeden z ochranných prvků Urbanová.

Ve vznikající databází získávají pomůcku nejen antropologové, ale také lékaři a kriminalisté. Lékaři tak mohou sledovat růstové a vývojové změny, a tím pádem například lépe plánovat operační zákroky u svých pacientů či léčbu obecně. Kriminalistům informace poslouží mimo jiné při identifikaci osob. Program, který informatici vytvořili, totiž obsahuje modul pro tvorbu takzvaného 3D identikitu, s jehož pomocí je možné vymodelovat trojrozměrný model například pachatele trestného činu.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Den Brna Foto: TIC Brno
Neúspěšné obléhání Brna Švédy se letos poprvé slaví hned dva víkendy po sobě. Ten první – duchovně-hudební – již máme za sebou. Nyní probíhá doprovodný program a schyluje se k bojovému střetu na...
17.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Řidič v Bohunicích překročil povolenou rychlost 50 kilometrů v hodině téměř dvojnásobně. Jeho dechová zkouška na alkohol byla negativní, z opilosti však obvinil strážníka. Jak dechová zkouška ukázala...
16.08.2018 - 07:00
Komentáře