Reklama
reklama

Antropologové vytváří 3D databázi obličejů. Pomůže lékařům i policii

V Česku unikátní vědecká databáze momentálně vzniká na Ústavu antropologie Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. Antropologové zde za pomoci moderní techniky vytváří 3D databázi obličejů. Informace z ní využijí ve výzkumu toho, jak se v závislosti na různých podmínkách mění tvar lidského obličeje. V praxi budou užitečné také lékařům a kriminalistům.

Antropologové navazují na práci kolegů ze 60. let, kteří vytvářeli banku fotografií. Ty ale neumí zachytit vše, co vědci potřebují, proto se jejich následovníci rozhodli vytvořit databázi 3D skenů. „Aktuálně máme snímky 2000 lidí, z toho asi tisícovku tvoří děti, k nimž se nám daří dostávat díky spolupráci se školami a rodiči. Chybí nám ale muži a ženy ve věkových kategoriích kolem 30, 40 a 50 let,“ sdělila vedoucí výzkumu Petra Urbanová. Výzkumný tým se proto obrací na veřejnost s prosbou o zapojení do studie.

Účast nevyžaduje žádnou přípravu, zájemce by se jen měl objednat na telefonním čísle 549 49 2679 nebo e-mailem (64323@mail.muni.cz či 239293@mail.muni.cz) a dostavit se na ústav antropologie, kde si jej pracovníci speciálním přístrojem vyfotografují a požádají jej o vyplnění dotazníku. Citlivá technologie má potíže se snímáním lesklých ploch a jemnějších struktur, proto je nutné, aby měly ženy sepnuté vlasy a muži oholené vousy. Osobní údaje účastníků chrání speciální software, na jehož vývoji se podílí zaměstnanci Fakulty informatiky Masarykovy univerzity. „Dobrovolníky v databázi nelze vyhledat podle jména, vyskytují se v ní pouze jako čísla,“ přiblížila jeden z ochranných prvků Urbanová.

Ve vznikající databází získávají pomůcku nejen antropologové, ale také lékaři a kriminalisté. Lékaři tak mohou sledovat růstové a vývojové změny, a tím pádem například lépe plánovat operační zákroky u svých pacientů či léčbu obecně. Kriminalistům informace poslouží mimo jiné při identifikaci osob. Program, který informatici vytvořili, totiž obsahuje modul pro tvorbu takzvaného 3D identikitu, s jehož pomocí je možné vymodelovat trojrozměrný model například pachatele trestného činu.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Prostor Flédy se v neděli 1. října opět zaplní oblíbeným bleším trhem. Celkem tu nabídne téměř 50 lokálních prodejců vlastnoruční výrobky, věci z druhé ruky, knihy, originální retro věci a rozšíří se...
21.09.2017 - 13:38
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Komentáře