Reklama
reklama

Ani lodě, ani stany. Lidem bez domova pomohou v Brně noční centra

Brno v nadcházející zimě nechystá pro lidi bez domova žádné vyhřáté lodě, pronajaté autobusy či velkokapacitní stany, tak jak tomu je například v Praze. O lidi v nouzi bude město pečovat obvyklým způsobem a v úzké koordinaci zejména s Armádou spásy v Brně a Oblastní charitou Brno.

Podle posledního sčítání v roce 2010 je v Brně 1 354 bezdomovců - 980 mužů a 374 žen. V současných podzimních dnech a týdnech provádí sociální kurátoři magistrátu terénní screening. Jedná se o návštěvy ve vytipovaných lokalitách - v Brně jde o přibližně 30 míst - s cílem kontaktovat lidi bez domova a předat jim informace o možnostech řešení jejich složité situace. Tento screening se dělá pravidelně vždy před zimou. Za posledních několik let eviduje magistrát každoročně více jak 3 tisíce klientů, kteří procházejí těžkou životní etapou.

„Snahou města Brna, Armády spásy a oblastní charity je maximálně koordinovat pomoc lidem bez střechy nad hlavou, zejména v podzimních a zimních měsících. Velmi se to osvědčilo v loňském roce, kdy naši pomoc v nočních krizových centrech využilo o dvě stě lidí více než v roce předchozím,“ uvedla k problematice náměstkyně primátora Jana Bohuňovská.

Kromě standardní péče koordinuje a financuje město systém nočních krizových center. Systém slouží lidem, kteří z nejrůznějších důvodů nechtějí nebo nemohou využít nocleháren či jiných forem sociální pomoci a aktivit sociální práce a kteří by jinak byli ohroženi na zdraví či životě. Tento model se osvědčil jako dobrý způsob prevence umrznutí lidí, kteří žijí v nedůstojných podmínkách. Dále se osvědčil jako funkční a efektivní co do ekonomických nákladů, je i prakticky vhodnější, aby taková služba byla poskytována v adaptovaných budovách než v nějakých stanech, jak někdy činí jiná města. Celková kapacita ve všech třech zařízeních je 127 míst, noční centra se nachází v Bratislavské, Mlýnské a Masné ulici. Centra v poslední zimě využilo 627 osob, což je téměř o dvě stě lidí více než v předchozím roce.

Lidé bez domova mohou také zamířit do celoročních azylových center a nocleháren v Křenové, Masné a Podnásepní ulici, Střediska osobní hygieny v ulici Rumiště, které slouží k očistě, hygieně a prevenci šíření kožních onemocnění. Centrum sociálních služeb je také realizátorem projektu „Meníčka pro bezdomovce“, v rámci něhož sváží neprodaná polední menu z restaurací do svých zařízení, kde je poskytuje lidem bez přístřeší.

Autor: 
redakce
Aktuálně
K neobvyklému obyvateli řeky Svitavy vyrazili v pátek dopoledne strážníci do Tkalcovské ulice.
23.09.2018 - 08:54
Chcete-li chránit váš domov, kvalitní bezpečnostní dveře jsou prvním krokem v zabezpečení, neboť drtivá většina vloupání do domácností probíhá právě přes dveře. Ochranu si ale zaslouží i okna či...
22.09.2018 - 08:53
Co spojuje Veletrhy Brno a Grand Prix České republiky? Zdánlivě nesouvisející veličiny pojí v jednu rovnici společný činitel. Město Brno a jeho finance. Jak se zmíněným městským aktivitám daří?
22.09.2018 - 08:29
Studenti brněnských vysokých škol začali přijíždět po prázdninách do města. Jednou z prvních záležitostí, kterou musí na začátku semestru udělat, je zařídit si předplatní jízdenku na městskou...
21.09.2018 - 18:43
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Komentáře