Reklama
reklama

Ani lodě, ani stany. Lidem bez domova pomohou v Brně noční centra

Brno v nadcházející zimě nechystá pro lidi bez domova žádné vyhřáté lodě, pronajaté autobusy či velkokapacitní stany, tak jak tomu je například v Praze. O lidi v nouzi bude město pečovat obvyklým způsobem a v úzké koordinaci zejména s Armádou spásy v Brně a Oblastní charitou Brno.

Podle posledního sčítání v roce 2010 je v Brně 1 354 bezdomovců - 980 mužů a 374 žen. V současných podzimních dnech a týdnech provádí sociální kurátoři magistrátu terénní screening. Jedná se o návštěvy ve vytipovaných lokalitách - v Brně jde o přibližně 30 míst - s cílem kontaktovat lidi bez domova a předat jim informace o možnostech řešení jejich složité situace. Tento screening se dělá pravidelně vždy před zimou. Za posledních několik let eviduje magistrát každoročně více jak 3 tisíce klientů, kteří procházejí těžkou životní etapou.

„Snahou města Brna, Armády spásy a oblastní charity je maximálně koordinovat pomoc lidem bez střechy nad hlavou, zejména v podzimních a zimních měsících. Velmi se to osvědčilo v loňském roce, kdy naši pomoc v nočních krizových centrech využilo o dvě stě lidí více než v roce předchozím,“ uvedla k problematice náměstkyně primátora Jana Bohuňovská.

Kromě standardní péče koordinuje a financuje město systém nočních krizových center. Systém slouží lidem, kteří z nejrůznějších důvodů nechtějí nebo nemohou využít nocleháren či jiných forem sociální pomoci a aktivit sociální práce a kteří by jinak byli ohroženi na zdraví či životě. Tento model se osvědčil jako dobrý způsob prevence umrznutí lidí, kteří žijí v nedůstojných podmínkách. Dále se osvědčil jako funkční a efektivní co do ekonomických nákladů, je i prakticky vhodnější, aby taková služba byla poskytována v adaptovaných budovách než v nějakých stanech, jak někdy činí jiná města. Celková kapacita ve všech třech zařízeních je 127 míst, noční centra se nachází v Bratislavské, Mlýnské a Masné ulici. Centra v poslední zimě využilo 627 osob, což je téměř o dvě stě lidí více než v předchozím roce.

Lidé bez domova mohou také zamířit do celoročních azylových center a nocleháren v Křenové, Masné a Podnásepní ulici, Střediska osobní hygieny v ulici Rumiště, které slouží k očistě, hygieně a prevenci šíření kožních onemocnění. Centrum sociálních služeb je také realizátorem projektu „Meníčka pro bezdomovce“, v rámci něhož sváží neprodaná polední menu z restaurací do svých zařízení, kde je poskytuje lidem bez přístřeší.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Brněnský magistrát má plán, že do třiatřiceti let vybuduje chytré město. Z toho důvodu již nějakou dobu pracuje na strategii Brno 2050, kterou diskutuje s občany a která slibuje omezení dopravy a...
25.09.2017 - 08:00
Od pátečních pozdních nočních hodin vyšetřují brněnští kriminalisté zvlášť závažný zločin, který se stal ve vlaku směřujícím z Brna směrem do Adamova.
24.09.2017 - 20:29
Mezinárodní den kávy připadá každoročně na 1. říjen a Brno již posedmé chystá festival kávy, který se řadí mezi největší takovou akci v České republice.
24.09.2017 - 12:55
Fenomén únikových her, kdy účastníci musí řešit různé rébusy a snaží se dostat ven z labyrintu, pronikl do České republiky už dávno. Díky logickému myšlení a týmové práci musí skupina vyřešit příběh...
24.09.2017 - 09:00
Václav Vydra se narodil v Praze do herecké rodiny Dany Medřické a Václava Vydry. Diváci jej mohou vidět na prknech Divadla na Vinohradech, v karlínském divadle, ale také na televizních obrazovkách....
23.09.2017 - 16:58
Roční e-šalinkartu si v Brně pořídilo už téměř 30 tisíc cestujících. Pracovníci DPMB zatím nezaznamenali hromadný přechod mezi jednotlivými kategoriemi jízdného. Na podzim navíc dopravce chystá...
23.09.2017 - 12:38
Komentáře