Reklama
reklama

Ani lodě, ani stany. Lidem bez domova pomohou v Brně noční centra

Brno v nadcházející zimě nechystá pro lidi bez domova žádné vyhřáté lodě, pronajaté autobusy či velkokapacitní stany, tak jak tomu je například v Praze. O lidi v nouzi bude město pečovat obvyklým způsobem a v úzké koordinaci zejména s Armádou spásy v Brně a Oblastní charitou Brno.

Podle posledního sčítání v roce 2010 je v Brně 1 354 bezdomovců - 980 mužů a 374 žen. V současných podzimních dnech a týdnech provádí sociální kurátoři magistrátu terénní screening. Jedná se o návštěvy ve vytipovaných lokalitách - v Brně jde o přibližně 30 míst - s cílem kontaktovat lidi bez domova a předat jim informace o možnostech řešení jejich složité situace. Tento screening se dělá pravidelně vždy před zimou. Za posledních několik let eviduje magistrát každoročně více jak 3 tisíce klientů, kteří procházejí těžkou životní etapou.

„Snahou města Brna, Armády spásy a oblastní charity je maximálně koordinovat pomoc lidem bez střechy nad hlavou, zejména v podzimních a zimních měsících. Velmi se to osvědčilo v loňském roce, kdy naši pomoc v nočních krizových centrech využilo o dvě stě lidí více než v roce předchozím,“ uvedla k problematice náměstkyně primátora Jana Bohuňovská.

Kromě standardní péče koordinuje a financuje město systém nočních krizových center. Systém slouží lidem, kteří z nejrůznějších důvodů nechtějí nebo nemohou využít nocleháren či jiných forem sociální pomoci a aktivit sociální práce a kteří by jinak byli ohroženi na zdraví či životě. Tento model se osvědčil jako dobrý způsob prevence umrznutí lidí, kteří žijí v nedůstojných podmínkách. Dále se osvědčil jako funkční a efektivní co do ekonomických nákladů, je i prakticky vhodnější, aby taková služba byla poskytována v adaptovaných budovách než v nějakých stanech, jak někdy činí jiná města. Celková kapacita ve všech třech zařízeních je 127 míst, noční centra se nachází v Bratislavské, Mlýnské a Masné ulici. Centra v poslední zimě využilo 627 osob, což je téměř o dvě stě lidí více než v předchozím roce.

Lidé bez domova mohou také zamířit do celoročních azylových center a nocleháren v Křenové, Masné a Podnásepní ulici, Střediska osobní hygieny v ulici Rumiště, které slouží k očistě, hygieně a prevenci šíření kožních onemocnění. Centrum sociálních služeb je také realizátorem projektu „Meníčka pro bezdomovce“, v rámci něhož sváží neprodaná polední menu z restaurací do svých zařízení, kde je poskytuje lidem bez přístřeší.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Dvoumetrová kraslice Foto: Centrum news/ Pavel Podešva
Dar od chorvatským umělců v podobě dvoumetrové kraslice stojí od dnešního dne na náměstí Svobody. Obří kraslici zdobenou brněnskými symboly městu předala chorvatská velvyslankyně Ines Troha. K vidění...
23.03.2018 - 18:00
FN v Bohunicích Foto: Centrum news
Fakultní nemocnice u sv. Anny, ale také Fakultní nemocnice v Bohunicích, Dětská nemocnice a Porodnice na Obilním trhu ruší od soboty 24. března zákaz návštěv pacientů.
23.03.2018 - 14:32
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Mladá dívka z Hodonínska se stala obětí vydírání. Nejprve jí kamarád vyhrožoval tím, že pokud mu dívka nepošle nahé fotky, vyzradí jejich občasný intimní vztah. Žádal si jich ale víc a víc.
23.03.2018 - 12:07
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Komentáře