Reklama
reklama

Železní a rezaví strašáci dob minulých v Brně

Na pozůstatky dob minulých lze v Brně a nejbližším okolí narazit i čtvrt století po pádu režimu. Železné a zrezivělé konstrukce, na kterých dřív rudým písmem burcovaly národ budovatelské nápisy, strážní věže a budovy nebo zarostlá místa, která před lety sloužila lidem, stále hyzdí tvář Brna.

Železná konstrukce na kruhovém objezdu mezi Halasovým náměstím a Štefánikovou čtvrtí v Brně u sídliště Lesná. Strážní věž, ze které už nikdo nedohlíží na auta jedoucí ze sídliště Vinohrady do Židenic nebo nástupiště bývalé ČSAD na Zvonařce. Všechna tato místa mají nadohled nové a moderní stavby, ale na všech těchto místech se v Brně zastavil čas.

Když zavřete oči, můžete si ještě na železné konstrukci  u kruhového objezdu směrem na sídliště Lesná vybavit bílé holubičky míru. „Pamatuji si to místo. Určitě tam za socialismu byl nějaký nápis jako Světový mír. Jestli je to původní konstrukce, to nevím, ale vypadá to strašně,“ podělila se s redakcí novin CENTRUM news o své dojmy z návštěvy přítelkyně na sídlišti Lesná Jaroslava Navrátilová. Jak zjistili redaktoři novin CENTRUM news, o původní objekt z dob totality se sice nejedná, ale konstrukce uvnitř kruhového objezdu tak opravdu působí. „Nejedná se ale o objekt z dob socialismu, vznikl později, kolem roku 2000. Firma, která jej postavila je momentálně v insolvenci, a proto jsme uvažovali o tom, že bychom jej využili například pro umístění uvítací tabule, upozorňující na vjezd do sídliště Lesná,“ uvedl mluvčí radnice Brno-sever Martin Ingr s tím, že podle policie ale objekt ohrožuje bezpečnost silničního provozu, a proto zřejmě dojde k jeho odstranění.

Podobně bizardní je pohled na bývalou strážní věž v areálu židenických kasáren. Armáda se areálu nehodlá vzdát a na opravu, nebo údržbu areálu, ve kterém se dnes nachází menší vojenská zařízení posádky a Univerzita obrany některé budovy využívá jako sklady logistiky, nemá peníze. Oprýskaných šedivých omítek kasárny v Židenicích ani zrezivělé strážní věže, která má i rozbitá skla, se okolí asi hned tak nezbaví. Armáda souhlasí pouze s tím, že část těchto pozemků využije město v budoucnosti při plánované stavbě úseku velkého městského okruhu.

Zatímco židenické kasárny jsou skryté za vysokým plotem, bývalé nádraží ČSAD na Zvonařce je místo, okolo kterého denně projdou a projedou tisícovky lidí, a přesto jej nevnímají.

Foto: www.kafelanka.cz

Místo netrpělivě čekajících cestujících nástupiště obsadila náletová vegetace, všude jsou rozmístěné zrezivělé dopravní značky a tabulky s informacemi pro cestující. Nádraží se nyní nachází v jakémsi mezistádiu, lidé už o něj nejeví zájem, ale vzhledem k atraktivitě lokality nelze očekávat, že tomu tak bude i nadále.

Máte další tipy na místa, kde se v Brně zastavil čas? Pište na e-mail: info@centrumnews.cz

Autor: 
redakce
Aktuálně
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Komentáře