Reklama
reklama

Zanedbaný vnitroblok v brněnském Bronxu se změní v park

Plány na to, jak z problémové oblasti Brna, nazývané brněnský Bronx, vytvořit místo pro lepší život, existují. Město v uplynulých letech získalo téměř půlmiliardovou dotaci z fondů Evropské unie na program revitalizace veřejných prostranství a regeneraci bytového fondu. Tato dosud zanedbaná oblast nacházející se na území městských částí Brno-střed a Brno-sever má dokonce přilákat kreativce a všechny ostatní, kteří mají zájem o kulturní a společenský život.

Nyní, po investicích do oprav městských domů to vypadá, že se lidé dočkají dalších změn. Například v zanedbaném vnitrobloku obytných domů mezi ulicemi Hvězdová, Bratislavská, Francouzská a Stará vznikne zcela nový park Hvězdička. Architektonický návrh pochází z Ateliéru zahradní a krajinářské architektury ing. Zdeňka Sendlera.

 

„Tento ateliér nejlépe reagoval na specifické podmínky této lokality. Hvězdová ulice a její okolí už nyní vypadají velmi hezky a vím, že obyvatelé této oblasti se těší na další přeměny. Vybavení parku je vzhledem k očekávanému provozu navrženo v kombinaci betonu, dřeva a trávy. Pro hraní různých míčových her tam bude sloužit sportovní hřiště s bezprašným povrchem,“ popisuje park primátor Brna Roman Onderka.

 

Základním motivem parku bude centrální zpevněná plocha "náměstíčko" s vodním prvkem a pítkem. V parku bude umístěn i objekt komunitního centra s nízkoprahovým zařízením, které pro místní děti a mládež rozšíří nabídku volnočasových aktivit. Na objekt komunitního centra má navázat parkově upravená plocha s trávníkem, stromy, cestami a lavičkami "zahrada". Severozápadní prostor parku je pak navržen jako pobytová travnatá louka s terénními nerovnostmi a místy na sezení. Pro hraní basketbalu, volejbalu, fotbalu nebo nohejbalu, bude sloužit sportovní hřiště s bezprašným povrchem. Vybrané betonové stěny po obvodu parku budou upraveny jako lezecké stěny a nejmenší děti se "vyřádí" na hřišti s prolézačkou, houpačkou a kolébadly. V parku budou ponechány pouze kvalitní dřeviny a zeleň bude doplněna novými stromy a keři.

 

Výstavba Parku Hvězdička se ale oproti předpokladům kvůli průtahům ve stavebním řízení posunula. Až do června 2013 bylo stavební řízení pozastaveno, a to z důvodu odvolání se majitele domu, vlastnícího sousední dům s pozemkem. Majitel požadoval po městě zajištění přístupu k pozemku, a proto bylo třeba provést změny v projektové dokumentaci. Poté došlo k seznámení majitele s úpravami projektu a v červnu 2013 mohlo být stavební řízení opět zahájeno. Pokud nedojde k opětovnému odvolání, lze očekávat právoplatné stavební povolení v srpnu 2013. Ihned poté bude zpracována zadávací dokumentace a vyhlášeno výběrové řízení na dodavatele stavby. Smlouva o dílo s realizátorem projektu by tak mohla být podepsána na přelomu roku 2013 a 2014. Pokud vše půjde hladce, bude fyzická realizace projektu ukončena v závěru roku 2014. Žádost o dotaci na projekt Park Hvězdička z Integrovaného operačního programu je přitom již odevzdána a dotace byla městu přislíbena. Podmínkou proplacení dotace je dokončení projektu a převzetí díla nejpozději v březnu 2015.

 

  

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Dva náctiletí mladíci se rozhodli kvůli penězům napadnout dva muže na ulici Bašty. Jednoho z nich udeřili pěstí, až kvůli ráně upadl na zem. Následně mu surově dupli na hlavu. Nyní jim hrozí až...
17.09.2018 - 13:54
Komentáře