Reklama
reklama

Zanedbaný vnitroblok v brněnském Bronxu se změní v park

Plány na to, jak z problémové oblasti Brna, nazývané brněnský Bronx, vytvořit místo pro lepší život, existují. Město v uplynulých letech získalo téměř půlmiliardovou dotaci z fondů Evropské unie na program revitalizace veřejných prostranství a regeneraci bytového fondu. Tato dosud zanedbaná oblast nacházející se na území městských částí Brno-střed a Brno-sever má dokonce přilákat kreativce a všechny ostatní, kteří mají zájem o kulturní a společenský život.

Nyní, po investicích do oprav městských domů to vypadá, že se lidé dočkají dalších změn. Například v zanedbaném vnitrobloku obytných domů mezi ulicemi Hvězdová, Bratislavská, Francouzská a Stará vznikne zcela nový park Hvězdička. Architektonický návrh pochází z Ateliéru zahradní a krajinářské architektury ing. Zdeňka Sendlera.

 

„Tento ateliér nejlépe reagoval na specifické podmínky této lokality. Hvězdová ulice a její okolí už nyní vypadají velmi hezky a vím, že obyvatelé této oblasti se těší na další přeměny. Vybavení parku je vzhledem k očekávanému provozu navrženo v kombinaci betonu, dřeva a trávy. Pro hraní různých míčových her tam bude sloužit sportovní hřiště s bezprašným povrchem,“ popisuje park primátor Brna Roman Onderka.

 

Základním motivem parku bude centrální zpevněná plocha "náměstíčko" s vodním prvkem a pítkem. V parku bude umístěn i objekt komunitního centra s nízkoprahovým zařízením, které pro místní děti a mládež rozšíří nabídku volnočasových aktivit. Na objekt komunitního centra má navázat parkově upravená plocha s trávníkem, stromy, cestami a lavičkami "zahrada". Severozápadní prostor parku je pak navržen jako pobytová travnatá louka s terénními nerovnostmi a místy na sezení. Pro hraní basketbalu, volejbalu, fotbalu nebo nohejbalu, bude sloužit sportovní hřiště s bezprašným povrchem. Vybrané betonové stěny po obvodu parku budou upraveny jako lezecké stěny a nejmenší děti se "vyřádí" na hřišti s prolézačkou, houpačkou a kolébadly. V parku budou ponechány pouze kvalitní dřeviny a zeleň bude doplněna novými stromy a keři.

 

Výstavba Parku Hvězdička se ale oproti předpokladům kvůli průtahům ve stavebním řízení posunula. Až do června 2013 bylo stavební řízení pozastaveno, a to z důvodu odvolání se majitele domu, vlastnícího sousední dům s pozemkem. Majitel požadoval po městě zajištění přístupu k pozemku, a proto bylo třeba provést změny v projektové dokumentaci. Poté došlo k seznámení majitele s úpravami projektu a v červnu 2013 mohlo být stavební řízení opět zahájeno. Pokud nedojde k opětovnému odvolání, lze očekávat právoplatné stavební povolení v srpnu 2013. Ihned poté bude zpracována zadávací dokumentace a vyhlášeno výběrové řízení na dodavatele stavby. Smlouva o dílo s realizátorem projektu by tak mohla být podepsána na přelomu roku 2013 a 2014. Pokud vše půjde hladce, bude fyzická realizace projektu ukončena v závěru roku 2014. Žádost o dotaci na projekt Park Hvězdička z Integrovaného operačního programu je přitom již odevzdána a dotace byla městu přislíbena. Podmínkou proplacení dotace je dokončení projektu a převzetí díla nejpozději v březnu 2015.

 

  

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Mladá dívka z Hodonínska se stala obětí vydírání. Nejprve jí kamarád vyhrožoval tím, že pokud mu dívka nepošle nahé fotky, vyzradí jejich občasný intimní vztah. Žádal si jich ale víc a víc.
23.03.2018 - 12:07
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Auta na zákazu zastavení Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Není složité narazit v Brně na řidiče, kteří nedodržují dopravní předpisy. Někteří si dokonce pletou značku zákazu zastavení se značkou parkoviště.
22.03.2018 - 10:29
Rodina, která využila šance na nový domov Foto: B. Kleinhamplová
Prodloužení nájemní smlouvy bylo v březnu schváleno čtyřicáté rodině, která se účastní projektu Rapid Re-Housing. Byla tak překonána úspěšnost 80 procent v udržení bydlení, kterou si Brno před...
22.03.2018 - 07:25
Komentáře