Reklama
reklama

Výstava ukazuje slavnou éru automobilů značky „Z“

V listopadu uplyne 90 let od doby, kdy tehdejší Československá zbrojovka v Brně uvedla na trh svůj první automobil DISK. K tomuto výročí pořádá Technické muzeum v Brně v hlavní budově v Purkyňově ulici v Králově Poli unikátní výstavu.

I když první vůz zdaleka nesplnil všechna očekávání, dokázala Zbrojovka brzy uvést na trh další typ vozu, tentokrát již pod známou značkou „Z“. Pro automobily této značky byla charakteristická jednoduchost, nízká spotřeba, snadná údržba i oprava. Díky těmto vlastnostem se do současnosti dochoval poměrně velký počet vyrobených automobilů a Technické muzeum v Brně se může pyšnit téměř kompletní typovou řadou a především jediným dochovaným exemplářem vozu DISK z roku 1924.

Ačkoli Zbrojovka konstruovala a vyráběla automobily poměrně krátkou dobu, přesto se jí v letech 1924-1936 podařilo uvést na trh několik zajímavých typů a uspět v silné konkurenci nejen domácích automobilů.
Zetky tak nesmazatelně přispěly k rozvoji automobilismu v meziválečné Československé republice.

Vzhledem k tomu, že muzeum disponuje téměř kompletní vývojovou řadou těchto vozů, představuje výstava především zajímavé varianty jednotlivých typů ze sbírek soukromých majitelů. Jedná se například o Z 18 roadster, Z 9 s karoserií Petera či poměrně unikátní Z 9 v dvoudveřové variantě. Velmi zajímavý je také vůz Z 4-IV série s karoserií Dostál Praha, který je ve stejném provedení jako vůz, se kterým jezdila manželka Vlasty Buriana.

Za zmínku také stojí závodní vozy – především tzv. „mílovka“, tedy vůz Z 4 se speciální v továrně upravenou karoserií pro závod 1000 mil československých.

Nahlédnout pod kapotu mohou návštěvníci u vozu Z14. Auta tohoto typu startovala úspěšně na Masarykově okruhu v letech 1931–1937.

Výstava bude otevřená pro veřejnost do 29. března příštího roku.

Zdroj: www.brno.cz

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Dva náctiletí mladíci se rozhodli kvůli penězům napadnout dva muže na ulici Bašty. Jednoho z nich udeřili pěstí, až kvůli ráně upadl na zem. Následně mu surově dupli na hlavu. Nyní jim hrozí až...
17.09.2018 - 13:54
Janáčkovo kulturní centrum Foto: MMB, Konior Studio
Patrně nejlepší koncertní sál ve střední Evropě. Tak se mluví o Janáčkově kulturním centru s kapacitou třináct set lidí a dvě stě místnostmi.Projekční tým v pátek představil návrh centra, které by...
17.09.2018 - 07:00
Čtrnáctiletou dívku včera ve čtyři hodiny ráno podpíraly v Králově Poli tři další děti.
16.09.2018 - 18:21
Komentáře