Reklama
reklama

Výstava ukazuje slavnou éru automobilů značky „Z“

V listopadu uplyne 90 let od doby, kdy tehdejší Československá zbrojovka v Brně uvedla na trh svůj první automobil DISK. K tomuto výročí pořádá Technické muzeum v Brně v hlavní budově v Purkyňově ulici v Králově Poli unikátní výstavu.

I když první vůz zdaleka nesplnil všechna očekávání, dokázala Zbrojovka brzy uvést na trh další typ vozu, tentokrát již pod známou značkou „Z“. Pro automobily této značky byla charakteristická jednoduchost, nízká spotřeba, snadná údržba i oprava. Díky těmto vlastnostem se do současnosti dochoval poměrně velký počet vyrobených automobilů a Technické muzeum v Brně se může pyšnit téměř kompletní typovou řadou a především jediným dochovaným exemplářem vozu DISK z roku 1924.

Ačkoli Zbrojovka konstruovala a vyráběla automobily poměrně krátkou dobu, přesto se jí v letech 1924-1936 podařilo uvést na trh několik zajímavých typů a uspět v silné konkurenci nejen domácích automobilů.
Zetky tak nesmazatelně přispěly k rozvoji automobilismu v meziválečné Československé republice.

Vzhledem k tomu, že muzeum disponuje téměř kompletní vývojovou řadou těchto vozů, představuje výstava především zajímavé varianty jednotlivých typů ze sbírek soukromých majitelů. Jedná se například o Z 18 roadster, Z 9 s karoserií Petera či poměrně unikátní Z 9 v dvoudveřové variantě. Velmi zajímavý je také vůz Z 4-IV série s karoserií Dostál Praha, který je ve stejném provedení jako vůz, se kterým jezdila manželka Vlasty Buriana.

Za zmínku také stojí závodní vozy – především tzv. „mílovka“, tedy vůz Z 4 se speciální v továrně upravenou karoserií pro závod 1000 mil československých.

Nahlédnout pod kapotu mohou návštěvníci u vozu Z14. Auta tohoto typu startovala úspěšně na Masarykově okruhu v letech 1931–1937.

Výstava bude otevřená pro veřejnost do 29. března příštího roku.

Zdroj: www.brno.cz

Autor: 
redakce
Aktuálně
Od pátečních pozdních nočních hodin vyšetřují brněnští kriminalisté zvlášť závažný zločin, který se stal ve vlaku směřujícím z Brna směrem do Adamova.
24.09.2017 - 20:29
Mezinárodní den kávy připadá každoročně na 1. říjen a Brno již posedmé chystá festival kávy, který se řadí mezi největší takovou akci v České republice.
24.09.2017 - 12:55
Fenomén únikových her, kdy účastníci musí řešit různé rébusy a snaží se dostat ven z labyrintu, pronikl do České republiky už dávno. Díky logickému myšlení a týmové práci musí skupina vyřešit příběh...
24.09.2017 - 09:00
Václav Vydra se narodil v Praze do herecké rodiny Dany Medřické a Václava Vydry. Diváci jej mohou vidět na prknech Divadla na Vinohradech, v karlínském divadle, ale také na televizních obrazovkách....
23.09.2017 - 16:58
Roční e-šalinkartu si v Brně pořídilo už téměř 30 tisíc cestujících. Pracovníci DPMB zatím nezaznamenali hromadný přechod mezi jednotlivými kategoriemi jízdného. Na podzim navíc dopravce chystá...
23.09.2017 - 12:38
Další z brněnských obchodních domů čekají změny. V letošním roce své vlastníky již změnila Olympie a Nákupní centrum Královo Pole, od srpna má nového majitele i Tesco u hlavního nádraží na ulici...
23.09.2017 - 08:37
Komentáře