Reklama
reklama

Výstava ukazuje slavnou éru automobilů značky „Z“

V listopadu uplyne 90 let od doby, kdy tehdejší Československá zbrojovka v Brně uvedla na trh svůj první automobil DISK. K tomuto výročí pořádá Technické muzeum v Brně v hlavní budově v Purkyňově ulici v Králově Poli unikátní výstavu.

I když první vůz zdaleka nesplnil všechna očekávání, dokázala Zbrojovka brzy uvést na trh další typ vozu, tentokrát již pod známou značkou „Z“. Pro automobily této značky byla charakteristická jednoduchost, nízká spotřeba, snadná údržba i oprava. Díky těmto vlastnostem se do současnosti dochoval poměrně velký počet vyrobených automobilů a Technické muzeum v Brně se může pyšnit téměř kompletní typovou řadou a především jediným dochovaným exemplářem vozu DISK z roku 1924.

Ačkoli Zbrojovka konstruovala a vyráběla automobily poměrně krátkou dobu, přesto se jí v letech 1924-1936 podařilo uvést na trh několik zajímavých typů a uspět v silné konkurenci nejen domácích automobilů.
Zetky tak nesmazatelně přispěly k rozvoji automobilismu v meziválečné Československé republice.

Vzhledem k tomu, že muzeum disponuje téměř kompletní vývojovou řadou těchto vozů, představuje výstava především zajímavé varianty jednotlivých typů ze sbírek soukromých majitelů. Jedná se například o Z 18 roadster, Z 9 s karoserií Petera či poměrně unikátní Z 9 v dvoudveřové variantě. Velmi zajímavý je také vůz Z 4-IV série s karoserií Dostál Praha, který je ve stejném provedení jako vůz, se kterým jezdila manželka Vlasty Buriana.

Za zmínku také stojí závodní vozy – především tzv. „mílovka“, tedy vůz Z 4 se speciální v továrně upravenou karoserií pro závod 1000 mil československých.

Nahlédnout pod kapotu mohou návštěvníci u vozu Z14. Auta tohoto typu startovala úspěšně na Masarykově okruhu v letech 1931–1937.

Výstava bude otevřená pro veřejnost do 29. března příštího roku.

Zdroj: www.brno.cz

Autor: 
redakce
Aktuálně
Dvoumetrová kraslice Foto: Centrum news/ Pavel Podešva
Dar od chorvatským umělců v podobě dvoumetrové kraslice stojí od dnešního dne na náměstí Svobody. Obří kraslici zdobenou brněnskými symboly městu předala chorvatská velvyslankyně Ines Troha. K vidění...
23.03.2018 - 18:00
FN v Bohunicích Foto: Centrum news
Fakultní nemocnice u sv. Anny, ale také Fakultní nemocnice v Bohunicích, Dětská nemocnice a Porodnice na Obilním trhu ruší od soboty 24. března zákaz návštěv pacientů.
23.03.2018 - 14:32
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Mladá dívka z Hodonínska se stala obětí vydírání. Nejprve jí kamarád vyhrožoval tím, že pokud mu dívka nepošle nahé fotky, vyzradí jejich občasný intimní vztah. Žádal si jich ale víc a víc.
23.03.2018 - 12:07
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Komentáře