Reklama
reklama

Výšková budova VUT je v havarijním stavu, zajišťovala se její statika

Před rokem byla nejvyšší budovou Brna, pak ji trumfly mrakodrapy na jihu města u Heršpické ulice. Nyní se v průběhu rekonstrukce přišlo na to, že je v havarijním stavu. Řeč je o budově Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně.

Na výškové budově začali pracovat dělníci na podzim loňského roku. Dočká se nového opláštění a součástí rekonstrukce mají být i úpravy uvnitř 74 metrů vysoké budovy.

Její opravy se ale z plánovaných 180 milionů korun vyšplhají až na půl miliardy.

Protože se začala stavět v sedmdesátých letech minulého století, kdy použité materiály a technologie pro stavbu tak vysoké budovy nebyly na dobré úrovni, zjistilo se, že dělníci budou bojovat i se zajištěním statiky.

Mluvčí Vysokého učení technického Jitka Vanýsková problémy přiznala. „Z výsledků statického průzkumu vyplynulo, že nosná konstrukce je na hranici havarijního stavu a bylo přistoupeno ke zpracování projektové dokumentace, zahrnující sanaci - jako vytvrzení sloupů nebo opravy vnitřních nosníků budovy - a zesílení nosné konstrukce objektu včetně všech nezbytných navazujících stavebních prací," uvedla Vanýsková.

Právě kvůli těmto zajišťovacím pracím také opravy potrvají o několik měsíců déle.

Rekonstrukce se odehrává za plného provozu. Učebny fakulty strojní škola po dobu rekonstrukce budovy přesunula do jiných budov v areálu. „Naštěstí má naše škola k dispozici také areál v Údolní ulici, který fakultě poslouží jako dočasné útočiště,“ sdělila Vanýsková. Škola si od přestavby slibuje výrazné úspory při vytápění - unikátní systém jednotrubkového topení nahradí dělníci standardním. Budova bude mít nové slaboproudé rozvody a novou protipožární signalizaci.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Komentáře