Reklama
reklama

VIDEO: Sprejeři vytvořili graffiti u Královopolských tunelů na zdi z gabionů

Až donedávna platilo, že hrubý povrch gabionů – zdí sestavených z drátěných košů, které jsou naplněny kameny - nenabádá sprejery malovat na jejich povrch graffiti. To už však nyní neplatí. V Brně se zatím neznámý sprejer vyřádil na gabionech u Královopolských tunelů. A odstraňovat černobílé klikyháky z pletiva a kamenů bude opravdu tvrdý oříšek.

„Musel si s tím dát ohromnou práci a spotřebovat velké množství spreje. Vyplnil všechny mezery mezi kameny i pletivem, což je i časově náročné,“ konstatoval jeden z brněnských sprejerů, kterého redakce s fotografií posprejované zdi z gabionů oslovila.

Policie tento případ, stejně tak jako ostatní případy sprejerství, šetří jako trestný čin. Škoda je totiž vysoká, půjde o desetitisíce, možná i statisíce korun.

Z brněnských ulic sice graffiti mizí, radnice na jejich odstranění letos vyčlenila 2,8 milionu korun, ale to zdaleka nestačí. „Brno si dalo už dříve za cíl rychlé odstraňování graffiti z fasád. Pokud se kresba rychle odstraní, sprejery to odradí od dalšího ničení,“ prozrazuje taktiku města mluvčí magistrátu Pavel Žára.

V boji proti sprejerům částečně pomáhá kamerový systém. Ti, kteří dělají sprejerství ve velkém, ale ví, kde kamery jsou a dávají si pozor. Pro čištění graffiti se používají různé techniky. Fasádu lze přetřít nátěrem stejné barvy, kresbu lze vyčistit chemicky, což se používá zejména na sklo, obklady, kovy a výlohy. Sochy pracovníci opískují. Jak budou postupovat v případě gabionů, není zcela jasné.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Letos v dubnu vyvolal poprask a nevoli obcí, o kterých se nelichotivě zmiňoval, nyní vychází jeho nová verze. Autentický průvodce To je Brno má i novou kapitolu, v níž dotčená místa vyzdvihují svou...
21.09.2017 - 19:53
Prostor Flédy se v neděli 1. října opět zaplní oblíbeným bleším trhem. Celkem tu nabídne téměř 50 lokálních prodejců vlastnoruční výrobky, věci z druhé ruky, knihy, originální retro věci a rozšíří se...
21.09.2017 - 13:38
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Komentáře