Reklama
reklama

VIDEO: Sprejeři vytvořili graffiti u Královopolských tunelů na zdi z gabionů

Až donedávna platilo, že hrubý povrch gabionů – zdí sestavených z drátěných košů, které jsou naplněny kameny - nenabádá sprejery malovat na jejich povrch graffiti. To už však nyní neplatí. V Brně se zatím neznámý sprejer vyřádil na gabionech u Královopolských tunelů. A odstraňovat černobílé klikyháky z pletiva a kamenů bude opravdu tvrdý oříšek.

„Musel si s tím dát ohromnou práci a spotřebovat velké množství spreje. Vyplnil všechny mezery mezi kameny i pletivem, což je i časově náročné,“ konstatoval jeden z brněnských sprejerů, kterého redakce s fotografií posprejované zdi z gabionů oslovila.

Policie tento případ, stejně tak jako ostatní případy sprejerství, šetří jako trestný čin. Škoda je totiž vysoká, půjde o desetitisíce, možná i statisíce korun.

Z brněnských ulic sice graffiti mizí, radnice na jejich odstranění letos vyčlenila 2,8 milionu korun, ale to zdaleka nestačí. „Brno si dalo už dříve za cíl rychlé odstraňování graffiti z fasád. Pokud se kresba rychle odstraní, sprejery to odradí od dalšího ničení,“ prozrazuje taktiku města mluvčí magistrátu Pavel Žára.

V boji proti sprejerům částečně pomáhá kamerový systém. Ti, kteří dělají sprejerství ve velkém, ale ví, kde kamery jsou a dávají si pozor. Pro čištění graffiti se používají různé techniky. Fasádu lze přetřít nátěrem stejné barvy, kresbu lze vyčistit chemicky, což se používá zejména na sklo, obklady, kovy a výlohy. Sochy pracovníci opískují. Jak budou postupovat v případě gabionů, není zcela jasné.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Komentáře