Reklama
reklama

Veteráni pojedou v Soběšicích tradiční jízdu do vrchu

Na tři sta vozidel starších ročníků výroby včetně předválečných kousků, motocykly Rudge, sajdkáry i tříkolky, historické vozy značek Tatra, Aero, Norton a dalších – zkrátka přehlídku starých, ale krásných motorových vozidel uvidí diváci tradiční jízdy do vrchu Brno-Soběšice, která se koná v sobotu 21. září. Odstartuje v 11 hodin z centra Kociánka.

„Trasa je skoro původní, jak se tady jezdilo od roku 1924, “ uvedl Karel Kupka, spoluorganizátor jízdy. „Vozidla pojedou asi tři a půl kilometru a skončí těsně před Soběšicemi,“ vysvětlil.

Závodu se zúčastní posádky s automobily vyrobenými do roku 1939 i konstrukcí pokračujících v dalších letech a čtyřtaktní motocykly do roku výroby 1965. Pořadatelé udělí čestné ceny za nejzajímavější vozidlo, na nejlépe zrenovovaný automobil i motocykl, za nejvzdálenějšího motocyklistu, který přijel po vlastní ose, za nejstarší vozidlo i za nejstaršího řidiče. Hodnotí se rovněž vizuální dojem: je vypsána cena za nejstylovější posádku, za nejelegantnější dámu závodu a mnoho dalších.
„Není to v pravém slova smyslu závod,“ upozornil Karel Kupka, „jde spíše o společenskou událost, na které se sejde spousta fanoušků a celebrit,“ uvedl. Čas, kterého vozidla po průjezdu trati dosáhnou, tedy nehraje velkou roli. „Jo to v podstatě přehlídka historických strojů, při které chceme vzbudit atmosféru minulých dob,“ řekl Karel Kupka.

Na prvorepublikovou tradici navázal organizátor jízdy Veteran Automoto Club Brno už v roce 1974, kdy se na čas jízdy obnovily. Od roku 1999 už soběšické jízdy do vrchu pořádá pravidelně každý rok.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Komentáře