Reklama
reklama

Vážka na nádraží v Králově Poli je stále v nedohlednu. Na nový terminál nejsou peníze

Z vlaku míří na perón, studenou nádražní budovou ven do mrazu a podupávají nohama na ostrůvcích tramvají a autobusů. Tak to dnes vypadá v přestupním uzlu hromadné dopravy u nádraží v Brně-Králově Poli, kam denně přijíždí tisíce lidí ze směru od Tišnova a z městských částí na severu Brna. Nádraží by si zasloužilo přestavět a tím by se usnadnilo lidem přestupování i zkulturnil dnešní nevzhledný přednádražní prostor. Plány na rekonstrukci má radnice už čtyři roky vypracované. V roce 2010 si za zhruba milion korun nechala zpracovat studii, která nové uspořádání navrhuje. Nejsou na ni ale peníze.

Na královopolském nádraží staví regionální vlaky, před nádražní budovou pak u různých ostrůvků příměstské autobusy a autobusy, trolejbusy i tramvaje brněnského dopravního podniku. Prostor je dnes neuspořádaný, lidé přebíhají mezi ostrůvky přes silnice a uskakují před auty.

Proto je navržen jediný terminál, po jehož obvodu by zastavovaly všechny spoje. Vypadá jako vážka. Z vrcholu čtyřpodlažní budovy by se pak lidé po lávce dostali na jednotlivá nástupiště k vlakům. Poslední odbočka by vedla k Myslínově ulici, která je v současnosti od zbytku Králova Pole odříznuta tratí.

Odborníci odhadli náklady na 700 milionů korun. Ve studii proveditelnosti zpracované firmou PPP centrum zároveň popsali šest způsobů, jak by ji bylo možné financovat. Od toho, že by to celé zaplatilo město, po možnost, že by vše hradil pouze privátní investor. Přestavba by pomohla kultuře cestování i veřejnému prostoru v Králově Poli. Umožnila by také rozšíření Božetěchova sadu a využití části železničního nádraží jako záchytného parkoviště. Terminál by pak umožňoval přestupy mezi auty, autobusy, vlaky, tramvajemi i trolejbusy.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Komentáře