Reklama
reklama

Vážka na nádraží v Králově Poli je stále v nedohlednu. Na nový terminál nejsou peníze

Z vlaku míří na perón, studenou nádražní budovou ven do mrazu a podupávají nohama na ostrůvcích tramvají a autobusů. Tak to dnes vypadá v přestupním uzlu hromadné dopravy u nádraží v Brně-Králově Poli, kam denně přijíždí tisíce lidí ze směru od Tišnova a z městských částí na severu Brna. Nádraží by si zasloužilo přestavět a tím by se usnadnilo lidem přestupování i zkulturnil dnešní nevzhledný přednádražní prostor. Plány na rekonstrukci má radnice už čtyři roky vypracované. V roce 2010 si za zhruba milion korun nechala zpracovat studii, která nové uspořádání navrhuje. Nejsou na ni ale peníze.

Na královopolském nádraží staví regionální vlaky, před nádražní budovou pak u různých ostrůvků příměstské autobusy a autobusy, trolejbusy i tramvaje brněnského dopravního podniku. Prostor je dnes neuspořádaný, lidé přebíhají mezi ostrůvky přes silnice a uskakují před auty.

Proto je navržen jediný terminál, po jehož obvodu by zastavovaly všechny spoje. Vypadá jako vážka. Z vrcholu čtyřpodlažní budovy by se pak lidé po lávce dostali na jednotlivá nástupiště k vlakům. Poslední odbočka by vedla k Myslínově ulici, která je v současnosti od zbytku Králova Pole odříznuta tratí.

Odborníci odhadli náklady na 700 milionů korun. Ve studii proveditelnosti zpracované firmou PPP centrum zároveň popsali šest způsobů, jak by ji bylo možné financovat. Od toho, že by to celé zaplatilo město, po možnost, že by vše hradil pouze privátní investor. Přestavba by pomohla kultuře cestování i veřejnému prostoru v Králově Poli. Umožnila by také rozšíření Božetěchova sadu a využití části železničního nádraží jako záchytného parkoviště. Terminál by pak umožňoval přestupy mezi auty, autobusy, vlaky, tramvajemi i trolejbusy.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Máte rádi přírodu? Adoptujte si kousek. I tak by se dal popsat brněnský adopční program pro veřejnou zeleň. Kdokoli, kdo by měl zájem, může pečovat o kousek veřejné zeleně ve svém okolí. Adoptovat si...
19.03.2018 - 16:38
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Již 9. ročník Velikonočních slavnost se uskuteční na náměstí Svobody. Od pátku až do 1. dubna na zájemce čeká zpěv, tanec, hudba a 40 stánků s nejrůznějším sortimentem.
19.03.2018 - 11:22
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Kvůli politické situaci se strážníci v sobotu zabývali potyčkou v baru ve Starém Lískovci. Trojice se nepohodla s mladíkem kvůli uprchlické krizi.
19.03.2018 - 07:40
Arogantně, agesivně a vulgárně se v pátek večer prý projevovala žena, která přišla se psem do bystrcké provozovny.
18.03.2018 - 20:06
Pořídit si byt či dům a pak jej dále pronajímat. Češi koupi investičních nemovitostí v současné době stále považují za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní finance a úspory.
18.03.2018 - 17:31
Chodíme po městě každý den, ale málokdy se zastavíme a rozhlédneme se kolem sebe. Brněnské budovy přitom nabízí úžasnou architekturu, která je často opěvována pouze turisty, kteří se na rozdíl od nás...
18.03.2018 - 08:40
Komentáře