Reklama
reklama

V tunelu v Brně zkoušel lyžař Bank před olympiádou kombinézu i sjezdařský postoj

Lyžař Ondřej Bank zajel na olympiádě v Soči životní úspěch. Mezi světovou lyžařskou elitou dojel na sedmém místě v superkombinaci. Na jeho úspěchu má podíl i brněnská Univerzita obrany. V největším aerodynamickém tunelu ve střední Evropě nejlepší český lyžař těsně před odletem do Soči testoval pod vedením odborníků na aerodynamiku své vybavení a také optimální sjezdařské pozice.

Brněnská Univerzita obrany využívá ve spolupráci se společností Energoklastr aerodynamický tunel k testování maket vrtulníků a zjišťuje využití těchto strojů v extrémních situacích. Jejich testování by mělo odhalit i potíže, s nimiž se mohou setkat za silného větru piloti-záchranáři při přistáních a vzletech z heliportů na střechách nemocnic.

Ventilátor v tunelu vytváří proudění vzduchu rychlostí až 180 kilometrů v hodině. Jeho postavení přišlo na 40 milionů korun. Zatímco škole slouží tunel k výzkumu, jeho vlastník, společnost Energoklastr, na něm testuje aerodynamické vlastnosti různých výrobků.

Protože je tunel dobře uzpůsoben a lidem vystaveným náporu silného větru nehrozí žádné nebezpečí, vstoupil do tunelu před olympiádou i Bank. Lyžaři totiž mají na sobě vybavení, které může výsledek v cíli výrazně ovlivnit. Například špatně padnoucí a volná kombinéza nebo chrániče páteře a kolen. Bank v tunelu vyzkoušel odpor vzduchu ve dvou pozicích – v rozbalené a ve vajíčku.

Odborníci se domnívají, že právě objektivní změření a zafixování ideální pozice v aerodynamickém tunelu mohlo přispět k Bankově úspěchu ve sjezdu.

Takové testování je v České republice pro sportovce poměrně nová metoda, ve světě se už ale používá delší dobu, v aerodynamických tunelech trénují správný posed například cyklisté před Tour de France. Univerzita obrany nabízí aerodynamický tunel i dalším českým sportovcům, aby postupně snížili technologický náskok zahraničních soupeřů.

Tunel se rozkládá na 320 metrech čtverečních a je šest metrů vysoký. Jeho srdcem je jednostupňový axiální ventilátor s průměrem oběžného kola 2,8 metru a příkonem 261 kilowatt.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Kvalita ovzduší v městě Brně a Jihomoravském kraji se výrazně zlepšuje, zaznamenaly to všechny typy stanic imisního monitoringu, které tento trend potvrzují od roku 2010. Silniční doprava je...
22.09.2017 - 07:55
Letos v dubnu vyvolal poprask a nevoli obcí, o kterých se nelichotivě zmiňoval, nyní vychází jeho nová verze. Autentický průvodce To je Brno má i novou kapitolu, v níž dotčená místa vyzdvihují svou...
21.09.2017 - 19:53
Prostor Flédy se v neděli 1. října opět zaplní oblíbeným bleším trhem. Celkem tu nabídne téměř 50 lokálních prodejců vlastnoruční výrobky, věci z druhé ruky, knihy, originální retro věci a rozšíří se...
21.09.2017 - 13:38
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Komentáře