Reklama
reklama

V tunelu v Brně zkoušel lyžař Bank před olympiádou kombinézu i sjezdařský postoj

Lyžař Ondřej Bank zajel na olympiádě v Soči životní úspěch. Mezi světovou lyžařskou elitou dojel na sedmém místě v superkombinaci. Na jeho úspěchu má podíl i brněnská Univerzita obrany. V největším aerodynamickém tunelu ve střední Evropě nejlepší český lyžař těsně před odletem do Soči testoval pod vedením odborníků na aerodynamiku své vybavení a také optimální sjezdařské pozice.

Brněnská Univerzita obrany využívá ve spolupráci se společností Energoklastr aerodynamický tunel k testování maket vrtulníků a zjišťuje využití těchto strojů v extrémních situacích. Jejich testování by mělo odhalit i potíže, s nimiž se mohou setkat za silného větru piloti-záchranáři při přistáních a vzletech z heliportů na střechách nemocnic.

Ventilátor v tunelu vytváří proudění vzduchu rychlostí až 180 kilometrů v hodině. Jeho postavení přišlo na 40 milionů korun. Zatímco škole slouží tunel k výzkumu, jeho vlastník, společnost Energoklastr, na něm testuje aerodynamické vlastnosti různých výrobků.

Protože je tunel dobře uzpůsoben a lidem vystaveným náporu silného větru nehrozí žádné nebezpečí, vstoupil do tunelu před olympiádou i Bank. Lyžaři totiž mají na sobě vybavení, které může výsledek v cíli výrazně ovlivnit. Například špatně padnoucí a volná kombinéza nebo chrániče páteře a kolen. Bank v tunelu vyzkoušel odpor vzduchu ve dvou pozicích – v rozbalené a ve vajíčku.

Odborníci se domnívají, že právě objektivní změření a zafixování ideální pozice v aerodynamickém tunelu mohlo přispět k Bankově úspěchu ve sjezdu.

Takové testování je v České republice pro sportovce poměrně nová metoda, ve světě se už ale používá delší dobu, v aerodynamických tunelech trénují správný posed například cyklisté před Tour de France. Univerzita obrany nabízí aerodynamický tunel i dalším českým sportovcům, aby postupně snížili technologický náskok zahraničních soupeřů.

Tunel se rozkládá na 320 metrech čtverečních a je šest metrů vysoký. Jeho srdcem je jednostupňový axiální ventilátor s průměrem oběžného kola 2,8 metru a příkonem 261 kilowatt.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Olympijský festival Brno Foto: MMB/ M. Schmerková
Dnes do Brna zavítají čeští olympijští reprezentanti, kteří se vrátili z Koreje. Návštěvníci olympijského festivalu tak budou mít šanci pozdravit bronzovou medailistku Evu Samkovou s jejími trenéry a...
21.02.2018 - 11:34
Stávající hlavní nádraží Foto: Centrumnews/ Tomáš Varga
Rada města Brna včera doporučila zastupitelstvu schválit k realizaci variantu „Řeka“. Zároveň považuje za akceptovatelnou variantu „Petrov“ při modernizaci Železničního uzlu Brno. O stanovisku města...
21.02.2018 - 06:55
Dukovany Foto: Centrum news/Tomáš Varga
V letošním roce by Dukovany měly přijmout přibližně 120 pracovníků a budou dál významně investovat. Celkem hodlá ČEZ v letošním roce vynaložit v Dukovanech 1.795.000 000 korun. Kromě jiného bude...
20.02.2018 - 16:20
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news
Devadesátiletou seniorku oblečenou pouze do pyžama zahlídla kolemjdoucí žena v Černých Polích. Chtěla jí pomoct, ale zmatená důchodkyně nedokázala říct, co potřebuje.
20.02.2018 - 07:04
Novinky a trendy ze světa potravinářství přinese od 27. února do 2. března na brněnské výstaviště Mezinárodní potravinářský veletrh SALIMA. Tradičně jej doplní i další veletrhy z příbuzných oborů -...
19.02.2018 - 18:08
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Bary, restaurace i diskotéky. Takové brněnské podniky měli v hledáčku policisté v noci z pátku na sobotu. Kontrolovali, zda tam neodchází k prodeji alkoholu mladistvým. To, co odhalili v jednom...
19.02.2018 - 13:34
Komentáře