Reklama
reklama

V tunelu v Brně zkoušel lyžař Bank před olympiádou kombinézu i sjezdařský postoj

Lyžař Ondřej Bank zajel na olympiádě v Soči životní úspěch. Mezi světovou lyžařskou elitou dojel na sedmém místě v superkombinaci. Na jeho úspěchu má podíl i brněnská Univerzita obrany. V největším aerodynamickém tunelu ve střední Evropě nejlepší český lyžař těsně před odletem do Soči testoval pod vedením odborníků na aerodynamiku své vybavení a také optimální sjezdařské pozice.

Brněnská Univerzita obrany využívá ve spolupráci se společností Energoklastr aerodynamický tunel k testování maket vrtulníků a zjišťuje využití těchto strojů v extrémních situacích. Jejich testování by mělo odhalit i potíže, s nimiž se mohou setkat za silného větru piloti-záchranáři při přistáních a vzletech z heliportů na střechách nemocnic.

Ventilátor v tunelu vytváří proudění vzduchu rychlostí až 180 kilometrů v hodině. Jeho postavení přišlo na 40 milionů korun. Zatímco škole slouží tunel k výzkumu, jeho vlastník, společnost Energoklastr, na něm testuje aerodynamické vlastnosti různých výrobků.

Protože je tunel dobře uzpůsoben a lidem vystaveným náporu silného větru nehrozí žádné nebezpečí, vstoupil do tunelu před olympiádou i Bank. Lyžaři totiž mají na sobě vybavení, které může výsledek v cíli výrazně ovlivnit. Například špatně padnoucí a volná kombinéza nebo chrániče páteře a kolen. Bank v tunelu vyzkoušel odpor vzduchu ve dvou pozicích – v rozbalené a ve vajíčku.

Odborníci se domnívají, že právě objektivní změření a zafixování ideální pozice v aerodynamickém tunelu mohlo přispět k Bankově úspěchu ve sjezdu.

Takové testování je v České republice pro sportovce poměrně nová metoda, ve světě se už ale používá delší dobu, v aerodynamických tunelech trénují správný posed například cyklisté před Tour de France. Univerzita obrany nabízí aerodynamický tunel i dalším českým sportovcům, aby postupně snížili technologický náskok zahraničních soupeřů.

Tunel se rozkládá na 320 metrech čtverečních a je šest metrů vysoký. Jeho srdcem je jednostupňový axiální ventilátor s průměrem oběžného kola 2,8 metru a příkonem 261 kilowatt.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Den Brna Foto: TIC Brno
Neúspěšné obléhání Brna Švédy se letos poprvé slaví hned dva víkendy po sobě. Ten první – duchovně-hudební – již máme za sebou. Nyní probíhá doprovodný program a schyluje se k bojovému střetu na...
17.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Řidič v Bohunicích překročil povolenou rychlost 50 kilometrů v hodině téměř dvojnásobně. Jeho dechová zkouška na alkohol byla negativní, z opilosti však obvinil strážníka. Jak dechová zkouška ukázala...
16.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Větší slevy pro studenty a seniory při cestování vlakem a autobusem a pro všechny bez rozdílu věku možnost pořídit si měsíční „navazující šalinkartu“. Při efektivním užívání bude pro cestující téměř...
15.08.2018 - 09:00
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Komentáře