Reklama
reklama

Úprava tramvajové tratě do Líšně a stavba záchytného parkoviště bude stát 300 milionů

Do Líšně a z Líšně by lidé tramvají mohli za pár let jezdit rychleji. Za 300 milionů korun chce Brno nechat přeložit současnou linku tramvaje číslo 8 u křižovatky Olomoucké a Ostravské ulice. Zároveň by tam také mohlo vzniknout parkoviště Park and Ride, což by ulevilo dopravě v centru města. Brněnští radní zatím schválili vypracování investičního záměru na tuto stavbu.

Podle náměstka primátora Roberta Kotziana město už od devadesátých let let uvažuje o přeložení tratě tramvají podél ulic Olomoucká a Ostravská, kde v současné době vozy městské hromadné dopravy uhýbají mezi zástavbu rodinných domků. „V místě, kde tramvaj zahýbá u První brněnské strojírny z Olomoucké na Životského, povede trať dále podél Olomoucké a Ostravské a na trasu osmičky se napojí u židovského hřbitova. Vznikne tak přímá vazba na parkoviště, které se postaví v místech dnešních autobazarů," uvedl Kotzian. Zanikne tak tramvajový úsek v Nezamyslově ulici, trať do Juliánova ale zůstane zachovaná. Stavět se ale, vzhledem k době potřebné na přípravu projektu, nezačne dřív, než v roce 2020. Počítá se s investicí 300 milionů korun, 223 milionů bude stát přeložka tramvajové tratě a nejméně 75 milionů je určeno na výkup pozemků.

Plánované budoucí parkoviště Park and Ride, které v místě vznikne, bude mít dobré napojení na dálnici ze severu a výborné napojení na MHD. „Považuji za rozumné, abychom nyní přípravu těchto projektů zahájili, protože v budoucnu mají být z Evropské unie podporované stavby pro kolejovou dopravu. Je třeba mít projekt nachystaný, abychom pak mohli peníze okamžitě čerpat,“ dodal Kotzian s tím, že stavbu nové tratě, která povede podél železniční tratě, bude také potřeba koordinovat s přestavbou železničního uzlu v Brně.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Den Brna Foto: TIC Brno
Neúspěšné obléhání Brna Švédy se letos poprvé slaví hned dva víkendy po sobě. Ten první – duchovně-hudební – již máme za sebou. Nyní probíhá doprovodný program a schyluje se k bojovému střetu na...
17.08.2018 - 07:00
Komentáře