Reklama
reklama

Ulice brněnského Bronxu se proměnily na festivalový areál

Druhý ročník festivalu Ghettofest navštívilo dva tisíce lidí. Desetihodinový program proměnil ulice brněnského „Bronxu“ ve festivalový areál plný umění, mezilidského i interkulturního propojování a pohodové atmosféry. Také letos se totiž festival odehrál zcela bez konfliktů, za vysoké účasti místních Romů i ostatních obyvatel nejen z města Brna.

Velký zájem byl letos nejen o hudební program, ale také o odborné části festivalu -  diskuze, prohlídky lokality i stálé expozice Muzea romské kultury nebo dokumenty. „Na všechny části odborného programu jsme měli plně obsazenou kapacitu,“ říká koordinátor odborné části, David Oplatek a dodává: „Naším tématem byla letos minulost „Bronxu“, na které se výrazně podepsaly celé dějiny 20. století.“
 

Spontánně vznikla také prohlídka bývalé káznice na ulici Bratislavská, kterou město plánuje přebudovat na Kreativní centrum, s nímž festival Ghettofest spolupracuje. Letos se na její zeď promítala 3D projekce a jako vzpomínka na festival na ní po půl roku budou viset velkoformátové fotografie, které vznikly ve spolupráci s americkou nadací InsideOut Project. „Fotografie nesou společný název Oči ghetta a jsou působivým monumentem, který upozorňuje na to, že „Bronx“ není zdaleka jen romskou lokalitou, říká umělecký ředitel festivalu, Pavel Strašák.

 

„O bezpečnost na festivalu se staraly desítky dobrovolníků, připravená byla také policie, ale žádný konflikt se neodehrál, nedošlo k jediné krádeži a zásahů policie proto nebylo třeba. „Dokazuje to, že „Bronx“ není ani zdaleka jen místem, kde se Brňané musí bát,“ uvádí koordinátorka programu, Šárka Kropáčková.

 

„Letošní účast byla o něco nižší než v loňském roce,“ shrnuje návštěvnost mluvčí festivalu  Alica Heráková. „Rozpočet na kapely i propagaci byl minimální,“ vysvětluje. „Přesto se nám podařilo naplnit program kvalitními koncerty i vystoupeními a namísto placené propagace jsme využívali prakticky pouze facebook,“ dodává.

 

„Příští ročník otevírá nové možnosti, máme podněty od místních lidí, kteří nabídli svou pomoc a chtějí se do organizace zapojit,“ říká mluvčí festivalu. „Dokazuje to pro nás, že Ghettofesti si po dvou ročnících našel v lokalitě svoje místo. Už letos bychom se bez spolupráce s místními organizacemi, podnikateli a veřejnou správou neobešli. Také díky nim jsme mohli realizovat výjimečnou akci s výjimečnou atmosférou. Všem partnerům, účinkujícím a návštěvníkům tak patří náš velký dík,“ uzavírá.

 

  

Autor: 
redakce
Aktuálně
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Den Brna Foto: TIC Brno
Neúspěšné obléhání Brna Švédy se letos poprvé slaví hned dva víkendy po sobě. Ten první – duchovně-hudební – již máme za sebou. Nyní probíhá doprovodný program a schyluje se k bojovému střetu na...
17.08.2018 - 07:00
Komentáře