Reklama
reklama

Tašku zdarma k nákupu nedostanete od prvního ledna už ani v Globusu

Bezplatným šustivým taškám s logem obchodu odzvonil umíráček. Svým zákazníkům je od Nového roku nedává ani poslední z velkých řetězců Globus. Zákazníci za tašku nyní musí zaplatit korunu a podle ankety, kterou uspořádaly noviny CENTRUMnews v brněnském supermarketu se jim to příliš nelíbí.

Petr Homola z Kuřimi si nákup místo do bílé plastové tašky se zelenooranžovým logem skládal nákup do velké sportovní tašky. A spokojen s faktem, že šustivý sáček zdarma nedostane, nebyl. „To, že dostanu tašku, ve které si domů odnesu nákup, považuji za servis pro zákazníky. Je vidět, jak si nás, jako zákazníků, obchod váží. Neváží. Všechno se zdražuje a obchod chce ušetřit. Tak zruší výhodu pro zákazníky, to je jejich logika,“ zlobil se Homola.

To, že řetězec ušetří, je více než jasné. Na deseti pokladnách si v jednom okamžiku tašky zaplatil jen jeden zákazník. Ostatní nakupující si zboží za pokladnou skládali do přinesených a připravených tašek nebo přímo do vozíku.  A pokladní jen na dotazy k dostupnosti tašek krčily rameny a nabízely igelitové sáčky za korunu.

Globus ale tvrdí, že rozhodnutí zrušit zdarma tašky k nákupu vychází z potřeb zákazníků. Lidé podle něj vnímají téma odpovědného přístupu k životnímu prostředí čím dál více a postupně mění své nákupní zvyky. Volí alternativní tašky pro opakované použití, nosí si vlastní tašky nebo se alespoň více zamýšlejí, zda si jednorázové tašky u pokladny vezmou. „Proto jsme se rozhodli tyto tašky zpoplatnit. Větší důraz na ekologii a šetrný přístup k životnímu prostředí je součástí měnícího se životního stylu a my věříme, že naši zákazníci tuto změnu pochopí," uvedla mluvčí řetězce Pavla Hobíková.

Zákazníci v Globusu dostávali zhruba 40 milionů tašek ročně. Rozhodnutí firmy prodávat tašku za korunu má ušetřit zhruba dvacet milionů tašek, tedy mnoho tun plastového odpadu.

„Musíme myslet na životní prostředí. Ale to, že si lidé nosili do Globusu vlastní tašky k nákupu před jejich zpoplatněním, je nesmysl. Nikdo si nedonesl tašku, když věděl, že ji dostane u pokladny,“ podělila se o zkušenost s chováním zákazníků jedna z pokladních brněnského hypermarketu.

Také v dalších velkých brněnských obchodech už také za tašku k nákupu zaplatíte. Obchodní řetězec Tesco přestal dávat svým zákazníkům zdarma malé igelitové tašky v roce 2011 a zpoplatnil je jednou korunou. Hypermarkety Albert se ke stejnému kroku odhodlaly už v roce 2009.

Tašky, které nyní Globus nabízí: plastová jednorázová: 1 Kč,  střední plastová: 5 Kč, papírová: 5 Kč, látková: 29,90 Kč.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Novinky a trendy ze světa potravinářství přinese od 27. února do 2. března na brněnské výstaviště Mezinárodní potravinářský veletrh SALIMA. Tradičně jej doplní i další veletrhy z příbuzných oborů -...
19.02.2018 - 18:08
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Bary, restaurace i diskotéky. Takové brněnské podniky měli v hledáčku policisté v noci z pátku na sobotu. Kontrolovali, zda tam neodchází k prodeji alkoholu mladistvým. To, co odhalili v jednom...
19.02.2018 - 13:34
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Marnými sliby se chtěl trestu vyhnout muž, který se v sobotu brzy ráno pokoušel vloupat do sklepa v Židenicích. Upozornil na sebe kvůli dřevěné tyči s kterou popocházel a tím na sebe upoutal...
19.02.2018 - 07:45
Prvním mládětem roku 2018 je v brněnské zoo samice zebry Grévyho. Chovatelé jí vybrali jméno Mia.
18.02.2018 - 11:03
Svérázným způsobem se v Újezdu u Brna dostával do psychické kondice před několika dny čtyřiadvacetiletý mladík.
18.02.2018 - 08:24
Větší část lavičky na trolejbusové zastávce zabrala dívka, které si strážníci všimli ve čtvrtek večer v Černých Polích.
17.02.2018 - 07:48
Komentáře