Reklama
reklama

Studenti VUT budou spolupracovat na stavbě kosmické lodi se studenty z Ruska

Smlouvu o mezinárodní spolupráci mezi Kalašnikovou iževskou státní technickou univerzitou a Vysokým učením technickým v Brně na stavbě společné vědecko-vzdělávací malé kosmické lodě „Mikrosputnik IžGTU – VUT v Brně“ podepíší tento týden rektoři obou univerzit.

Stavba společné vědecko-vzdělávací malé kosmické lodě je pro ruskou a českou vysokou školu jedním z perspektivních směrů spolupráce obou států v oblasti kosmické techniky. S pomocí takové kosmické lodě bude možné řešit úkoly při studiu okolozemského kosmického prostoru. Přitom studenti těchto škol obou států získají zkušenosti s účastí na tvorbě kosmické techniky.

Cílem projektu je zkonstruování malého satelitu, systému pozemního komplexu pro řízení a příjem dat, vypuštění studentské kosmické lodi „Mikrosputnik IžGTU-VUT v Brně“ v letech 2016-2017. Projekt zahrnuje účast VUT  ve vzdělávací části programu GLONASS/GPS společně s podniky Udmurtské republiky a města Brna, vyrábějícími kosmickou techniku. Jeho důležitou součástí je organizace nepřetržitého vzdělávacího programu zaměřeného na výuku studentů v oblasti moderních technologií projektování a řízení malých kosmických lodí se zapojením předních odborníků průmyslu a akademických institucí.

Prvním konkrétním úkolem pro partnerské vysoké školy bude vytvořit oddělení pro projektování kosmických lodí pod řízením mezinárodní koordinační rady. Dále bude vypracováno společné technické zadání projektu konstrukce kosmické lodi, modulů systémů pro řízení a příjem dat pro studentskou kosmickou loď „Mikrosputnik IžGTU – VUT“.

Od zúčastněných univerzit se očekává propracování nejnovějších technologií, metod a hardwarově-softwarových řešení týkajících se tématiky projektu, vytvoření nových směrů výzkumu v oblasti vývoje perspektivních kosmických lodí, vytvoření systémů a organizace efektivního plynulého řízení kosmické lodi Mikrosputnik IžGTU-VUT.

Z projektu mimo jiné vyplyne kosmické zaměření tématiky vědeckých výzkumů, ročníkových a závěrečných prací studentů, studentů magisterského programu a doktorandů, studentů a vyučujících a pracovníky akademických institucí a odborníky v průmyslu do realizace kosmického programu IžGTU a VUT.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Den Brna Foto: TIC Brno
Neúspěšné obléhání Brna Švédy se letos poprvé slaví hned dva víkendy po sobě. Ten první – duchovně-hudební – již máme za sebou. Nyní probíhá doprovodný program a schyluje se k bojovému střetu na...
17.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Řidič v Bohunicích překročil povolenou rychlost 50 kilometrů v hodině téměř dvojnásobně. Jeho dechová zkouška na alkohol byla negativní, z opilosti však obvinil strážníka. Jak dechová zkouška ukázala...
16.08.2018 - 07:00
Komentáře