Reklama
reklama

Studenti VUT budou spolupracovat na stavbě kosmické lodi se studenty z Ruska

Smlouvu o mezinárodní spolupráci mezi Kalašnikovou iževskou státní technickou univerzitou a Vysokým učením technickým v Brně na stavbě společné vědecko-vzdělávací malé kosmické lodě „Mikrosputnik IžGTU – VUT v Brně“ podepíší tento týden rektoři obou univerzit.

Stavba společné vědecko-vzdělávací malé kosmické lodě je pro ruskou a českou vysokou školu jedním z perspektivních směrů spolupráce obou států v oblasti kosmické techniky. S pomocí takové kosmické lodě bude možné řešit úkoly při studiu okolozemského kosmického prostoru. Přitom studenti těchto škol obou států získají zkušenosti s účastí na tvorbě kosmické techniky.

Cílem projektu je zkonstruování malého satelitu, systému pozemního komplexu pro řízení a příjem dat, vypuštění studentské kosmické lodi „Mikrosputnik IžGTU-VUT v Brně“ v letech 2016-2017. Projekt zahrnuje účast VUT  ve vzdělávací části programu GLONASS/GPS společně s podniky Udmurtské republiky a města Brna, vyrábějícími kosmickou techniku. Jeho důležitou součástí je organizace nepřetržitého vzdělávacího programu zaměřeného na výuku studentů v oblasti moderních technologií projektování a řízení malých kosmických lodí se zapojením předních odborníků průmyslu a akademických institucí.

Prvním konkrétním úkolem pro partnerské vysoké školy bude vytvořit oddělení pro projektování kosmických lodí pod řízením mezinárodní koordinační rady. Dále bude vypracováno společné technické zadání projektu konstrukce kosmické lodi, modulů systémů pro řízení a příjem dat pro studentskou kosmickou loď „Mikrosputnik IžGTU – VUT“.

Od zúčastněných univerzit se očekává propracování nejnovějších technologií, metod a hardwarově-softwarových řešení týkajících se tématiky projektu, vytvoření nových směrů výzkumu v oblasti vývoje perspektivních kosmických lodí, vytvoření systémů a organizace efektivního plynulého řízení kosmické lodi Mikrosputnik IžGTU-VUT.

Z projektu mimo jiné vyplyne kosmické zaměření tématiky vědeckých výzkumů, ročníkových a závěrečných prací studentů, studentů magisterského programu a doktorandů, studentů a vyučujících a pracovníky akademických institucí a odborníky v průmyslu do realizace kosmického programu IžGTU a VUT.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Dukovany Foto: Centrum news/Tomáš Varga
V letošním roce by Dukovany měly přijmout přibližně 120 pracovníků a budou dál významně investovat. Celkem hodlá ČEZ v letošním roce vynaložit v Dukovanech 1.795.000 000 korun. Kromě jiného bude...
20.02.2018 - 16:20
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news
Devadesátiletou seniorku oblečenou pouze do pyžama zahlídla kolemjdoucí žena v Černých Polích. Chtěla jí pomoct, ale zmatená důchodkyně nedokázala říct, co potřebuje.
20.02.2018 - 07:04
Novinky a trendy ze světa potravinářství přinese od 27. února do 2. března na brněnské výstaviště Mezinárodní potravinářský veletrh SALIMA. Tradičně jej doplní i další veletrhy z příbuzných oborů -...
19.02.2018 - 18:08
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Bary, restaurace i diskotéky. Takové brněnské podniky měli v hledáčku policisté v noci z pátku na sobotu. Kontrolovali, zda tam neodchází k prodeji alkoholu mladistvým. To, co odhalili v jednom...
19.02.2018 - 13:34
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Marnými sliby se chtěl trestu vyhnout muž, který se v sobotu brzy ráno pokoušel vloupat do sklepa v Židenicích. Upozornil na sebe kvůli dřevěné tyči s kterou popocházel a tím na sebe upoutal...
19.02.2018 - 07:45
Prvním mládětem roku 2018 je v brněnské zoo samice zebry Grévyho. Chovatelé jí vybrali jméno Mia.
18.02.2018 - 11:03
Komentáře