Reklama
reklama

Středoškolačky vymyslely poutavý komiks o genetice a Mendelovi

Studentky septimy Gymnázia Řečkovice Veronika Horáčková a Veronika Čáslavová vytvořily zábavný a poutavý komiksový příběh, který pojednává o životě Gregora Mendela. Na osmi písmenech se rozepsaly o principech dědičnosti, na které během svých pokusů přišel.

J. G. Mendel. Právě do těchto písmen vepsaly studentky poutavý příběh známého vědce, který položil základy genetiky. Na barevném komiksu pracovaly více než půl roku a vůbec jim nevadilo, že principy genetiky musely nastudovat o rok dřív než jejich spolužáci. „Genetiku probíráme až nyní, děvčata přitom musela začít s psaním textů komiksu už vloni před prázdninami,“ upozornila učitelka děvčat Kateřina Cibulková.

Netradiční komiks obě autorky představily přímo na akademické půdě, na chodbě Masarykovy univerzity. Přestože je výstava určená spíše pro žáky základních škol, své příznivce si našla i mezi vysokoškoláky, kteří obdivovali zvláště grafiku a nápadité texty. „Příběh jsme vymyslely my dvě a grafičce jsme nastínili naši představu. Pro každý obrázek jsme vytvořily text. O Mendlově životě jsme si museli vše přečíst, prostě ho nastudovat,“ popsala Veronika Horáčková, která se chce i v budoucnu věnovat přírodovědným oborům.

Nejtěžší bylo podle dívek zpracovat principy genetiky tak, aby je pochopily i malé děti. „Pochopit genetiku není jednoduché ani pro dospělé a těm nejmladším školákům může podoba komiksu v pochopení a soustředění pomoci,“ vysvětluje Veronika Horáčková.

Proto pod vedením Zuzany Hanzelkové zvolily text i obrázky vložené do písmen známého genetika. Výstava má podobu obrázkového vyprávění umístěného na osmi originálně vytvořených panelech. „Naším cílem bylo vytvořit novou platformu toho, jak předávat informace dětským návštěvníkům. O Gregoru Mendelovi se u nás totiž často učí až na střední škole, zatímco například v Japonsku je jeho podobizna běžnou součástí učebnic již na základních školách a tamní děti vědí o našem vědci mnohem více, než čeští žáci a studenti. Tímto projektem bychom rádi tuto situaci změnili,“ popsala důvody vzniku výstavy vedoucí projektu Hanzelková.

Veronika Čáslavová měla na starosti management projektu, rozpočet, časový harmonogram. „Díky této práci jsem se utvrdila v tom, že vytváření projektů je to, co mě baví,“ dodala Veronika Čáslavová.

Studentky komiks o Mendelovi vytvořily v rámci Středoškolské odborné činnosti a doufají, že s ním uspějí nejen ve školním, ale i v krajském nebo celostátním kole. „Porotu by mohlo zaujmout, že výstava je přínosem ve vzdělávání, přináší informace a má praktické využití,“ doufá Čáslavová. „Výstava se povedla, panely vypadají výborně, tak to snad dobře dopadne,“ věří v úspěch Horáčková

Výstava je putovní a po prezentaci v univerzitním kampusu do 28. února se vydá na cestu po základních a středních školách v celé České republice. Jako první si ji ale budou moci prohlédnout právě spolužáci na Gymnáziu Řečkovice. Peníze na realizaci výstavy poskytlo Mendelovo muzeum, Jihomoravský kraj a Jihomoravské centrum pro mezinárodní mobilitu. Vstup na výstavu i její zapůjčení školám je zdarma.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Kožní problémy, tělesné bolesti a řadu dalších zdravotních neduhů, které sužují mnoho lidí, lze u nás řešit zákonnými produkty z konopí. Od prosince roku 2016 mohou obyvatelé moravské metropole Brno...
18.09.2017 - 20:03
Pokoje zalité sluncem a doširoka otevřené okenice, se kterými si pohrává lehký vánek se slanou příchutí. A šplouchání moře. Idylická představa bydlení, která ožívá především nyní, v čase...
18.09.2017 - 18:18
Řidiči si v centru Brna musí připravit pevné nervy. K mnoha uzavírkám se dnes přidala další. Jejich trpělivost prověří zákaz vjezdu do Křenové ulice.
18.09.2017 - 12:41
Komentáře