Reklama
reklama

Středoškolačky vymyslely poutavý komiks o genetice a Mendelovi

Studentky septimy Gymnázia Řečkovice Veronika Horáčková a Veronika Čáslavová vytvořily zábavný a poutavý komiksový příběh, který pojednává o životě Gregora Mendela. Na osmi písmenech se rozepsaly o principech dědičnosti, na které během svých pokusů přišel.

J. G. Mendel. Právě do těchto písmen vepsaly studentky poutavý příběh známého vědce, který položil základy genetiky. Na barevném komiksu pracovaly více než půl roku a vůbec jim nevadilo, že principy genetiky musely nastudovat o rok dřív než jejich spolužáci. „Genetiku probíráme až nyní, děvčata přitom musela začít s psaním textů komiksu už vloni před prázdninami,“ upozornila učitelka děvčat Kateřina Cibulková.

Netradiční komiks obě autorky představily přímo na akademické půdě, na chodbě Masarykovy univerzity. Přestože je výstava určená spíše pro žáky základních škol, své příznivce si našla i mezi vysokoškoláky, kteří obdivovali zvláště grafiku a nápadité texty. „Příběh jsme vymyslely my dvě a grafičce jsme nastínili naši představu. Pro každý obrázek jsme vytvořily text. O Mendlově životě jsme si museli vše přečíst, prostě ho nastudovat,“ popsala Veronika Horáčková, která se chce i v budoucnu věnovat přírodovědným oborům.

Nejtěžší bylo podle dívek zpracovat principy genetiky tak, aby je pochopily i malé děti. „Pochopit genetiku není jednoduché ani pro dospělé a těm nejmladším školákům může podoba komiksu v pochopení a soustředění pomoci,“ vysvětluje Veronika Horáčková.

Proto pod vedením Zuzany Hanzelkové zvolily text i obrázky vložené do písmen známého genetika. Výstava má podobu obrázkového vyprávění umístěného na osmi originálně vytvořených panelech. „Naším cílem bylo vytvořit novou platformu toho, jak předávat informace dětským návštěvníkům. O Gregoru Mendelovi se u nás totiž často učí až na střední škole, zatímco například v Japonsku je jeho podobizna běžnou součástí učebnic již na základních školách a tamní děti vědí o našem vědci mnohem více, než čeští žáci a studenti. Tímto projektem bychom rádi tuto situaci změnili,“ popsala důvody vzniku výstavy vedoucí projektu Hanzelková.

Veronika Čáslavová měla na starosti management projektu, rozpočet, časový harmonogram. „Díky této práci jsem se utvrdila v tom, že vytváření projektů je to, co mě baví,“ dodala Veronika Čáslavová.

Studentky komiks o Mendelovi vytvořily v rámci Středoškolské odborné činnosti a doufají, že s ním uspějí nejen ve školním, ale i v krajském nebo celostátním kole. „Porotu by mohlo zaujmout, že výstava je přínosem ve vzdělávání, přináší informace a má praktické využití,“ doufá Čáslavová. „Výstava se povedla, panely vypadají výborně, tak to snad dobře dopadne,“ věří v úspěch Horáčková

Výstava je putovní a po prezentaci v univerzitním kampusu do 28. února se vydá na cestu po základních a středních školách v celé České republice. Jako první si ji ale budou moci prohlédnout právě spolužáci na Gymnáziu Řečkovice. Peníze na realizaci výstavy poskytlo Mendelovo muzeum, Jihomoravský kraj a Jihomoravské centrum pro mezinárodní mobilitu. Vstup na výstavu i její zapůjčení školám je zdarma.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Komentáře