Reklama
reklama

Stárci a hasiči v Ořešíně staví hodovou máj ručně. Bez jeřábu!

Silné ruce nejméně čtyřicítky mužů, pevná lana, žebřík a čtyři dlouhá ráhna. To vše a nic víc je potřeba ke vztyčení hodové máje tradičním způsobem, bez pomoci jeřábu. Umí to v brněnské městské části Ořešín. Stárci a hasiči tam v pátek odpoledne pokáceli, ozdobili a postavili máj. Svatováclavské hody se v Ořešíně konají o víkendu.  

V úzké ulici poblíž obecního úřadu a hospody máj každý rok leží a stárky její korunu zdobí barevnými fáborky. Pak už přijdou na řadu mužské svaly a během hodiny a půl hodová máj stojí. Na sobotu je v Ořešíně naplánována hodová zábava, v neděli odpoledne městskou částí projde tradiční hodový průvod. Dvojice stárků a stárek zatančí tradiční besedu, chybět nebude bubeník, dráb nebo starosta, který chase povolí hodovou zábavu.

Ořešínské hody pořádají místní dobrovolní hasiči, kteří také staví majku. „U stavění máje musí být vždy dva zkušení, kteří celé zvedání vedou a kontrolují. A pak čtyřicet dalších, kteří se do toho opřou,“ vysvětlil princip stavění máje bez jeřábu Stanislav Piják.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Arogantně, agesivně a vulgárně se v pátek večer prý projevovala žena, která přišla se psem do bystrcké provozovny.
18.03.2018 - 20:06
Pořídit si byt či dům a pak jej dále pronajímat. Češi koupi investičních nemovitostí v současné době stále považují za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní finance a úspory.
18.03.2018 - 17:31
Chodíme po městě každý den, ale málokdy se zastavíme a rozhlédneme se kolem sebe. Brněnské budovy přitom nabízí úžasnou architekturu, která je často opěvována pouze turisty, kteří se na rozdíl od nás...
18.03.2018 - 08:40
Pořídili jste si nové bydlení a nyní přemýšlíte jak vybavit interiéry tak, aby byly nadčasové i funkční? Nebo přemýšlíte nad renovací a zkvalitněním svého domova současného? Ústředním bodem, který...
17.03.2018 - 11:57
Zájem o nemovitosti v jihomoravské metropoli stále roste a na stoupající poptávku reagují i ceny. Ty dosahují svého maxima. Zdá se, že se ale bytu chtivým Brňanům blýská na lepší časy.
17.03.2018 - 09:34
Záběr z videa Foto: Městská policie Brno
Čtyřiadvacetiletý cizinec se vloupal do domu v městské části Brno-střed. Policii zavolali obyvatelé domu, kteří slyšeli rány a báli se o svou bezpečnost. Lupič opustil byt až po hrozbou namířené...
16.03.2018 - 15:10
Komentáře