Reklama
reklama

Sportovní gymnázium slaví narozeniny. Do reprezentace dodalo 15 olympioniků

Slavnostní akademií oslaví ve čtvrtek od 19 hodin v hale Sokola Brno I na Kounicově ulici třicáté výročí založení Sportovní gymnázium Ludvíka Daňka. To v průběhu tří desítek let dodalo do české reprezentace 15 olympioniků. Tématem oslavy je  "Botanka magická - odolává času - mění osudy lidí."

To, že sportovní gymnázium opravdu mění osudy, mohou potvrdit úspěšní absolventi školy, kteří dosáhli na nejvyšší sportovní mety. Medaile z evropských a světových soutěží, ale i olympiády. Mezi hvězdy absolventy gymnázia tak patří trojskokanka, mistryně světa a bronzová medailistka z olympijských her Šárka Kašpárková, mistryně Evropy a trojnásobná účastnice olympijských her plavkyně Hana Netrefová (Černá) nebo skokan do výšky a stříbrný medailista z juniorského mistrovství Evropy Svatoslav Ton.

Studenti sportovního gymnázia získali za 30 let existence školy 5410 medailí (2001 zlatých, 1578 stříbrných a 1831 bronzových) a je mezi nimi 15 olympioniků.

K nejlepším reprezentantům školy patří atleti Šárka Kašpárková, Svatoslav Ton, Roman Novotný, plavkyně Hana Černá, volejbalistky Helena Horká, Jana Šimánková, Markéta Tomanová, Pavla Vincourová, gymnasté Pavla Kinclová, Kateřina Marešová, Miroslav Smetana, Kristýna Pálešová, tenistka Lenka Němečková, basketbalistka Alena Hanušová nebo hokejista Petr Hubáček.

Šárka Kašpárková a Hana Netrefová (Černá) dnes s odstupem času studium na sportovním gymnáziu chválí. Obě vystudovaly vysoké školy, Kašpárková pedagogickou fakultu, Netrefová ekonomii. "Systém skloubení výuky a sportovní přípravy je perfektní. Fungovali jsme vlastně jako na vysoké škole. Měli jsme dopředu nahlášené písemky a zkoušení. Naučit jsme se museli vše, ale mohli jsme se připravit na konkrétní den a hodinu, což nám v naší sportovní přípravě pomohlo," zavzpomínala Šárka Kašpárková. Na vysoké škole pak podle slov Hany Netrefové tento systém hodně studentů sportovního gymnázia ocenilo. "Neměli jsme žádné individuální studijní plány, ale uměli jsme si poskládat den tak, abychom v něm zvládli školu i tréninky. To byl a je velký přínos do života," dodala Netrefová.

I v současné době gymnázium vychovává mnoho sportovních talentů, kteří se už prosazují na mezinárodním poli. "Stačí jmenovat basketbalistky Křivánkovou, Mainclovou, atletku Šilhanovou, rychlobruslařku Pavlíčkovou, vodní slalomářku Satkovou, badmintonistu Mendreka, veslaře Havlíčka a vodního slalomáře a biatlonistu Hoška," uvedl na tiskové konferenci ředitel školy Radek Klimeš. 

Sportovní gymnázium v  Brně nabízí dva studijní cykly. Čtyřletý je zaměřen na atletiku, volejbal a basketbal a šestiletý na plavání, sportovní gymnastiku, tenis a triatlon. "Úzce spolupracujeme i s mládežnickými hokejovými týmy Komety Brno. Hokej je sice nekmenový sport. Studentům ale vycházíme vstříc při ladění jejich tréninkového programu," dodal Klimeš.

V České republice je 15 sportovních gymnázií. Největší jsou v Brně a v Ostravě. Všechna mají svůj školní vzdělávací program. V Brně nyní studuje 110 reprezentantů České republiky. "Státní maturitu u nás v loňském roce udělali všichni studenti. Je tedy vidět, že dokážeme skloubit vrcholový sport s výukou. Máme také 98 procentní úspěšnost přijetí na vysoké školy," dodal Klimeš s tím, že na konci studia z brněnského gymnázia odchází dvacetiletí sportovci, kteří mají nakročeno k vrcholové kariéře.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Na jedné straně rozvoj města ve sportovní či dopravní rovině, na straně druhé obyvatelé či historické klenoty města. Situace týkající se směňování městských nemovitostí budí aktuálně v jihomoravské...
24.02.2018 - 09:07
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Radnice Brno-střed vypsala výzvu pro provozovatele kaváren, barů, restaurací a dalších podniků poskytujících občerstvení v městské části Brno-střed, aby umožnili využívat své toalety i kolemjdoucím...
23.02.2018 - 12:51
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Rekonstrukce silnic, uzavírky, opravy, výluky nebo i Velká cena. To vše zkomplikuje v následujících měsících brněnskou dopravu. Jak se s těmito problémy vypořádat co nejlépe řešil kraj spolu se...
23.02.2018 - 07:04
Plameny chatu zničily Foto: HZS JMK
V noci ze středy na čtvrtek hořela dřevěná chata v Brně-Bosonohách. Uvnitř našli hasiči ohořelé lidské torzo.
22.02.2018 - 12:28
Tramvaj Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Každý má občas "den blbec" a dělá chyby. Ať už je to zapříčiněné osobními důvody nebo se jen ráno vzbudil s bolestí hlavy. Co se ale stane, když takový den má zrovna řidič tramvaje a v...
22.02.2018 - 06:51
Pavel Navrátil vynikal vztahem k přírodě, citlivostí a smyslovostí malby a odvahou k technologickým experimentům, díky čemuž je řazen k důležitým osobnostem české malby 2. poloviny 20. století....
21.02.2018 - 20:11
Komentáře