Reklama
reklama

Sedm stovek nájemníků se dočká opravy domu v Merhautově ulici

Má šest pater, je památkově chráněný, bydlí v něm 700 nájemníků a zasahuje do tří brněnských ulic. Řeč je o bytovém komplexu v Merhautově ulici. Ten budou v následujících třech letech stavební dělníci opravovat.

Radnice Brno-sever opraví v nadcházejících třech letech svůj největší bytový dům, v němž bydlí zhruba sedm set lidí. Rekonstrukce prvorepublikového domu v Merhautově ulici bude stát 300 milionů korun a bude jednou z největších investic do obnovy bydlení v Brně. Součástí projektu je kromě obnovy domu i stavba podzemních garáží v jeho dvorním traktu se 120 místy.

Jedním z největších bytových domů v Brně je právě ten v Merhautově ulici číslo 13. Potřebuje ale celkovou rekonstrukci. Nutná je nejen oprava střechy, ale také výměna oken a dveří, úprava vytápění nebo obnova fasády. Stavbaři budou dům opravovat za plného provozu.

Městská část chce do února vybrat dodavatele stavby, aby na jaře mohly začít stavební práce. Kromě obnovy objektu bude hlavní změnou stavba podzemních garáží se 120 místy pro jeho obyvatele. Na povrchu bude po výstavbě obnovena zeleň.

Práce bude částečně financovat město. Část nákladů uhradí z dotací. "Od stavby podzemních garáží očekáváme, že se díky nim podstatně sníží počet parkujících aut v ulicích," uvedl starosta městské části Brno – sever Rostislav Hakl. Merhautova ulice patří k nejfrekventovanějším dopravním tepnám v Brně.

Dům ze třicátých let minulého století už vyžaduje důkladnou rekonstrukci. Bude se opravovat z důvodu nevyhovujícího stavebně-technického stavu budovy a s tím souvisejících požadavků nájemníků. „Například stav oken se dá označit za havarijní, několikrát ročně se setkáváme i s opadáváním omítky. Jelikož chceme, aby bydlení v domech ve správě městské části odpovídalo současným standardům, přistupujeme u Merhautovy 13 k rekonstrukci stejně, jako jsme k ní už přistoupili u mnoha dalších domů v naší správě,“ uvedl mluvčí městské části Martin Ingr s tím, že svou roli v potřebnosti rekonstrukce sehrálo také to, že jde o největší bytový dům, jehož stav se přímo dotýká 700 nájemníků a zároveň jde o památkově chráněný objekt. 

Přestože opravy potrvají tři roky, vzhledem ke zvýšení kvality bydlení reagují obecně nájemníci bytů na tyto velké opravy kladně.  Navíc radnice nájemníkům přislíbila, že nebude zvyšovat nájemné. „Nájemné se nezvýší, sníží se ale sleva na nájemném, kterou využívají nájemníci obecních bytů v domech, kde nebyly provedeny některé opravy. Na Merhautově 13 se tato sleva sníží celkově o 10 procent z toho 5 procent za výměnu oken a 5 procent za rekonstrukci zdravotně-technických instalací,“ dodal mluvčí Ingr.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Mezinárodní den kávy připadá každoročně na 1. říjen a Brno již posedmé chystá festival kávy, který se řadí mezi největší takovou akci v České republice.
24.09.2017 - 12:55
Fenomén únikových her, kdy účastníci musí řešit různé rébusy a snaží se dostat ven z labyrintu, pronikl do České republiky už dávno. Díky logickému myšlení a týmové práci musí skupina vyřešit příběh...
24.09.2017 - 09:00
Václav Vydra se narodil v Praze do herecké rodiny Dany Medřické a Václava Vydry. Diváci jej mohou vidět na prknech Divadla na Vinohradech, v karlínském divadle, ale také na televizních obrazovkách....
23.09.2017 - 16:58
Roční e-šalinkartu si v Brně pořídilo už téměř 30 tisíc cestujících. Pracovníci DPMB zatím nezaznamenali hromadný přechod mezi jednotlivými kategoriemi jízdného. Na podzim navíc dopravce chystá...
23.09.2017 - 12:38
Další z brněnských obchodních domů čekají změny. V letošním roce své vlastníky již změnila Olympie a Nákupní centrum Královo Pole, od srpna má nového majitele i Tesco u hlavního nádraží na ulici...
23.09.2017 - 08:37
Systém parkovací revoluce, který plánovali brněnští radní spustit v letošním roce, se odsouvá. Rezidentní parkování mělo ve středu města nejprve platit již od jara, poté se start přesunul na letošní...
22.09.2017 - 19:01
Komentáře