Reklama
reklama

Sedm stovek nájemníků se dočká opravy domu v Merhautově ulici

Má šest pater, je památkově chráněný, bydlí v něm 700 nájemníků a zasahuje do tří brněnských ulic. Řeč je o bytovém komplexu v Merhautově ulici. Ten budou v následujících třech letech stavební dělníci opravovat.

Radnice Brno-sever opraví v nadcházejících třech letech svůj největší bytový dům, v němž bydlí zhruba sedm set lidí. Rekonstrukce prvorepublikového domu v Merhautově ulici bude stát 300 milionů korun a bude jednou z největších investic do obnovy bydlení v Brně. Součástí projektu je kromě obnovy domu i stavba podzemních garáží v jeho dvorním traktu se 120 místy.

Jedním z největších bytových domů v Brně je právě ten v Merhautově ulici číslo 13. Potřebuje ale celkovou rekonstrukci. Nutná je nejen oprava střechy, ale také výměna oken a dveří, úprava vytápění nebo obnova fasády. Stavbaři budou dům opravovat za plného provozu.

Městská část chce do února vybrat dodavatele stavby, aby na jaře mohly začít stavební práce. Kromě obnovy objektu bude hlavní změnou stavba podzemních garáží se 120 místy pro jeho obyvatele. Na povrchu bude po výstavbě obnovena zeleň.

Práce bude částečně financovat město. Část nákladů uhradí z dotací. "Od stavby podzemních garáží očekáváme, že se díky nim podstatně sníží počet parkujících aut v ulicích," uvedl starosta městské části Brno – sever Rostislav Hakl. Merhautova ulice patří k nejfrekventovanějším dopravním tepnám v Brně.

Dům ze třicátých let minulého století už vyžaduje důkladnou rekonstrukci. Bude se opravovat z důvodu nevyhovujícího stavebně-technického stavu budovy a s tím souvisejících požadavků nájemníků. „Například stav oken se dá označit za havarijní, několikrát ročně se setkáváme i s opadáváním omítky. Jelikož chceme, aby bydlení v domech ve správě městské části odpovídalo současným standardům, přistupujeme u Merhautovy 13 k rekonstrukci stejně, jako jsme k ní už přistoupili u mnoha dalších domů v naší správě,“ uvedl mluvčí městské části Martin Ingr s tím, že svou roli v potřebnosti rekonstrukce sehrálo také to, že jde o největší bytový dům, jehož stav se přímo dotýká 700 nájemníků a zároveň jde o památkově chráněný objekt. 

Přestože opravy potrvají tři roky, vzhledem ke zvýšení kvality bydlení reagují obecně nájemníci bytů na tyto velké opravy kladně.  Navíc radnice nájemníkům přislíbila, že nebude zvyšovat nájemné. „Nájemné se nezvýší, sníží se ale sleva na nájemném, kterou využívají nájemníci obecních bytů v domech, kde nebyly provedeny některé opravy. Na Merhautově 13 se tato sleva sníží celkově o 10 procent z toho 5 procent za výměnu oken a 5 procent za rekonstrukci zdravotně-technických instalací,“ dodal mluvčí Ingr.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Studenti brněnských vysokých škol začali přijíždět po prázdninách do města. Jednou z prvních záležitostí, kterou musí na začátku semestru udělat, je zařídit si předplatní jízdenku na městskou...
21.09.2018 - 18:43
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Komentáře