Reklama
reklama

Řidiči autobusů 46 v křižovatce stále riskují. Dopravní podnik slibuje změnu

Řidiči za volantem brněnských autobusů číslo 46 riskují a hlavně ohrožují bezpečnost jiných řidičů. Do protisměru se totiž otáčejí v křižovatce čtyřproudé silnice na třídě Generála Píky, kterou se smí projíždět sedmdesátikilometrovou rychlostí. Mnohdy se stává, že autobus při svém otáčení zablokuje nejen oba pruhy vedoucí ze sídliště Lesná směrem do města, ale také neumožní bezpečný výjezd autům jedoucím z ulice Porgesovy na brněnském okruhu. Ke kolizním situacím dochází už více než rok, dopravní podnik ale až nyní slibuje, že se situace změní.

V pracovní dny během špičky je linka 46 provázána s linkou 66 a společně tak tvoří dvě okružní linky. Kámen úrazu nastává ovšem v brzkých ranních hodinách, po skončení provozu linky 66 večer a o víkendu celý den. „Autobus linky 46 skončí svou jízdu na zastávce Lesnická ve směru Pionýrská, jenže ouha, nemá se kde vytočit. Na křižovatce, kde se nedávno stala nehoda trolejbusu a tramvaje určitě ne. Nezbývá tedy nic jiného, než že autobus pokračuje bez cestujících po třídě Generála Píky, kde se mezi zastávkou Bieblova a Fügnerova otočí,“ popsal již dříve na svém blogu Miroslav Hruška, který se veřejné dopravě věnuje. Přestože na nebezpečné otáčení lidé, dopravní odborníci i řidiči poukazují už nejméně dva roky, autobusy se stále na frekventované silnici otáčejí.

Novinám CENTRUMnews to potvrdila řidička z Brna-Ivanovic. „V sobotu ráno jsem vezla tři děti na Halasovo náměstí. Vyjela jsem na třídu Generála Píky a snažila se odbočit doleva, směrem na Lesnou. V tom okamžiku okolo mého auta začal zatáčet autobus, který se samozřejmě za auto nevešel, takže mě nutil popojíždět směrem do křižovatky. Vzhledem k tomu, že jsem přes autobus do křižovatky silnice, kterou jezdí auta velice rychle, neviděla, cítili jsme se jednáním řidiče autobusu opravdu ohroženi,“ popsala mladá žena, s tím, že chtěla o nebezpečné situaci informovat dopravní podnik, nepoznamenala si však číslo autobusu, který ji ohrozil. „Když jsem pročítala diskuze na internetu, zjistila jsem, že si na tyto autobusy řidiči stěžují už delší dobu. Dokonce jsou natočená videa z nebezpečného otáčení. Divím se, že s tím nikdo nic nedělá,“ konstatovala žena.

Otáčení na třídě Generála Píky v praxi vypadá tak, že za konečnou zastávkou Lesnická najedou autobusy na čtyřproudou silnici, která vede ze sídliště Lesná do centra města. Aby mohly jet zpět, hledají vhodné místo k otočení. Jejich řidiči si vyhlédli křižovatku s nájezdem od Tunýlku. Kromě toho, že omezí ve výhledu odbočující auta jedoucí od Tunýlku, nastává problém i na samotné čtyřproudové silnici. Velký autobus tu nemůže využít odbočovacího pruhu doleva, ale musí si najet zprava. Hrozí tedy i nehoda, neboť levý odbočovací pruh vede auta i rovně směrem na Lesnou.

I dopravní podnik přiznává, že toto otáčení autobusů nepovažuje za ideální. „Otáčení v křižovatce neřízené semafory ale zákon nezakazuje. Jsme přesvědčeni, že při vhodném počínání řidiče nepředstavuje bezpečnostní riziko,“ tvrdil Jan Seitl vedoucí dopravního odboru. Upozornil také na fakt, že autobusy se na čtyřproudovce otáčí jen ve večerních a nočních hodinách a o víkendech, kdy jezdí méně aut.

Paradoxem je, že dvě stě metrů od nebezpečné křižovatky se mohou autobusy pohodlně otočit na kruhovém objezdu na Halasově náměstí. A nikoho tímto manévrem neohrozí.

Dopravní podnik ale nyní slibuje změnu. "O situaci víme a řešíme ji. Nejenže budou na lince budou nasazeny mikrobusy, které k otočení potřebují menší prostor, ale linka je povede jinak a mikrobusy se budou otáčet v přehlednějším místě," dodala k problému mluvčí podniku Linda Hailichová.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Komentáře