Reklama
reklama

Oprava budovy VUT bude stát 640 milionů korun. Na stole byla i varianta bourání

Budova Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně se již více než rok opravuje. Podle původních plánů měla mít jen nový plášť a rekonstrukce měla stát 180 milionů. Během oprav se ale zjistilo, že kvalita použitého betonu i montáž celé nosné konstrukce je naprosto nedostatečná. Vedení VUT nyní přiznalo, že rekonstrukce vyjde na 640 milionů korun. Studenti se do budovy, která bývala nejvyšší budovou Brna, vrátí nejdřív za rok a půl.

Rekordně nákladná bude rekonstrukce budovy Fakulty strojního inženýrství brněnského VUT. Místo 180 milionů nyní počítá projektová dokumentace s částkou 640 milionů korun. Hotovo mělo být podle prvních plánů letos na podzim, v průběhu rekonstrukce se ale přišlo na to, že je v havarijním stavu a kvůli vadné statice budovy se termín dokončení přesouvá až na léto 2015. VUT dokonce zvažovalo možnost, budovu strhnout a postavit novou.

Na opravě výškové budovy začali pracovat dělníci už na podzim loňského roku. Součástí rekonstrukce mají být i úpravy uvnitř 74 metrů vysoké budovy. Už během sundávání opláštění ale začalo být jasné, že dělníci budou mít problém. Statiku budovy poznamenaly použité materiály a technologie ze sedmdesátých let minulého století.  Podle informací novin Centrumnews se hovoří o tom, že v budově je asi o čtyřicet procent ocelové výztuže méně, než uvádějí stavební plány. Je tedy s podivem, že vůbec stála.

Když se mezi studenty VUT objevovaly fámy o nebezpečí pádu celé stavby, vedení vysoké školy je popíralo s tím, že jde pouze o povrchové poškození některých nosných sloupů. Statický posudek ale nyní potvrdil, že právě v nosných sloupech chybí desítky tun ocele. Poslední projektová dokumentace tak požaduje na opravu 640 milionů korun.

Podle vedení školy už částka dál neporoste, na dofinancování stavby ale univerzita peníze nemá. Jedná proto s ministerstvem školství o navýšení podílu ze státního rozpočtu.

Studenti-strojaři se do budovy už měli vrátit, nyní je jasné, že k tomu dojde nejdřív v polovině roku 2015.

VUT si také nechalo zpracovat variantu, která počítala se srovnáním dosavadní výškové budovy se zemí a postavením nové. To bylo ale ještě o sto milionů dražší než stávající řešení za 640 milionů korun.

Škola si od přestavby slibuje výrazné úspory při vytápění - unikátní systém jednotrubkového topení nahradí dělníci standardním. Budova bude mít nové slaboproudé rozvody a novou protipožární signalizaci.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Další z brněnských škol se dočká modernizace – tentokrát je řeč o základní škole Otevřená v Žebětíně. Vznikne zde nový pavilon a stavaři zároveň upraví současnou budovu školy. V případě, že...
16.10.2019 - 18:59
AC/DC, Led Zeppelin, Lynyrd Snynyrd, ZZ Top. Revivaly legend světového rocku zavítají do Brna. Osmnáctý Večer legend se uskuteční v pátek 15. litopadu 2019 tradičně v brněnském Semilasse.
16.10.2019 - 16:00
Fontána se dnes rozsvítí na růžovo Foto: MMB
Každá tisící žena v Česku ročně onemocní rakovinou prsu. To je neúprosná statistika tohoto zhoubného onemocnění. S osvětou a prevencí pomáhá již léta organizace Mamma HELP, která pořádá kampaň Říjen...
16.10.2019 - 12:53
Ukradené šperky Foto: PČR JMK
Zatím neznámý pachatel se za pravého poledne vloupal do rodinného domu v Tuřanech. Rozbil okno a ukradl rodinné šperky. Způsobil škodu za 54 tisíc korun.
16.10.2019 - 06:00
Areál dopravní výchovy a vzdělávání Městské policie Brno na Riviéře se ve dnech 16. a 17. října stane dějištěm Národních dnů prevence.
15.10.2019 - 20:00
Jihomoravský kraj bude mít své zástupce na dětské zimní olympiádě. Ta se uskuteční v Karlovarském kraji ve dnech 19. až 24. ledna 2020. O účasti včera rozhodla krajská rada.
15.10.2019 - 15:38
Komentáře