Reklama
reklama

Oprava budovy VUT bude stát 640 milionů korun. Na stole byla i varianta bourání

Budova Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně se již více než rok opravuje. Podle původních plánů měla mít jen nový plášť a rekonstrukce měla stát 180 milionů. Během oprav se ale zjistilo, že kvalita použitého betonu i montáž celé nosné konstrukce je naprosto nedostatečná. Vedení VUT nyní přiznalo, že rekonstrukce vyjde na 640 milionů korun. Studenti se do budovy, která bývala nejvyšší budovou Brna, vrátí nejdřív za rok a půl.

Rekordně nákladná bude rekonstrukce budovy Fakulty strojního inženýrství brněnského VUT. Místo 180 milionů nyní počítá projektová dokumentace s částkou 640 milionů korun. Hotovo mělo být podle prvních plánů letos na podzim, v průběhu rekonstrukce se ale přišlo na to, že je v havarijním stavu a kvůli vadné statice budovy se termín dokončení přesouvá až na léto 2015. VUT dokonce zvažovalo možnost, budovu strhnout a postavit novou.

Na opravě výškové budovy začali pracovat dělníci už na podzim loňského roku. Součástí rekonstrukce mají být i úpravy uvnitř 74 metrů vysoké budovy. Už během sundávání opláštění ale začalo být jasné, že dělníci budou mít problém. Statiku budovy poznamenaly použité materiály a technologie ze sedmdesátých let minulého století.  Podle informací novin Centrumnews se hovoří o tom, že v budově je asi o čtyřicet procent ocelové výztuže méně, než uvádějí stavební plány. Je tedy s podivem, že vůbec stála.

Když se mezi studenty VUT objevovaly fámy o nebezpečí pádu celé stavby, vedení vysoké školy je popíralo s tím, že jde pouze o povrchové poškození některých nosných sloupů. Statický posudek ale nyní potvrdil, že právě v nosných sloupech chybí desítky tun ocele. Poslední projektová dokumentace tak požaduje na opravu 640 milionů korun.

Podle vedení školy už částka dál neporoste, na dofinancování stavby ale univerzita peníze nemá. Jedná proto s ministerstvem školství o navýšení podílu ze státního rozpočtu.

Studenti-strojaři se do budovy už měli vrátit, nyní je jasné, že k tomu dojde nejdřív v polovině roku 2015.

VUT si také nechalo zpracovat variantu, která počítala se srovnáním dosavadní výškové budovy se zemí a postavením nové. To bylo ale ještě o sto milionů dražší než stávající řešení za 640 milionů korun.

Škola si od přestavby slibuje výrazné úspory při vytápění - unikátní systém jednotrubkového topení nahradí dělníci standardním. Budova bude mít nové slaboproudé rozvody a novou protipožární signalizaci.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Den Brna Foto: TIC Brno
Neúspěšné obléhání Brna Švédy se letos poprvé slaví hned dva víkendy po sobě. Ten první – duchovně-hudební – již máme za sebou. Nyní probíhá doprovodný program a schyluje se k bojovému střetu na...
17.08.2018 - 07:00
Komentáře