Reklama
reklama

Oprava budovy VUT bude stát 640 milionů korun. Na stole byla i varianta bourání

Budova Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně se již více než rok opravuje. Podle původních plánů měla mít jen nový plášť a rekonstrukce měla stát 180 milionů. Během oprav se ale zjistilo, že kvalita použitého betonu i montáž celé nosné konstrukce je naprosto nedostatečná. Vedení VUT nyní přiznalo, že rekonstrukce vyjde na 640 milionů korun. Studenti se do budovy, která bývala nejvyšší budovou Brna, vrátí nejdřív za rok a půl.

Rekordně nákladná bude rekonstrukce budovy Fakulty strojního inženýrství brněnského VUT. Místo 180 milionů nyní počítá projektová dokumentace s částkou 640 milionů korun. Hotovo mělo být podle prvních plánů letos na podzim, v průběhu rekonstrukce se ale přišlo na to, že je v havarijním stavu a kvůli vadné statice budovy se termín dokončení přesouvá až na léto 2015. VUT dokonce zvažovalo možnost, budovu strhnout a postavit novou.

Na opravě výškové budovy začali pracovat dělníci už na podzim loňského roku. Součástí rekonstrukce mají být i úpravy uvnitř 74 metrů vysoké budovy. Už během sundávání opláštění ale začalo být jasné, že dělníci budou mít problém. Statiku budovy poznamenaly použité materiály a technologie ze sedmdesátých let minulého století.  Podle informací novin Centrumnews se hovoří o tom, že v budově je asi o čtyřicet procent ocelové výztuže méně, než uvádějí stavební plány. Je tedy s podivem, že vůbec stála.

Když se mezi studenty VUT objevovaly fámy o nebezpečí pádu celé stavby, vedení vysoké školy je popíralo s tím, že jde pouze o povrchové poškození některých nosných sloupů. Statický posudek ale nyní potvrdil, že právě v nosných sloupech chybí desítky tun ocele. Poslední projektová dokumentace tak požaduje na opravu 640 milionů korun.

Podle vedení školy už částka dál neporoste, na dofinancování stavby ale univerzita peníze nemá. Jedná proto s ministerstvem školství o navýšení podílu ze státního rozpočtu.

Studenti-strojaři se do budovy už měli vrátit, nyní je jasné, že k tomu dojde nejdřív v polovině roku 2015.

VUT si také nechalo zpracovat variantu, která počítala se srovnáním dosavadní výškové budovy se zemí a postavením nové. To bylo ale ještě o sto milionů dražší než stávající řešení za 640 milionů korun.

Škola si od přestavby slibuje výrazné úspory při vytápění - unikátní systém jednotrubkového topení nahradí dělníci standardním. Budova bude mít nové slaboproudé rozvody a novou protipožární signalizaci.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Pondělní dopoledne se na jihomoravských silnicích neslo ve znamení nehod. V rozmezí tří hodin zasahovali hasiči u šesti dopravních střetů, během kterých se zranilo pět osob a zemřela mladá řidička.
25.05.2020 - 16:14
První návštěvníci mohou po více než dvouměsíční nucené pauze zavítat do jeskyní Moravského krasu, které se veřejnosti otevřely poslední květnové pondělí.
25.05.2020 - 12:52
V brněnských ulicích se mělo podle deklarace, kterou podepsalo město se společností ŠKODA AUTO DigiLab, objevit až 250 elektrických sdílených skútrů BeRider. Plány se však nyní kvůli současné situaci...
25.05.2020 - 07:20
Včerejší střet řidiče s vlakem na železničním přejezdu měl opět fatální následky.
24.05.2020 - 19:54
Kavárna přímo v parku na Moravském náměstí, nová kašna na Dominikánském náměstí nebo socha Gregora Johanna Mendela na náměstí nesoucí jeho jméno? Ani jeden z těchto prvků zatím Brňané na zmíněných...
24.05.2020 - 13:47
Rezidentní parkování se v Brně opět rozroste od 1. června. Původní plány počítaly s rozšířením o čtyři oblasti, kvůli situaci kolem koronaviru se však do systému nyní přidají pouze dvě.
24.05.2020 - 07:20
Komentáře