Reklama
reklama

Oprava budovy VUT bude stát 640 milionů korun. Na stole byla i varianta bourání

Budova Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně se již více než rok opravuje. Podle původních plánů měla mít jen nový plášť a rekonstrukce měla stát 180 milionů. Během oprav se ale zjistilo, že kvalita použitého betonu i montáž celé nosné konstrukce je naprosto nedostatečná. Vedení VUT nyní přiznalo, že rekonstrukce vyjde na 640 milionů korun. Studenti se do budovy, která bývala nejvyšší budovou Brna, vrátí nejdřív za rok a půl.

Rekordně nákladná bude rekonstrukce budovy Fakulty strojního inženýrství brněnského VUT. Místo 180 milionů nyní počítá projektová dokumentace s částkou 640 milionů korun. Hotovo mělo být podle prvních plánů letos na podzim, v průběhu rekonstrukce se ale přišlo na to, že je v havarijním stavu a kvůli vadné statice budovy se termín dokončení přesouvá až na léto 2015. VUT dokonce zvažovalo možnost, budovu strhnout a postavit novou.

Na opravě výškové budovy začali pracovat dělníci už na podzim loňského roku. Součástí rekonstrukce mají být i úpravy uvnitř 74 metrů vysoké budovy. Už během sundávání opláštění ale začalo být jasné, že dělníci budou mít problém. Statiku budovy poznamenaly použité materiály a technologie ze sedmdesátých let minulého století.  Podle informací novin Centrumnews se hovoří o tom, že v budově je asi o čtyřicet procent ocelové výztuže méně, než uvádějí stavební plány. Je tedy s podivem, že vůbec stála.

Když se mezi studenty VUT objevovaly fámy o nebezpečí pádu celé stavby, vedení vysoké školy je popíralo s tím, že jde pouze o povrchové poškození některých nosných sloupů. Statický posudek ale nyní potvrdil, že právě v nosných sloupech chybí desítky tun ocele. Poslední projektová dokumentace tak požaduje na opravu 640 milionů korun.

Podle vedení školy už částka dál neporoste, na dofinancování stavby ale univerzita peníze nemá. Jedná proto s ministerstvem školství o navýšení podílu ze státního rozpočtu.

Studenti-strojaři se do budovy už měli vrátit, nyní je jasné, že k tomu dojde nejdřív v polovině roku 2015.

VUT si také nechalo zpracovat variantu, která počítala se srovnáním dosavadní výškové budovy se zemí a postavením nové. To bylo ale ještě o sto milionů dražší než stávající řešení za 640 milionů korun.

Škola si od přestavby slibuje výrazné úspory při vytápění - unikátní systém jednotrubkového topení nahradí dělníci standardním. Budova bude mít nové slaboproudé rozvody a novou protipožární signalizaci.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Kvalita ovzduší v městě Brně a Jihomoravském kraji se výrazně zlepšuje, zaznamenaly to všechny typy stanic imisního monitoringu, které tento trend potvrzují od roku 2010. Silniční doprava je...
22.09.2017 - 07:55
Letos v dubnu vyvolal poprask a nevoli obcí, o kterých se nelichotivě zmiňoval, nyní vychází jeho nová verze. Autentický průvodce To je Brno má i novou kapitolu, v níž dotčená místa vyzdvihují svou...
21.09.2017 - 19:53
Prostor Flédy se v neděli 1. října opět zaplní oblíbeným bleším trhem. Celkem tu nabídne téměř 50 lokálních prodejců vlastnoruční výrobky, věci z druhé ruky, knihy, originální retro věci a rozšíří se...
21.09.2017 - 13:38
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Komentáře