Reklama
reklama

Nejhorším náměstím v Brně je Rosického v Žabovřeskách. Je to křižovatka

Náměstí bývá centrem dění a výkladní skříní města. Je to místo, kde se potkávají lidé, dominuje mu fontána či kašna, morový sloup, socha nebo jiný monument a bývá pojmenováno po slavných lidech. Brno má 65 náměstí, ale některá si toto označení vůbec nezaslouží. Studenti VUT sestavili žebříček brněnských náměstí.

Mineralog a profesor Masarykovy univerzity Vojtěch Rosický, který byl tváří odboje proti nacistům za druhé světové války, by asi nebyl nadšen, že jeho jménem je označeno údajně nejhorší náměstí v Brně. Rosického náměstí v Žabovřeskách totiž má k představě o výstavním prostoru hodně daleko. Naopak za nedostatek zeleně tolik kritizované náměstí Svobody v centru Brna je podle žebříčku, který sestavili studenti architektury Vysokého učení technického v Brně, náměstím nejhezčím.

Ve veřejně prospěšný projekt pro Brňany totiž přerostla obyčejná diplomová práce studentů Vysokého učení technického. V práci „Moje náměstí“ nyní chtějí studenti lidem ukázat, že se mohou zapojit do rozhodování o vzhledu svého okolí.

Každému z pětašedesáti náměstí v Brně už studenti udělili hodnocení v procentech. Ukazuje se, že ideálem je typ jižanského uzavřeného náměstí s živou atmosférou. Nejlepší známku získala náměstí v centru Brna, zejména náměstí Svobody. „Jde totiž o kompaktní zástavbu a svoji roli ve vnímání náměstí hraje také vybavenost a živost toho místa. Náměstí Svobody navíc lidé vnímají jako spádové pro celé město,“ vysvětluje úspěch centra města spoluautorka projektu Moje náměstí Ivana Lelkes. Náměstí Svobody získalo 84 procent. Druhým nejhezčím prostorem v Brně je Holandské náměstí mezi kancelářskými budovami ve Štýřicích, kterým protéká i umělá řeka. Má 71 procent. Vysoké procentuální ohodnocení pak získala prakticky všechna náměstí v centru Brna. Moravské, Malinovské, Jakubské, Římské nebo nyní rekonstruovaný Zelný trh.

Při hodnocení náměstí byla důležitá také jeho dostupnost, dopravní bezpečnost, možnosti sezení, pohodu prostředí. Nejhorší ohodnocení dostalo Rosického náměstí v Žabovřeskách – 29 procent. „Rosického náměstí je v podstatě velká nepřehledná křižovatka, navíc domy v okolí jsou rozestavěné,“ konstatovala Lelkes. Opravu tohoto náměstí městská část plánuje až po dokončení rekonstrukce ulic Minská a Horova. Druhým nejhorším náměstím je náměstí Míru s 37 procenty a třetím Tomkovo náměstí s 38 procenty. Vše to jsou náměstí, přes která projíždí auta i tramvaje.

Do projektu studentů se nyní může zapojit i veřejnost. Lidé mají možnost vyjádřit se k podobě náměstí například v blízkosti bydliště. Na internetových stránkách mohou vyplnit dotazníky, které reagují na stav jednotlivých náměstí, lidé tam mohou připsat i svoji vazbu k danému místu, ale poukázat i na nedostatky.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Den Brna Foto: TIC Brno
Neúspěšné obléhání Brna Švédy se letos poprvé slaví hned dva víkendy po sobě. Ten první – duchovně-hudební – již máme za sebou. Nyní probíhá doprovodný program a schyluje se k bojovému střetu na...
17.08.2018 - 07:00
Komentáře