Reklama
reklama

Krásná a naleštěná, ale uvnitř shnilá jablka prodává brněnský Globus

Krásná, naleštěná, ale uvnitř shnilá. Taková jsou jablka, která prodává brněnský Globus. Po reklamaci sice zákazníkům nabídne možnost výměny jablek, podle odborníků z Ovocnářské unie České republiky by řetězec měl zvážit změnu dodavatele.

Oba druhy jablek, které zákazníci zakoupili v Globusu a poté také reklamovali, pochází podle etikety z českých sadů. Oba druhy také řetězec nabízel v akci. A jablíčka obou druhů byla po rozkrojení nepoživatelná. Byla napadená hnilobou a zákazníkům nezbylo nic jiného, než je vyhodit.

„Bohužel jsem se opět přesvědčil, že koupit něco v akci, znamená, že kupuji něco se sníženou kvalitou. Myslím, že je špatně skladují, pak zjistí, že jsou shnilá a prodávají je v akci,“ postěžoval si Karel Bartáček, který nepoživatelná zelená jablka v červnu v Globusu koupil.

Jen o měsíc dřív ale Globus prodával červená jablka, také v akci a také byla uvnitř shnilá. Při reklamaci přímo na ředitelství Globusu, vedení obchodu poděkovalo za informaci týkající se kvality jablek, uznalo reklamaci, ale zároveň chybu řetězce nepřiznalo. „Fotografie ukazuje, že jablko je hnědé uvnitř, jedná se tedy o skrytou vadu. Skryté vady jsou takové, které nemohly být zjištěny při obvyklé prohlídce zboží, či obvyklém postupu při převzetí. Přitom tyto vady existovaly, neprojevily se však tak, aby byly vadami zjevnými,“ uvedla Ivana Žáková ze sekretariátu obchodu s tím, že na tyto vady pamatuje také Občanský zákoník, který sice výslovně skryté vady nevymezuje, počítá však s nimi jako s doplňkem vad zjevných.

Podle odborníků z Ovocnářské unie by si měl řetězec po takovémto upozornění od zákazníků do budoucna dobře rozmyslet, s jakým dodavatelem uzavírá smlouvy. Za příčinou shnilých jablek ovšem může být více faktorů. „Na osmdesát procent to ale podle mého názoru je chyba ve výživě, jak se pěstitel chová ke stromu v průběhu vegetace. Tedy otázka agrotechnická,“ uvedl předseda Svazu skladovatelů ovoce Jaroslav Mačkal.

Zákazníkům doporučil kupovat vždy jen čerstvá jablka od svého farmáře. „Doba, kdy se jablka kupovala na podzim a uskladňovala, je dávno pryč. Kvalitní dodavatelé uchovávají jablka v konzumní zralosti technologií ULO, což je technologie skladování ovoce a zeleniny, která zamezí přístupu kyslíku a teploty k uskladněným plodům. Kvalita plodů po vyskladnění je pak daleko vyšší než při běžném uskladnění,“ vysvětlil Mačkal.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Hrad Špilberk Foto: Centrum news
Rok 1968 v Brně očima cenzora. Tak se jmenuje nová výstava Muzea města Brna, která připomene letošní 50. výročí okupace Československa vojsky pěti států Varšavské smlouvy.
22.08.2018 - 07:00
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Komentáře