Reklama
reklama

Krásná a naleštěná, ale uvnitř shnilá jablka prodává brněnský Globus

Krásná, naleštěná, ale uvnitř shnilá. Taková jsou jablka, která prodává brněnský Globus. Po reklamaci sice zákazníkům nabídne možnost výměny jablek, podle odborníků z Ovocnářské unie České republiky by řetězec měl zvážit změnu dodavatele.

Oba druhy jablek, které zákazníci zakoupili v Globusu a poté také reklamovali, pochází podle etikety z českých sadů. Oba druhy také řetězec nabízel v akci. A jablíčka obou druhů byla po rozkrojení nepoživatelná. Byla napadená hnilobou a zákazníkům nezbylo nic jiného, než je vyhodit.

„Bohužel jsem se opět přesvědčil, že koupit něco v akci, znamená, že kupuji něco se sníženou kvalitou. Myslím, že je špatně skladují, pak zjistí, že jsou shnilá a prodávají je v akci,“ postěžoval si Karel Bartáček, který nepoživatelná zelená jablka v červnu v Globusu koupil.

Jen o měsíc dřív ale Globus prodával červená jablka, také v akci a také byla uvnitř shnilá. Při reklamaci přímo na ředitelství Globusu, vedení obchodu poděkovalo za informaci týkající se kvality jablek, uznalo reklamaci, ale zároveň chybu řetězce nepřiznalo. „Fotografie ukazuje, že jablko je hnědé uvnitř, jedná se tedy o skrytou vadu. Skryté vady jsou takové, které nemohly být zjištěny při obvyklé prohlídce zboží, či obvyklém postupu při převzetí. Přitom tyto vady existovaly, neprojevily se však tak, aby byly vadami zjevnými,“ uvedla Ivana Žáková ze sekretariátu obchodu s tím, že na tyto vady pamatuje také Občanský zákoník, který sice výslovně skryté vady nevymezuje, počítá však s nimi jako s doplňkem vad zjevných.

Podle odborníků z Ovocnářské unie by si měl řetězec po takovémto upozornění od zákazníků do budoucna dobře rozmyslet, s jakým dodavatelem uzavírá smlouvy. Za příčinou shnilých jablek ovšem může být více faktorů. „Na osmdesát procent to ale podle mého názoru je chyba ve výživě, jak se pěstitel chová ke stromu v průběhu vegetace. Tedy otázka agrotechnická,“ uvedl předseda Svazu skladovatelů ovoce Jaroslav Mačkal.

Zákazníkům doporučil kupovat vždy jen čerstvá jablka od svého farmáře. „Doba, kdy se jablka kupovala na podzim a uskladňovala, je dávno pryč. Kvalitní dodavatelé uchovávají jablka v konzumní zralosti technologií ULO, což je technologie skladování ovoce a zeleniny, která zamezí přístupu kyslíku a teploty k uskladněným plodům. Kvalita plodů po vyskladnění je pak daleko vyšší než při běžném uskladnění,“ vysvětlil Mačkal.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Prostor Flédy se v neděli 1. října opět zaplní oblíbeným bleším trhem. Celkem tu nabídne téměř 50 lokálních prodejců vlastnoruční výrobky, věci z druhé ruky, knihy, originální retro věci a rozšíří se...
21.09.2017 - 13:38
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Komentáře