Reklama
reklama

Košíčky a taštičky z tetrapaku, náušnice z PETek. Spalovna se předvedla Brňanům

Brněnskou spalovnu zaplavily tisíce návštěvníků, kteří i přes horké letní počasí dorazili na den otevřených dveří v SAKU. Spalovna v tento den ožila bohatým programem plným zábavy i poučení, ve kterém hlavní roli hrál odpad.

Zaměstnanci SAKO připravili pestrou přehlídku různorodého pohledu na odpad i na jeho historii. Hry a soutěže, recyhrátky-tvořivé dílny, skákací hrad, malování na tvář byly obklopeny dětmi i dospělými. K vidění i ke koupi byly nevšední recyvýrobky: košíčky pletené z papíru, taštičky z tetrapaku, náušnice z PETek a jiné.

Lákadlem byla popelářská auta různých tipů a velikostí. Svůj um a síly změřili řidiči a popeláři 4 svozových firem v dovednostní soutěži Velká cena SAKO. Vítězství si i letos odnesla osádka ze společnosti van Gansewinkel.

Klauni z divadla Facka prováděli celým programem, ve které zahřměla bubenická show brněnských konzervatoristů bubnujících na popelnice a kontejnery. Představila se i hudební skupina SAKO band složená výhradně ze zaměstnanců SAKO.

Vrcholem dne bylo představení a pokřtění nové knihy  Brněnské odpadky v čase za účasti primátora města Brna. Kniha mapuje nakládání s odpady v Brně od středověku po současnost. „Již od roku 1905 v Brně v tehdejší smetárně na Radlase pálením odpadu vyráběli elektřinu. Brno bylo jedním z prvních z měst v Rakousku Uhersku, kde tato technologie využívání energie odpadu byla spuštěna,“ uvedl primátor Roman Onderka. Pohled do minulosti upřela i výstava, která představuje zajímavosti z historie nakládání s odpadem od popelářských aut, popelnic až po technologii zpracování odpadu.

Každou hodinu prošlo provozem 120 žlutých kanárků, tak vypadaly jednotlivé skupiny návštěvníků vybaveny bezpečnostními žlutými helmami a vestami. Vedeni zkušenými průvodci nakoukli do zásobníku odpadu, pohlédli do žáru ohně a na dotřiďovací lince mohli najít svou vytříděnou PETku či krabici. Vše  pěkně roztříděné a zabalené do balíků a připravené k expedici k dalšímu zpracování.

„Jsem mile překvapen množstvím návštěvníků, které odhadujeme tak na 2 až 3 tisíce. Dnes je pěkné vedro a i přesto přišli, aby se podívali, co se u nás v SAKU děje s jejich odpadem,“ řekl Jiří Kratochvil, ředitel společnosti SAKO.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Prostor Flédy se v neděli 1. října opět zaplní oblíbeným bleším trhem. Celkem tu nabídne téměř 50 lokálních prodejců vlastnoruční výrobky, věci z druhé ruky, knihy, originální retro věci a rozšíří se...
21.09.2017 - 13:38
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Komentáře