Reklama
reklama

FOTOGALERIE: Houbové žně v okolí Brna. Rostou, za hodinu koš hříbků

Tvrdí se, že houbaření je český národní sport, je to fenomén, který ve světě nemá obdoby. Češi také patří k největším odborníkům a znalcům hub. A protože všude z okolí se nyní ozývá, že „rostou“, redakce CENTRUM news se rozhodla vyzkoušet houbaření na vlastní kůži. Hodinu jsme ve třech houbařili v lesích na severu Brna – mezi Ořešínem a Útěchovem – vše zdokumentovali a na konci snažení jsme si domů odnášeli koš plný hub.

Houby jsou po staletí oblíbenou a nepostradatelnou surovinou i v těch nejproslulejších světových gastronomiích. Vynikají nezaměnitelnou chutí, jsou nízkokalorické, bohaté na vitaminy a minerální látky. Jejich hledání a sbírání je v České republice činností tak populární, že si Češi svým zápalem pro houbaření vydobyli pověst houbařských fanatiků. Tvrdí se, že houbaření je český národní sport, je to fenomén, který ve světě nemá obdoby. Češi také patří k největším odborníkům a znalcům jednotlivých druhů hub. Pro většinu lidí je ovšem houbaření spojeno zejména s pobytem v přírodě a možností relaxace.

Houbařská sezona v Česku začíná zpravidla v květnu a vrcholí v září. Češi v lesích většinou sbírají jen houby, které dobře znají, a při skladování upřednostňují sušení, tedy nejstarší a nejpřirozenější způsob uchovávání hub.

Ze statistik vyplývá, že přes sedmdesát procent obyvatel České republiky alespoň jednou ročně vyrazí na houby a asi jedna pětina se považuje za vášnivé houbaře.

V lesích v okolí brněnského okruhu rostou praváci, modráci, suchohřiby a babky. Kousek za Líšní si lidé domů odnáší koše suchohřibů, dubáků, kozáků, křemenáčů i babky. V Kohoutovicích koše praváků a masáků, stejná je situace na severu Brna a v Bystrci žně  - 177 praváku za dvě hodiny a žádní houbaři. To vše si píší lidé na jednom z internetových serverů o houbaření.

„Takové houbaření už jsme v okolí Brna nezažili roky. Sbíráme na jednom místě, houby rostou přímo u cesty, a přestože všude chodí  konkurenti s plnými koši, málem o houby zakopáváme,“ popsal situaci v lese pan Ladislav.

A jak se dařilo nám?

Stopky zapínáme v okamžiku vstupu do lesa. Okolo sebe máme spíše duby a listnaté stromy. Takže hojnou úrodu nečekáme. První suchohřib ale nacházíme už ve druhé minutě. A pak to jde ráz na ráz. Po čtvrt hodině máme zaplněno dno koše, půlhodina – polovina koše, 45 minut – začíná to vypadat na smaženici, hodina – koš je plný. Máme babky, suchohřiby, modráky. A to jsme do koše brali pouze zdravé houby, nahnilé, mokré a prolezlé červy jsme nechávali na místě.

A jak to bude s houbami dál? Houbaři tvrdí, že je něco na tvrzení, že houby rostou, když měsíc dorůstá od novu do úplňku a po úplňku jejich růst ustane. Úplněk je dnes – v neděli – večer. Takže uvidíme, co je pravda a jestli už po úplňku neuvidíme v okolí Brna ani jednu hlavičku.

Máte podobné zkušenosti s houbařením? Pochlubte se svojí úrodou. Pošlete fotografie na info@centrumnews.cz a my vaše fotografie zveřejníme na webu www.centrumnews.cz

Autor: 
redakce
Aktuálně
Řidič auta najel na vyvýšený obrubník Foto: PČR JMK
V neděli nad ránem přijali strážníci oznámení od náhodného svědka, že v Hodoníně havarovalo auto najetím na vyvýšený ostrůvek a jeho řidič uvnitř auta spí. Když se nejbližší policejní hlídka blížila...
25.09.2018 - 07:42
Následky vichřice Foto: HZS JMK
Od včerejší dvacáté do dnešní sedmnácté hodiny řešili hasiči, v souvislosti se silným větrem, téměř sedm desítek událostí. Převážně odstraňovali spadlé stromy a zlomené větve.
24.09.2018 - 18:45
Bike and Run festival. Novinka, která zahrnovala prestižní Cannondale MTB Kritérium a Noční běh 5,10 mil Brnem, přilákala téměř pět set závodníků. Podzimní počasí přálo bajkerům i běžcům všech...
24.09.2018 - 11:45
V pátek 21.9. odstartovalo finále 8. ročníku Ankety Dobrovolní hasiči roku, do kterého postupuje 25 jednotek a 25 sborů dobrovolných hasičů ze všech krajů České republiky. Finalisty nominovala...
24.09.2018 - 08:13
Už to bude téměř měsíc, kdy se silnice v brněnském středu zahalily do modré barvy. Jak se vede modrým zónám a jak funguje rezidentní parkování v reálu?
23.09.2018 - 18:18
K neobvyklému obyvateli řeky Svitavy vyrazili v pátek dopoledne strážníci do Tkalcovské ulice.
23.09.2018 - 08:54
Komentáře