Reklama
reklama

FOTOGALERIE: Atari i IQ 151 najdete v nově otevřeném muzeu počítačů

Sinclair, Atari, Commodore nebo IQ 151. Tyto názvy počítačů nejsou cizí celé jedné generaci, která v osmdesátých a devadesátých letech minulého století začala používat osobní počítače. A všechny tyto kousky nyní najdete v muzeu výpočetní techniky, které otevřela Fakulta informačních technologií VUT v Brně ve svém kampusu v Božetěchově ulici.

I když jádro expozic bylo vybudováno již před dvěma lety, bylo využíváno převážně pro vzdělávací účely studenty a pedagogy. Nyní ale bude muzeum otevřeno pro nejširší veřejnost. Expozice jsou přístupné zdarma každou všední středu od 13 do 17 hodin.

"S ohledem na prostorové možnosti jsou v expozicích k vidění zejména osobní počítače, které buď vznikly v Československu, nebo naši výpočetní techniku výrazně ovlivnily, a dále na technologie a média používaná jako počítačová paměť," uvedl při otevření Richard Růžička z VUT.

V muzeu se nyní nachází asi 50 různých převážně osobních počítačů, doplňuje je asi třicítka dobových periferních zařízení, kromě toho expozice zahrnují dalších asi 60 drobných exponátů. "Pokud nepočítáme torzo hodinového stroje, pocházející z hodinové věže kartuziánského kláštera, nejstarším exponátem je mechanický kalkulátor z 50. let, nejnovějším pak počítač, vyrobený v roce 1991 v tehdejší ČSFR. Sbírku osobních počítačů, vyrobených na našem území do roku 1990, lze považovat za téměř kompletní. Návštěvník může názorně vidět, jakým vývojem technologickým, ergonomickým i designovým počítače u nás před revolucí prošly a srovnává je se soudobou produkcí západu," dodal Růžička.

U otevření muzea byl i Brian Barsky z University of California v Berkeley, který je je předním světovým odborníkem v oblasti počítačové grafiky, geometrického modelování, optometrie a vidění. "Pro mě osobně je velice zajímavé prohlédnout si exponáty z oboru výpočetní techniky, které vznikaly ve východním bloku," podotkl Barsky s tím, že i v Kalifornii v Silicon Valley existuje muzeum počítačů.

Vystavené sbírky jsou částečně majetkem fakulty, řada exponátů je do sbírek také zapůjčena soukromými sběrateli a pracovníky fakulty. "Chceme muzeum dál rozšiřovat, takže budeme rádi za každou věc, která naši sbírku obohatí," dodal Růžička. "Největší zajímavostí by třeba byl první osobní počítač od firmy Apple, ale myslím, že ten v Československu ani nikdo nevlastnil," dodal.

Ve spolupráci s Technickým muzeem v Brně se v muzeu na VUT připravuje ještě další expozice, která by měla prezentovat předchůdce osobních počítačů – sálové počítače a minipočítače. Expozice se bude rovněž orientovat na stroje, vyráběné a používané v Československu.

Vstup do muzea je z veřejně přístupného hlavního nádvoří královopolského kartuziánského kláštera, který je jádrem kampusu fakulty.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Bezpečnější přecházení silnice a především zlepšení přístupu pro osoby s omezenou schopností. To je cílem rekonstrukce zastávky Grohova. Ta bude nově bezbariérová.
27.05.2020 - 16:08
Místo výmolů a prasklin vyrovnání povrchu ochrannou vrstvou mikrokoberce, který výrazně prodlouží životnost silnice. Nový živičný kabát dostanou v letošním a příštím roce čtyři úseky silnic II. třídy...
27.05.2020 - 09:00
Zásobárny pitné vody by Brňané mohli najít pod povrchem svého města. Tzv. artéská voda by mohla sloužit pro zásobování obyvatel města v případě dlouhotrvajícího sucha.
26.05.2020 - 08:15
Pondělní dopoledne se na jihomoravských silnicích neslo ve znamení nehod. V rozmezí tří hodin zasahovali hasiči u šesti dopravních střetů, během kterých se zranilo pět osob a zemřela mladá řidička.
25.05.2020 - 16:14
První návštěvníci mohou po více než dvouměsíční nucené pauze zavítat do jeskyní Moravského krasu, které se veřejnosti otevřely poslední květnové pondělí.
25.05.2020 - 12:52
V brněnských ulicích se mělo podle deklarace, kterou podepsalo město se společností ŠKODA AUTO DigiLab, objevit až 250 elektrických sdílených skútrů BeRider. Plány se však nyní kvůli současné situaci...
25.05.2020 - 07:20
Komentáře