Reklama
reklama

FOTOGALERIE: Atari i IQ 151 najdete v nově otevřeném muzeu počítačů

Sinclair, Atari, Commodore nebo IQ 151. Tyto názvy počítačů nejsou cizí celé jedné generaci, která v osmdesátých a devadesátých letech minulého století začala používat osobní počítače. A všechny tyto kousky nyní najdete v muzeu výpočetní techniky, které otevřela Fakulta informačních technologií VUT v Brně ve svém kampusu v Božetěchově ulici.

I když jádro expozic bylo vybudováno již před dvěma lety, bylo využíváno převážně pro vzdělávací účely studenty a pedagogy. Nyní ale bude muzeum otevřeno pro nejširší veřejnost. Expozice jsou přístupné zdarma každou všední středu od 13 do 17 hodin.

"S ohledem na prostorové možnosti jsou v expozicích k vidění zejména osobní počítače, které buď vznikly v Československu, nebo naši výpočetní techniku výrazně ovlivnily, a dále na technologie a média používaná jako počítačová paměť," uvedl při otevření Richard Růžička z VUT.

V muzeu se nyní nachází asi 50 různých převážně osobních počítačů, doplňuje je asi třicítka dobových periferních zařízení, kromě toho expozice zahrnují dalších asi 60 drobných exponátů. "Pokud nepočítáme torzo hodinového stroje, pocházející z hodinové věže kartuziánského kláštera, nejstarším exponátem je mechanický kalkulátor z 50. let, nejnovějším pak počítač, vyrobený v roce 1991 v tehdejší ČSFR. Sbírku osobních počítačů, vyrobených na našem území do roku 1990, lze považovat za téměř kompletní. Návštěvník může názorně vidět, jakým vývojem technologickým, ergonomickým i designovým počítače u nás před revolucí prošly a srovnává je se soudobou produkcí západu," dodal Růžička.

U otevření muzea byl i Brian Barsky z University of California v Berkeley, který je je předním světovým odborníkem v oblasti počítačové grafiky, geometrického modelování, optometrie a vidění. "Pro mě osobně je velice zajímavé prohlédnout si exponáty z oboru výpočetní techniky, které vznikaly ve východním bloku," podotkl Barsky s tím, že i v Kalifornii v Silicon Valley existuje muzeum počítačů.

Vystavené sbírky jsou částečně majetkem fakulty, řada exponátů je do sbírek také zapůjčena soukromými sběrateli a pracovníky fakulty. "Chceme muzeum dál rozšiřovat, takže budeme rádi za každou věc, která naši sbírku obohatí," dodal Růžička. "Největší zajímavostí by třeba byl první osobní počítač od firmy Apple, ale myslím, že ten v Československu ani nikdo nevlastnil," dodal.

Ve spolupráci s Technickým muzeem v Brně se v muzeu na VUT připravuje ještě další expozice, která by měla prezentovat předchůdce osobních počítačů – sálové počítače a minipočítače. Expozice se bude rovněž orientovat na stroje, vyráběné a používané v Československu.

Vstup do muzea je z veřejně přístupného hlavního nádvoří královopolského kartuziánského kláštera, který je jádrem kampusu fakulty.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Vítězný návrh Foto: KAM
Zklidnění dopravy, více zeleně, míst pro odpočinek a volný čas. I taková by mohlo v budoucnu vypadat historické Staré Brno. Porota ocenila nejlepší návrhy v ideové soutěži na proměnu Mendlova náměstí...
26.09.2018 - 05:00
Protihluková stěna Foto: DPMB
Obyvatelé Bystrce se dočkají rekonstrukce protihlukové stěny, která je má lépe ochránit před hlukem od projíždějících tramvají i aut. Investice vyjdou na 11 milionů korun.
25.09.2018 - 15:38
Zelný trh Foto: Centrum news
Užít si slavný německý pivní festival Oktoberfest mohou lidé i v Brně. Slavnosti bavorského piva a dobrého jídla se uskuteční již tradičně na Zelném trhu. Začne ve čtvrtek 27. září a potrvá až do...
25.09.2018 - 11:54
Řidič auta najel na vyvýšený obrubník Foto: PČR JMK
V neděli nad ránem přijali strážníci oznámení od náhodného svědka, že v Hodoníně havarovalo auto najetím na vyvýšený ostrůvek a jeho řidič uvnitř auta spí. Když se nejbližší policejní hlídka blížila...
25.09.2018 - 07:42
Následky vichřice Foto: HZS JMK
Od včerejší dvacáté do dnešní sedmnácté hodiny řešili hasiči, v souvislosti se silným větrem, téměř sedm desítek událostí. Převážně odstraňovali spadlé stromy a zlomené větve.
24.09.2018 - 18:45
Bike and Run festival. Novinka, která zahrnovala prestižní Cannondale MTB Kritérium a Noční běh 5,10 mil Brnem, přilákala téměř pět set závodníků. Podzimní počasí přálo bajkerům i běžcům všech...
24.09.2018 - 11:45
Komentáře