Reklama
reklama

FOTOGALERIE: Atari i IQ 151 najdete v nově otevřeném muzeu počítačů

Sinclair, Atari, Commodore nebo IQ 151. Tyto názvy počítačů nejsou cizí celé jedné generaci, která v osmdesátých a devadesátých letech minulého století začala používat osobní počítače. A všechny tyto kousky nyní najdete v muzeu výpočetní techniky, které otevřela Fakulta informačních technologií VUT v Brně ve svém kampusu v Božetěchově ulici.

I když jádro expozic bylo vybudováno již před dvěma lety, bylo využíváno převážně pro vzdělávací účely studenty a pedagogy. Nyní ale bude muzeum otevřeno pro nejširší veřejnost. Expozice jsou přístupné zdarma každou všední středu od 13 do 17 hodin.

"S ohledem na prostorové možnosti jsou v expozicích k vidění zejména osobní počítače, které buď vznikly v Československu, nebo naši výpočetní techniku výrazně ovlivnily, a dále na technologie a média používaná jako počítačová paměť," uvedl při otevření Richard Růžička z VUT.

V muzeu se nyní nachází asi 50 různých převážně osobních počítačů, doplňuje je asi třicítka dobových periferních zařízení, kromě toho expozice zahrnují dalších asi 60 drobných exponátů. "Pokud nepočítáme torzo hodinového stroje, pocházející z hodinové věže kartuziánského kláštera, nejstarším exponátem je mechanický kalkulátor z 50. let, nejnovějším pak počítač, vyrobený v roce 1991 v tehdejší ČSFR. Sbírku osobních počítačů, vyrobených na našem území do roku 1990, lze považovat za téměř kompletní. Návštěvník může názorně vidět, jakým vývojem technologickým, ergonomickým i designovým počítače u nás před revolucí prošly a srovnává je se soudobou produkcí západu," dodal Růžička.

U otevření muzea byl i Brian Barsky z University of California v Berkeley, který je je předním světovým odborníkem v oblasti počítačové grafiky, geometrického modelování, optometrie a vidění. "Pro mě osobně je velice zajímavé prohlédnout si exponáty z oboru výpočetní techniky, které vznikaly ve východním bloku," podotkl Barsky s tím, že i v Kalifornii v Silicon Valley existuje muzeum počítačů.

Vystavené sbírky jsou částečně majetkem fakulty, řada exponátů je do sbírek také zapůjčena soukromými sběrateli a pracovníky fakulty. "Chceme muzeum dál rozšiřovat, takže budeme rádi za každou věc, která naši sbírku obohatí," dodal Růžička. "Největší zajímavostí by třeba byl první osobní počítač od firmy Apple, ale myslím, že ten v Československu ani nikdo nevlastnil," dodal.

Ve spolupráci s Technickým muzeem v Brně se v muzeu na VUT připravuje ještě další expozice, která by měla prezentovat předchůdce osobních počítačů – sálové počítače a minipočítače. Expozice se bude rovněž orientovat na stroje, vyráběné a používané v Československu.

Vstup do muzea je z veřejně přístupného hlavního nádvoří královopolského kartuziánského kláštera, který je jádrem kampusu fakulty.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Od pátečních pozdních nočních hodin vyšetřují brněnští kriminalisté zvlášť závažný zločin, který se stal ve vlaku směřujícím z Brna směrem do Adamova.
24.09.2017 - 20:29
Mezinárodní den kávy připadá každoročně na 1. říjen a Brno již posedmé chystá festival kávy, který se řadí mezi největší takovou akci v České republice.
24.09.2017 - 12:55
Fenomén únikových her, kdy účastníci musí řešit různé rébusy a snaží se dostat ven z labyrintu, pronikl do České republiky už dávno. Díky logickému myšlení a týmové práci musí skupina vyřešit příběh...
24.09.2017 - 09:00
Václav Vydra se narodil v Praze do herecké rodiny Dany Medřické a Václava Vydry. Diváci jej mohou vidět na prknech Divadla na Vinohradech, v karlínském divadle, ale také na televizních obrazovkách....
23.09.2017 - 16:58
Roční e-šalinkartu si v Brně pořídilo už téměř 30 tisíc cestujících. Pracovníci DPMB zatím nezaznamenali hromadný přechod mezi jednotlivými kategoriemi jízdného. Na podzim navíc dopravce chystá...
23.09.2017 - 12:38
Další z brněnských obchodních domů čekají změny. V letošním roce své vlastníky již změnila Olympie a Nákupní centrum Královo Pole, od srpna má nového majitele i Tesco u hlavního nádraží na ulici...
23.09.2017 - 08:37
Komentáře