Reklama
reklama

Celý svět přenesl zahradník Vladimír Sedláček na pozemek u gymnázia

Afrika, Asie, Středomoří, Evropa. Na všechny tyto části zeměkoule se mohou podívat studenti brněnského Gymnázia Řečkovice, když vyjdou na školní zahradu. Zahradník Vladimír Sedláček tam pro studijní účely vysázel rostliny, stromy a keře podle toho, v jakých částech světa rostou. Při oslavách dvaceti let od založení školy, které se uskutečnily na začátku září, proto také právě zahradník dostal cenu za mimořádný přínos rozvoji gymnázia.

Když před sedmi lety přišel Vladimír Sedláček na školní zahradu u řečkovického gymnázia, dostal za úkol vytvořit něco, co bude studentům pomáhat při výuce. Měl rostliny seřadit zeměpisně, ukázat studentům, jak vypadají různé druhy plodů, listů. „Vzadu máme Asii, uprostřed Středomoří, vepředu Afriku, Ameriku a celá polovina je věnovaná Evropě,“ ukazuje zahradník na školní zahradě s tím, že zahrada je co nejméně náročná na údržbu.

„Pan Sedláček dal během let dohromady zahradu školy, kterou přetvořil přímo v botanickou zahradu. I díky němu byla našemu gymnáziu schválena dotace z Evropské unie. V rámci programu podpory přírodovědných předmětů vznikne u školy přírodní laboratoř pro biologii, fyziku a chemii,“ chválí zahradníka ředitel gymnázia Peter Krupka.

Vytvořit smysluplný celek, která zároveň plní funkci školní zahrady, byl náročný úkol. Díky pedagogům a naučné stezce plné informačních tabulek s názvy jednotlivých rostlin, zahrada slouží k výuce studentů. „Nejnáročnější byl první rok. To se paní profesorky a žáci museli postarat o to, aby mladé vysazené rostliny měly dost vláhy a přežily,“ myslí si zahradník Sedláček.

Vytvořit školní zahradu přineslo mnoho zkušeností i Vladimíru Sedláčkovi. Hodně rostlin nakoupil, nejméně třetinu však škola dokázala získat z brněnské Botanické zahrady nebo od rodičů studentů, kterým se nápad zřídit naučnou zahradu líbil. Zásluhy a cenu proto zahradník odmítá. Na zahradě prý nepracuje jen on, ale i školník, učitelé a studenti. „Já bych tu cenu měl rozřezat na desítku, stovku kousků a rozdat těm, kteří mi pomáhají,“ říká skromně zahradník.

Mezi nejcennější a jedinečné kousky školní zahrady patří bylinková skalka s vyvýšeným záhonem. Projekt Obnovy a ekologizace školní zahrady proměnil školní pozemek v udržovanou školní zahradu s učebnou v přírodě, která neslouží pouze jako estetický doplněk budovy gymnázia. „Vhodným způsobem rozšiřuje možnosti výuky přírodovědných předmětů v terénu v těsné blízkosti školy. Naše zahrada slouží rovněž k relaxaci studentů v době mimo výuku a také jako místo setkávání studentů, učitelů, rodičů a dalších přátel školy,“ dodává ředitel Peter Krupka.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Vítězný návrh Foto: KAM
Zklidnění dopravy, více zeleně, míst pro odpočinek a volný čas. I taková by mohlo v budoucnu vypadat historické Staré Brno. Porota ocenila nejlepší návrhy v ideové soutěži na proměnu Mendlova náměstí...
26.09.2018 - 05:00
Protihluková stěna Foto: DPMB
Obyvatelé Bystrce se dočkají rekonstrukce protihlukové stěny, která je má lépe ochránit před hlukem od projíždějících tramvají i aut. Investice vyjdou na 11 milionů korun.
25.09.2018 - 15:38
Zelný trh Foto: Centrum news
Užít si slavný německý pivní festival Oktoberfest mohou lidé i v Brně. Slavnosti bavorského piva a dobrého jídla se uskuteční již tradičně na Zelném trhu. Začne ve čtvrtek 27. září a potrvá až do...
25.09.2018 - 11:54
Řidič auta najel na vyvýšený obrubník Foto: PČR JMK
V neděli nad ránem přijali strážníci oznámení od náhodného svědka, že v Hodoníně havarovalo auto najetím na vyvýšený ostrůvek a jeho řidič uvnitř auta spí. Když se nejbližší policejní hlídka blížila...
25.09.2018 - 07:42
Následky vichřice Foto: HZS JMK
Od včerejší dvacáté do dnešní sedmnácté hodiny řešili hasiči, v souvislosti se silným větrem, téměř sedm desítek událostí. Převážně odstraňovali spadlé stromy a zlomené větve.
24.09.2018 - 18:45
Bike and Run festival. Novinka, která zahrnovala prestižní Cannondale MTB Kritérium a Noční běh 5,10 mil Brnem, přilákala téměř pět set závodníků. Podzimní počasí přálo bajkerům i běžcům všech...
24.09.2018 - 11:45
Komentáře