Reklama
reklama

Celý svět přenesl zahradník Vladimír Sedláček na pozemek u gymnázia

Afrika, Asie, Středomoří, Evropa. Na všechny tyto části zeměkoule se mohou podívat studenti brněnského Gymnázia Řečkovice, když vyjdou na školní zahradu. Zahradník Vladimír Sedláček tam pro studijní účely vysázel rostliny, stromy a keře podle toho, v jakých částech světa rostou. Při oslavách dvaceti let od založení školy, které se uskutečnily na začátku září, proto také právě zahradník dostal cenu za mimořádný přínos rozvoji gymnázia.

Když před sedmi lety přišel Vladimír Sedláček na školní zahradu u řečkovického gymnázia, dostal za úkol vytvořit něco, co bude studentům pomáhat při výuce. Měl rostliny seřadit zeměpisně, ukázat studentům, jak vypadají různé druhy plodů, listů. „Vzadu máme Asii, uprostřed Středomoří, vepředu Afriku, Ameriku a celá polovina je věnovaná Evropě,“ ukazuje zahradník na školní zahradě s tím, že zahrada je co nejméně náročná na údržbu.

„Pan Sedláček dal během let dohromady zahradu školy, kterou přetvořil přímo v botanickou zahradu. I díky němu byla našemu gymnáziu schválena dotace z Evropské unie. V rámci programu podpory přírodovědných předmětů vznikne u školy přírodní laboratoř pro biologii, fyziku a chemii,“ chválí zahradníka ředitel gymnázia Peter Krupka.

Vytvořit smysluplný celek, která zároveň plní funkci školní zahrady, byl náročný úkol. Díky pedagogům a naučné stezce plné informačních tabulek s názvy jednotlivých rostlin, zahrada slouží k výuce studentů. „Nejnáročnější byl první rok. To se paní profesorky a žáci museli postarat o to, aby mladé vysazené rostliny měly dost vláhy a přežily,“ myslí si zahradník Sedláček.

Vytvořit školní zahradu přineslo mnoho zkušeností i Vladimíru Sedláčkovi. Hodně rostlin nakoupil, nejméně třetinu však škola dokázala získat z brněnské Botanické zahrady nebo od rodičů studentů, kterým se nápad zřídit naučnou zahradu líbil. Zásluhy a cenu proto zahradník odmítá. Na zahradě prý nepracuje jen on, ale i školník, učitelé a studenti. „Já bych tu cenu měl rozřezat na desítku, stovku kousků a rozdat těm, kteří mi pomáhají,“ říká skromně zahradník.

Mezi nejcennější a jedinečné kousky školní zahrady patří bylinková skalka s vyvýšeným záhonem. Projekt Obnovy a ekologizace školní zahrady proměnil školní pozemek v udržovanou školní zahradu s učebnou v přírodě, která neslouží pouze jako estetický doplněk budovy gymnázia. „Vhodným způsobem rozšiřuje možnosti výuky přírodovědných předmětů v terénu v těsné blízkosti školy. Naše zahrada slouží rovněž k relaxaci studentů v době mimo výuku a také jako místo setkávání studentů, učitelů, rodičů a dalších přátel školy,“ dodává ředitel Peter Krupka.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Pořídili jste si nové bydlení a nyní přemýšlíte jak vybavit interiéry tak, aby byly nadčasové i funkční? Nebo přemýšlíte nad renovací a zkvalitněním svého domova současného? Ústředním bodem, který...
17.03.2018 - 11:57
Zájem o nemovitosti v jihomoravské metropoli stále roste a na stoupající poptávku reagují i ceny. Ty dosahují svého maxima. Zdá se, že se ale bytu chtivým Brňanům blýská na lepší časy.
17.03.2018 - 09:34
Záběr z videa Foto: Městská policie Brno
Čtyřiadvacetiletý cizinec se vloupal do domu v městské části Brno-střed. Policii zavolali obyvatelé domu, kteří slyšeli rány a báli se o svou bezpečnost. Lupič opustil byt až po hrozbou namířené...
16.03.2018 - 15:10
Šestice brněnských pedagogů získá ocenění Učitel roku 2018. Slavnostní předání ocenění se uskuteční při příležitosti Dne učitelů ve středu 28. března 2018 na Nové radnici.
16.03.2018 - 11:30
Ulici Hanácká čeká od dnešní osmé hodiny uzavírka. Z toho důvodu bude omezen průjezd veškeré dopravy ulicí Hanáckou v obou směrech. Rovněž zastávku Hanácká čeká přeložení. Uzavírka potrvá do...
16.03.2018 - 07:00
Divadlo žije. Bez ohledu na okolnosti. I tak by se dalo popsat inkluzivní taneční divadlo Kafkasia, které bude mít premiéru 14. dubna 2018 v Brně. Šestice tanečníků – včetně dvou s tělesných...
15.03.2018 - 22:15
Komentáře