Reklama
reklama

Babí lom má svoji naučnou stezku

Na titul nejkrásnějšího místa brněnského okolí rozhodně aspiruje Babí lom. Zajímavá a poučná procházka nyní navíc čeká na všechny, kteří směrem k rozhledně Babí lom vyrazí. Na trase dlouhé necelé dva kilometry je nově nainstalováno celkem deset informačních tabulí. Naučná stezka Babí lom je otevřena od května.

Na Babím lomu je otevřena jak pěším turistům, tak i zvídavým cyklistům nová naučná stezka. Maskot společnosti Lesy města Brna, mravenec Lesík, hravou a vtipnou formou provází po stezce i malé čtenáře a vysvětluje jim mnohé zajímavosti z prostředí brněnských lesů. Každé stanoviště hlídá dřevěná socha zvířete, která byla vyřezána z jednoho kusu kmene motorovou pilou od umělce z Jeseníků – Jaroslava Pecháčka.

Na trase dlouhé necelé 2 kilometry je instalováno celkem 10 informačních tabulí, na kterých lesníci představují činnosti, které jsou každodenní součástí jejich práce. „Povolání lesníka obsahuje řadu činností od práce v lesních školkách, přes výchovu mladých porostů, budování lesních cest, hubení lesních škůdců až po vyznačování těžeb, sortimentaci a prvotní zpracování dřeva. Naším záměrem je právě na této naučné stezce malým i velkým návštěvníkům lesa naši práci představit a populárně-naučnou formou přiblížit“, objasňuje ředitel společnosti Jiří Neshyba.

Lesní oblasti v okolí Brna jsou vyhledávány stovkami obyvatel přilehlých obcí a města díky snadné dopravní dostupnosti i husté síti turistického značení. Krásy přírody se zde snoubí s  atraktivním systémem rekreačních prvků, které jsou nejen pravidelně udržovány, ale také neustále rozšiřovány.

Informace o různých zajímavostech brněnských lesů poskytují prostřednictvím informačních tabulí i naučné stezky Deblínská, Brněnská či Lipůvecká. Jejich součástí jsou i odpočinková místa, několik lesních studánek a altánů, které zpříjemní pobyt pěším návštěvníkům i cyklistům. Studánky mají význam nejenom jako zdroj vody pro lesní zvěř a prameniště lesních toků, ale jsou i významným estetickým prvkem v lese. Dalším, veřejností oblíbeným, místem je obora Holedná, sloužící chovu mufloní a dančí zvěře. Tato obora je svým umístěním uprostřed města naprosto výjimečná, protože zejména městské děti nemají tolik příležitostí vidět na vlastní oči život divoké zvěře a v Brně mohou zvěř pozorovat z bezprostřední blízkosti denně. I zde je vybudována naučná stezka.

Lesníci se na naučných stezkách také věnuji i stále oblíbenější lesní pedagogice. „Lesní pedagogika má prohloubit u veřejnosti zájem o les a objasnit význam hospodaření v lese, zlepšení vztahu člověka k lesu a k přírodě obecně, podporuje a objasňuje práci lesníků a zájem o dřevo jako obnovitelnou surovinu,“ dodává Neshyba.

Jak se k naučné stezce Babí lom dostanete?

Spojení z Brna do zastávky Lelekovice, náves zajišťuje autobus č. 41 (ze zastávky Královo pole, nádraží), případně autobus č. 310 z Kuřimi.

Pro pěší: od zastávky se vydáte po červené turistické značce, která vás povede na rozhlednu Babí lom, dále projdete Babí lom, na rozcestí se budete držet stále červené, ze stezky odbočíte až u altánku a lelkovadla, a to vlevo. Po asfaltové silničce pokračujete 400 metrů, poté zabočíte vpravo a kolem chaty Babí lom se dostanete k úvodní tabuli naučné stezky.

Pro cyklisty: od zastávky se vydáte po červené turistické značce, ze které však brzy odbočíte doprava po značené cyklostezce směr Babí lom. Kolem rybníčku a altánku na konci vesnice vás povede pěkná asfaltová silnička. Po cca 2 km narazíte na altánek a lelkovadlo. Po dalších cca 400 metrech zabočíte vpravo a kolem chaty Babí lom se dostanete k úvodní tabuli naučné stezky.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Sportovec kraje Adam Ondra
Lezec Adam Ondra se stal nejlepším sportovcem Jihomoravského kraje za minulý rok. Obhájil tak své loňské vítězství v této anketě. Vyhlášení se konalo v úterý 20. března 2018 v Brně.
21.03.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Nízkopodlažní vozy s klimatizací a s možností jezdit bez trolejového vedení. Dodávka nových parciálních trolejbusů přijíždí v těchto dnech do Brna. Jedná se o první vozy tohoto druhu, kterými...
20.03.2018 - 14:57
Každý si představuje ideální víkend jinak. Ten před Velikonocemi, tedy 24. a 25. března, si zájemci mohou zajít do infocentra jaderné elektrárny Dukovany, které si pro návštěvníky připravilo...
20.03.2018 - 14:00
Vizualizace Foto: MČ Brno-střed
Městská část Brno-střed rozhodla o výběru nejvhodnějšího návrhu architektonicko-urbanistické soutěže s názvem Park Rooseveltova v Brně. Porotu nejvíce zaujal návrh architekta Jiřího Vokřála a jeho...
20.03.2018 - 11:59
Bezbariérových míst v Brně pomalu ale jistě přibývá. Částečně zásluhou akčního plánu, který od Brňanů sbírá návrhy k bezbariérovým úpravám. Rovněž díky těmto podnětům letos bariéry zmizí z tramvajové...
20.03.2018 - 08:00
Valašská kapela Mňága a Žďorp loni oslavila 30 let na české hudební scéně. Osobitý hudební styl a texty založené na poezii všedního dne baví posluchače několika generací. A budou bavit i brněnskou...
19.03.2018 - 19:00
Komentáře