Reklama
reklama

Zapomenuté příběhy z Černovic zazní v rámci Roku smíření

Černovické sdružení se aktivně zapojilo do celobrněnské akce Rok smíření. Každý měsíc nabídne obyvatelům Černovic i dalším zájemcům čtení s netradičním tématem.

„Černovice byly jednou z čtvrtí, kde se střetával německý a český kulturní vliv,“ říká předseda sdružení Ladislav Kotík. „Díky válečným i poválečným událostem se na mnoho příběhů z dějin Černovic zapomnělo a my je nyní chceme připomenout.“

Tématem prvního čtení, které proběhne ve čtvrtek 16. dubna od 18 hodin ve vinotéce U Alberta (Olomoucká 148), budou německy píšící básníci a spisovatelé, kteří pocházejí nebo působili v Černovicích. Představen bude Oskar Camillo Hampel, který napsal vzpomínkovou knihu na dětství a mládí prožité v Černovicích, a Wilhelm Szegeda, který je autorem antologie české literatury pro německé žáky a studenty. Krátce připomeneme i dva české autory, kteří učili na místních školách.

V dalších měsících bude možnost se seznámit s církevními slavnostmi, s vývojem zastupitelské demokracie nebo s lidovými zvyky a obyčeji v Černovicích. Součástí Roku smíření bude také komentovaná procházka po Černovicích s tématem druhé světové války, která je připravena na 5. května 2015.

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Muzeum města Brna chystá na Špilberku výstavu „Rok 1918 – co nám válka vzala a dala…“ Foto: Magistrát města Brna
Technické muzeum v Brně, Moravské zemské muzeum, Muzeum města Brna a Muzeum Brněnska se zapojí do výstavního cyklu Republika 100, který oslaví sto let od vzniku samostatného Československa....
18.01.2018 - 15:40
Komplikace na dálnici D1 Foto: HZS JMK
Ani včera se dálnice D1 neobešla bez dlouhých kolon a nehod. Vozovka byla extrémně namrzlá a sypače soli popojížděly pomalu s kolonami, které se vytvářely v obou směrech.
18.01.2018 - 06:58
Malá lvíčata Foto: Zoo Brno
Chovateli mladých lvíčat, která se narodila 29. prosince v brněnské zoo, se podařilo pořídit první snímky těchto dvou roztomilých mláďat.
17.01.2018 - 17:40
V průběhu podzimu se léčil ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně olympionik a komeťácká legenda Vladimír Nadrchal. Vzhledem k tomu, že jeho operace zad proběhla dle plánu a pan Nadrchal procházel...
17.01.2018 - 14:13
Nová část hřbitova ve Slatině Foto: Magistrát města Brna, Z. Kolařík
Slatinský hřbitov město rozšířilo o 1600 metrů čtverečních s kapacitou 56 klasických kopaných hrobů a 318 urnových. Náklady na úpravy se vyšplhaly na 3,1 milion korun. Částku financovalo město Brno.
17.01.2018 - 07:34
Vizualizace rozhledny Holedná Foto: Projekt Dáme na vás
Výzvu k podávání návrhů do druhého ročníku participativního rozpočtu statutárního města Brna schválili dnes radní. Podávat návrhy bude možné od 15. února do konce května 2018. Celková vyčleněná...
16.01.2018 - 16:50
Komentáře