Reklama
reklama

VIDEO: Rychlou jízdu z centra do Komárova má vyřešit tramvaj v Plotní ulici

Brno dalo pro příští rok zelenou pokračování přípravy přesunu tramvajové tratě z Dornychu na ulici Plotní. Projekt „Tramvaj Plotní“, jehož realizace by měla stát více než dvě miliardy korun, má zajistit zrychlení dopravy mezi centrem města a Komárovem v jižní části Brna a napojení na budoucí nové vlakové nádraží a vznikající Jižní centrum. Silnice by se také měla stát výpadovkou na dálnici D2 a Bratislavu.

Časté dopravní zácpy na ulicích Plotní a Dornych, ve směru od Hlavního nádraží do jižní části Brna, na Komárov až k obchodním centrům Avion a Olympia patří mezi každodenní brněnskou realitu. Tuto nepříjemnou situaci by mělo vyřešit rozšíření ulice Plotní tak, aby se mezi čtyřproudou silnici pro auta vešel pás pro tramvaje. Projekt zahrnuje i kompletní rekonstrukci ulic Plotní a Dornych včetně oprav inženýrských sítí.

Projet ale nabral zpoždění. Mezi první práce měly patřit výkupy pozemků a domů podél Plotní ulice a jejich demolice. Celkově by mělo být zdemolováno kolem třiceti staveb. Loni město práce na projektu zmrazilo, nenašlo na ně peníze v rozpočtu. A ve vybydlených domech se usadili bezdomovci. Nyní ale radní schválili pokračování přípravy investiční akce Tramvaj Plotní.

Projekt byl původně plánovaný na období od roku 2010 až po rok 2016. Dopravní podnik proto už nechtěl opravovat tramvajové koleje na Dornychu, které byly v havarijním stavu. Kvůli zdržení  stavby ale stávající trať už druhým rokem opravuje. „Kdyby se koleje přesunuly do Plotní podle plánu, nebyla by oprava v Dornychu nutná," potvrdila mluvčí dopravního podniku Linda Hailichová s tím, že dopravní podnik by ocenil, kdyby znal časový údaj realizace projektu. „Při opravách kolejí na Dornychu tak musíme počítat s delší životností a opravy proto stojí víc peněz,“ dodala mluvčí.

Až budou vykoupeny všechny pozemky, bude Brno čekat na to, jaké dotační programy vypíše od příštího roku Evropská unie. S přeložkou tramvaje z Dornychu na Plotní se ale rozhodně musí začít dřív, než se stavbou nového nádraží.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Od pátečních pozdních nočních hodin vyšetřují brněnští kriminalisté zvlášť závažný zločin, který se stal ve vlaku směřujícím z Brna směrem do Adamova.
24.09.2017 - 20:29
Mezinárodní den kávy připadá každoročně na 1. říjen a Brno již posedmé chystá festival kávy, který se řadí mezi největší takovou akci v České republice.
24.09.2017 - 12:55
Fenomén únikových her, kdy účastníci musí řešit různé rébusy a snaží se dostat ven z labyrintu, pronikl do České republiky už dávno. Díky logickému myšlení a týmové práci musí skupina vyřešit příběh...
24.09.2017 - 09:00
Václav Vydra se narodil v Praze do herecké rodiny Dany Medřické a Václava Vydry. Diváci jej mohou vidět na prknech Divadla na Vinohradech, v karlínském divadle, ale také na televizních obrazovkách....
23.09.2017 - 16:58
Roční e-šalinkartu si v Brně pořídilo už téměř 30 tisíc cestujících. Pracovníci DPMB zatím nezaznamenali hromadný přechod mezi jednotlivými kategoriemi jízdného. Na podzim navíc dopravce chystá...
23.09.2017 - 12:38
Další z brněnských obchodních domů čekají změny. V letošním roce své vlastníky již změnila Olympie a Nákupní centrum Královo Pole, od srpna má nového majitele i Tesco u hlavního nádraží na ulici...
23.09.2017 - 08:37
Komentáře