Reklama
reklama

VIDEO: Rychlou jízdu z centra do Komárova má vyřešit tramvaj v Plotní ulici

Brno dalo pro příští rok zelenou pokračování přípravy přesunu tramvajové tratě z Dornychu na ulici Plotní. Projekt „Tramvaj Plotní“, jehož realizace by měla stát více než dvě miliardy korun, má zajistit zrychlení dopravy mezi centrem města a Komárovem v jižní části Brna a napojení na budoucí nové vlakové nádraží a vznikající Jižní centrum. Silnice by se také měla stát výpadovkou na dálnici D2 a Bratislavu.

Časté dopravní zácpy na ulicích Plotní a Dornych, ve směru od Hlavního nádraží do jižní části Brna, na Komárov až k obchodním centrům Avion a Olympia patří mezi každodenní brněnskou realitu. Tuto nepříjemnou situaci by mělo vyřešit rozšíření ulice Plotní tak, aby se mezi čtyřproudou silnici pro auta vešel pás pro tramvaje. Projekt zahrnuje i kompletní rekonstrukci ulic Plotní a Dornych včetně oprav inženýrských sítí.

Projet ale nabral zpoždění. Mezi první práce měly patřit výkupy pozemků a domů podél Plotní ulice a jejich demolice. Celkově by mělo být zdemolováno kolem třiceti staveb. Loni město práce na projektu zmrazilo, nenašlo na ně peníze v rozpočtu. A ve vybydlených domech se usadili bezdomovci. Nyní ale radní schválili pokračování přípravy investiční akce Tramvaj Plotní.

Projekt byl původně plánovaný na období od roku 2010 až po rok 2016. Dopravní podnik proto už nechtěl opravovat tramvajové koleje na Dornychu, které byly v havarijním stavu. Kvůli zdržení  stavby ale stávající trať už druhým rokem opravuje. „Kdyby se koleje přesunuly do Plotní podle plánu, nebyla by oprava v Dornychu nutná," potvrdila mluvčí dopravního podniku Linda Hailichová s tím, že dopravní podnik by ocenil, kdyby znal časový údaj realizace projektu. „Při opravách kolejí na Dornychu tak musíme počítat s delší životností a opravy proto stojí víc peněz,“ dodala mluvčí.

Až budou vykoupeny všechny pozemky, bude Brno čekat na to, jaké dotační programy vypíše od příštího roku Evropská unie. S přeložkou tramvaje z Dornychu na Plotní se ale rozhodně musí začít dřív, než se stavbou nového nádraží.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Protihluková stěna Foto: DPMB
Obyvatelé Bystrce se dočkají rekonstrukce protihlukové stěny, která je má lépe ochránit před hlukem od projíždějících tramvají i aut. Investice vyjdou na 11 milionů korun.
25.09.2018 - 15:38
Zelný trh Foto: Centrum news
Užít si slavný německý pivní festival Oktoberfest mohou lidé i v Brně. Slavnosti bavorského piva a dobrého jídla se uskuteční již tradičně na Zelném trhu. Začne ve čtvrtek 27. září a potrvá až do...
25.09.2018 - 11:54
Řidič auta najel na vyvýšený obrubník Foto: PČR JMK
V neděli nad ránem přijali strážníci oznámení od náhodného svědka, že v Hodoníně havarovalo auto najetím na vyvýšený ostrůvek a jeho řidič uvnitř auta spí. Když se nejbližší policejní hlídka blížila...
25.09.2018 - 07:42
Následky vichřice Foto: HZS JMK
Od včerejší dvacáté do dnešní sedmnácté hodiny řešili hasiči, v souvislosti se silným větrem, téměř sedm desítek událostí. Převážně odstraňovali spadlé stromy a zlomené větve.
24.09.2018 - 18:45
Bike and Run festival. Novinka, která zahrnovala prestižní Cannondale MTB Kritérium a Noční běh 5,10 mil Brnem, přilákala téměř pět set závodníků. Podzimní počasí přálo bajkerům i běžcům všech...
24.09.2018 - 11:45
V pátek 21.9. odstartovalo finále 8. ročníku Ankety Dobrovolní hasiči roku, do kterého postupuje 25 jednotek a 25 sborů dobrovolných hasičů ze všech krajů České republiky. Finalisty nominovala...
24.09.2018 - 08:13
Komentáře