Reklama
reklama

VIDEO: Rychlou jízdu z centra do Komárova má vyřešit tramvaj v Plotní ulici

Brno dalo pro příští rok zelenou pokračování přípravy přesunu tramvajové tratě z Dornychu na ulici Plotní. Projekt „Tramvaj Plotní“, jehož realizace by měla stát více než dvě miliardy korun, má zajistit zrychlení dopravy mezi centrem města a Komárovem v jižní části Brna a napojení na budoucí nové vlakové nádraží a vznikající Jižní centrum. Silnice by se také měla stát výpadovkou na dálnici D2 a Bratislavu.

Časté dopravní zácpy na ulicích Plotní a Dornych, ve směru od Hlavního nádraží do jižní části Brna, na Komárov až k obchodním centrům Avion a Olympia patří mezi každodenní brněnskou realitu. Tuto nepříjemnou situaci by mělo vyřešit rozšíření ulice Plotní tak, aby se mezi čtyřproudou silnici pro auta vešel pás pro tramvaje. Projekt zahrnuje i kompletní rekonstrukci ulic Plotní a Dornych včetně oprav inženýrských sítí.

Projet ale nabral zpoždění. Mezi první práce měly patřit výkupy pozemků a domů podél Plotní ulice a jejich demolice. Celkově by mělo být zdemolováno kolem třiceti staveb. Loni město práce na projektu zmrazilo, nenašlo na ně peníze v rozpočtu. A ve vybydlených domech se usadili bezdomovci. Nyní ale radní schválili pokračování přípravy investiční akce Tramvaj Plotní.

Projekt byl původně plánovaný na období od roku 2010 až po rok 2016. Dopravní podnik proto už nechtěl opravovat tramvajové koleje na Dornychu, které byly v havarijním stavu. Kvůli zdržení  stavby ale stávající trať už druhým rokem opravuje. „Kdyby se koleje přesunuly do Plotní podle plánu, nebyla by oprava v Dornychu nutná," potvrdila mluvčí dopravního podniku Linda Hailichová s tím, že dopravní podnik by ocenil, kdyby znal časový údaj realizace projektu. „Při opravách kolejí na Dornychu tak musíme počítat s delší životností a opravy proto stojí víc peněz,“ dodala mluvčí.

Až budou vykoupeny všechny pozemky, bude Brno čekat na to, jaké dotační programy vypíše od příštího roku Evropská unie. S přeložkou tramvaje z Dornychu na Plotní se ale rozhodně musí začít dřív, než se stavbou nového nádraží.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Auta na zákazu zastavení Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Není složité narazit v Brně na řidiče, kteří nedodržují dopravní předpisy. Někteří si dokonce pletou značku zákazu zastavení se značkou parkoviště.
22.03.2018 - 10:29
Rodina, která využila šance na nový domov Foto: B. Kleinhamplová
Prodloužení nájemní smlouvy bylo v březnu schváleno čtyřicáté rodině, která se účastní projektu Rapid Re-Housing. Byla tak překonána úspěšnost 80 procent v udržení bydlení, kterou si Brno před...
22.03.2018 - 07:25
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
V Jihomoravském kraji prudce vzrostl počet lidí s tuberkulózou. Zatímco v roce 2016 bylo v kraji 47 nemocných, loni jejich počet vzrostl na 66.
21.03.2018 - 19:53
Komentáře