Reklama
reklama

U nákupních center jde o zdraví a plechy. Přednost zprava tam řidiči neznají

Velký pozor si musejí dávat řidiči na parkovištích několika brněnských obchodních center. Zejména v období finišujících předvánočních nákupů by místo vybírání dárků mohli trávit odpoledne čekáním na dopravní policii. Důvod? Jiní řidiči, kteří si myslí, že mají přednost, když ji nemají.

Přednost zprava na křižovatce nerozlišené dopravními značkami je jedno ze základních pravidel, které by měl znát i člověk, který udělal autoškolu až napotřetí. Kdyby to ale mělo platit stoprocentně, například na parkovišti u obchodních center Avion a IKEA by bylo více než deset nehod denně. Hlavní čtyřproudová komunikace se totiž tváří jako hlavní. Jenže není, takže řidiči vyjíždějící z jednotlivých parkovacích uliček mají přednost.

„Je to tady neskutečně nebezpečné, a kdybych nemyslela za jiné, už bych měla několik nehod. A rozhodně se mi nechce naznačovat, kdo že tu má přednost, vyjetím do cesty jinému autu,“ zlobí se Jitka Procházková, která pracuje jako řidička tramvaje. Jak zjistil redaktor Centrum news přímo na parkovišti, jen během asi deseti minut těchto situací nastalo patnáct. „Naštěstí si asi i řidiči vyjíždějící na tu širokou uličku myslí, že dávají přednost,“ dodává Procházková.

Některá obchodní centra na problematickou dopravní situaci myslí a už ke vjezdu instalují výstražné cedule upozorňující na pravidlo přednosti zprava. Například Globus. „Umístění tohoto značení je, stejně jako značení parkovacích míst pro invalidy nebo maminky s dětmi, součástí projektové dokumentace při přípravě stavby. Jeho cílem je zvýšení bezpečnosti, eliminace případných nehod a usnadnění orientace zákazníků,“ potvrzuje mluvčí společnosti Pavla Hobíková.

Pokud už k nehodě dojde, v naprosté většině případů jde o „plechy“, které si řidiči řeší bez účasti policie. V tu dobu navíc policisté řeší jiné věci. „O předvánočních víkendech máme naplánováno několik akcí, mimo jiné regulujeme dopravu a máme plné ruce práce s kolonami,“ vysvětluje mluvčí brněnské policie Pavel Šváb. Podle něj mohou policisté pokutovat i řidiče, který nedal přednost, když měl, i když k nehodě nakonec nedošlo. „Na represi v toté době mnoho času nezbývá,“ dodal mluvčí.

Prevenci místo represe by uvítali i mnozí motoristé. „Nevidím důvod, proč by v těch místech nemohlo více zpomalovacích prahů. Dopravu by to nezpomalovalo, protože stejně řidiči musejí dávat přednost,“ myslí si řidič Martin Zedník. Pomoci by mohlo i pravidlo známé s USA či Kanady nazvané „all-way stop“, kdy všechny směry křižovatky jsou osazeny značkou „Stůj, dej přednost v jízdě“. V takovém případě řidič musí povinně zastavit a dát přednost autu, které v křižovatce bylo dříve. Současně přijíždějící auta si pak dávají přednost podle známého pravidla pravé ruky. Není proto možné, aby dvě auta projela křižovatkou bez zastavení a střetla se uprostřed.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Dva náctiletí mladíci se rozhodli kvůli penězům napadnout dva muže na ulici Bašty. Jednoho z nich udeřili pěstí, až kvůli ráně upadl na zem. Následně mu surově dupli na hlavu. Nyní jim hrozí až...
17.09.2018 - 13:54
Janáčkovo kulturní centrum Foto: MMB, Konior Studio
Patrně nejlepší koncertní sál ve střední Evropě. Tak se mluví o Janáčkově kulturním centru s kapacitou třináct set lidí a dvě stě místnostmi.Projekční tým v pátek představil návrh centra, které by...
17.09.2018 - 07:00
Komentáře