Reklama
reklama

U nákupních center jde o zdraví a plechy. Přednost zprava tam řidiči neznají

Velký pozor si musejí dávat řidiči na parkovištích několika brněnských obchodních center. Zejména v období finišujících předvánočních nákupů by místo vybírání dárků mohli trávit odpoledne čekáním na dopravní policii. Důvod? Jiní řidiči, kteří si myslí, že mají přednost, když ji nemají.

Přednost zprava na křižovatce nerozlišené dopravními značkami je jedno ze základních pravidel, které by měl znát i člověk, který udělal autoškolu až napotřetí. Kdyby to ale mělo platit stoprocentně, například na parkovišti u obchodních center Avion a IKEA by bylo více než deset nehod denně. Hlavní čtyřproudová komunikace se totiž tváří jako hlavní. Jenže není, takže řidiči vyjíždějící z jednotlivých parkovacích uliček mají přednost.

„Je to tady neskutečně nebezpečné, a kdybych nemyslela za jiné, už bych měla několik nehod. A rozhodně se mi nechce naznačovat, kdo že tu má přednost, vyjetím do cesty jinému autu,“ zlobí se Jitka Procházková, která pracuje jako řidička tramvaje. Jak zjistil redaktor Centrum news přímo na parkovišti, jen během asi deseti minut těchto situací nastalo patnáct. „Naštěstí si asi i řidiči vyjíždějící na tu širokou uličku myslí, že dávají přednost,“ dodává Procházková.

Některá obchodní centra na problematickou dopravní situaci myslí a už ke vjezdu instalují výstražné cedule upozorňující na pravidlo přednosti zprava. Například Globus. „Umístění tohoto značení je, stejně jako značení parkovacích míst pro invalidy nebo maminky s dětmi, součástí projektové dokumentace při přípravě stavby. Jeho cílem je zvýšení bezpečnosti, eliminace případných nehod a usnadnění orientace zákazníků,“ potvrzuje mluvčí společnosti Pavla Hobíková.

Pokud už k nehodě dojde, v naprosté většině případů jde o „plechy“, které si řidiči řeší bez účasti policie. V tu dobu navíc policisté řeší jiné věci. „O předvánočních víkendech máme naplánováno několik akcí, mimo jiné regulujeme dopravu a máme plné ruce práce s kolonami,“ vysvětluje mluvčí brněnské policie Pavel Šváb. Podle něj mohou policisté pokutovat i řidiče, který nedal přednost, když měl, i když k nehodě nakonec nedošlo. „Na represi v toté době mnoho času nezbývá,“ dodal mluvčí.

Prevenci místo represe by uvítali i mnozí motoristé. „Nevidím důvod, proč by v těch místech nemohlo více zpomalovacích prahů. Dopravu by to nezpomalovalo, protože stejně řidiči musejí dávat přednost,“ myslí si řidič Martin Zedník. Pomoci by mohlo i pravidlo známé s USA či Kanady nazvané „all-way stop“, kdy všechny směry křižovatky jsou osazeny značkou „Stůj, dej přednost v jízdě“. V takovém případě řidič musí povinně zastavit a dát přednost autu, které v křižovatce bylo dříve. Současně přijíždějící auta si pak dávají přednost podle známého pravidla pravé ruky. Není proto možné, aby dvě auta projela křižovatkou bez zastavení a střetla se uprostřed.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Dvoumetrová kraslice Foto: Centrum news/ Pavel Podešva
Dar od chorvatským umělců v podobě dvoumetrové kraslice stojí od dnešního dne na náměstí Svobody. Obří kraslici zdobenou brněnskými symboly městu předala chorvatská velvyslankyně Ines Troha. K vidění...
23.03.2018 - 18:00
FN v Bohunicích Foto: Centrum news
Fakultní nemocnice u sv. Anny, ale také Fakultní nemocnice v Bohunicích, Dětská nemocnice a Porodnice na Obilním trhu ruší od soboty 24. března zákaz návštěv pacientů.
23.03.2018 - 14:32
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Mladá dívka z Hodonínska se stala obětí vydírání. Nejprve jí kamarád vyhrožoval tím, že pokud mu dívka nepošle nahé fotky, vyzradí jejich občasný intimní vztah. Žádal si jich ale víc a víc.
23.03.2018 - 12:07
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Komentáře