Reklama
reklama

U brněnského krematoria rostou nové pavilony pro setkání pozůstalých

Devětatřicet milionů korun si vyžádá oprava brněnského krematoria a jeho okolí. Ta začala loni v listopadu a vše má být hotovo do srpna letošního roku. U krematoria mají vzniknout jednotlivé pavilony. Například u parkoviště zázemí s místností, ve které se lidé čekající na obřad budou moci posadit a lehce občerstvit.

Brněnské krematorium patří k jedné z nejvýznamnějších funkcionalistických památek nejen Brna ale i České republiky. Současná podoba areálu je ale zenitem původního provozního řešení. U krematoria proto vzniknou komerční  a hospodářské pavilony, které svým architektonickým řešením nijak nebudou konkurovat dominantní stavbě, ale naopak jejich tvarosloví dá vyniknout této 80 let staré památce.

"Opraví se povrch parkoviště s místy pro 50 aut, tři autobusy a tři handicapované. Místo unimobuňky, která je na kraji parkovišti nyní, vznikne budova se zázemím pro obchod s květinami a například pro kameníka. Přibude také místnost, která může sloužit jako čekárna a k občerstvení," nastínil plány předseda představenstva společnosti Pohřební a hřbitovní služby města Brna Jiří Novotný.

Nové zázemí budou tvořit dvě menší budovy spojené střechou. Průchod mezi nimi povede na hřbitov. Na přípravách projektu spolupracovali památkáři, protože budovu brněnského krematoria postavil v roce 1930 architekt Arnošt Wiesner a je architektonicky cenná. Nová budova zázemí bude s krematoriem ladit.

Samotné krematorium by se podle plánů také mělo dočkat oprav. Dokončí se zejména rekonstrukce střech. Nové by mělo být také výdejní místo uren. Dosud nebylo oddělené od obřadní části a lidé, kteří si šli pro urnu, mohli vidět rakev dalšího nebožtíka. Tomu by se po opravě mělo zamezit.

V brněnském krematoriu se spaluje nepřetržitě od pondělí do neděle celý den a celou noc. Od svého vzniku nebylo výrazněji rekonstruováno, ale například spalovací technologie jsou nové. Pozůstalým v něm také nově nabízejí možnost promítat při obřadu fotografie na velkoplošné obrazovce.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Kožní problémy, tělesné bolesti a řadu dalších zdravotních neduhů, které sužují mnoho lidí, lze u nás řešit zákonnými produkty z konopí. Od prosince roku 2016 mohou obyvatelé moravské metropole Brno...
18.09.2017 - 20:03
Komentáře