Reklama
reklama

Silničáři mají nové meteostanice s kamerami pro snímání silnice, auta i hlásiče

Čtyři nová auta, ale i meteostanice a hlásiče, kteří dokáží samostatně vyhodnotit situaci výstražnými světly a varovat řidiče před náledím, pomohou jihomoravským silničářům letos v zimě při údržbě silnic.

Na starosti mají 4220 kilometrů silnic. Z toho je 396 kilometrů silnic první třídy, zbytek jsou silnice druhé a třetí třídy. Silnice, které by měly být od sněhu uklizenédo tří hodin od výjezdu sypačů a spadají do první kategorie důležitosti, měří 919 kilometrů. Úpravu silnic mají řidiči rozdělenou do 104 okruhů, přičemž 66 z nich zajišťuje Správa a údržba silnic sama a zbylé uklízejí smluvní dodavatelé. Ve skladech ale mají silničáři nachystáno 15 tisíc tun soli a 25 tisíc tun inertního materiálu.

Úklidovou techniku obnovují silničáři každý rok, letos si pořídili hned čtyři nové podvozky včetně nástaveb pro zimní i letní údržbu. Meteostanic už budou mít letos k dispozici  jedenadvacet, šest z nich má i kameru pro snímání vozovky, která přenáší obraz na web Správy a údržby silnic.

V Brně udržují silničáři z Brněnských komunikací letos přes 500  kilometrů hlavních silnic. Jde o hlavní přivaděče do a ven z města, hlavní průtahy městem a silnice, kde jezdí městská hromadná doprava. Ostatní ulice udržují na vlastní náklady městské části. Každý vůz vyjíždí při sněžení v Brně na stejnou trasu dvakrát. Když je potřeba, pokaždé nabere posypový materiál. Zásoby soli na zimu jsou obrovské. Při průměrné zimě spotřebují sypače okolo šesti tisíc tun soli Ve skladech mají v Brně nyní 12 tisíc tun soli.

Vedle dvou nových sypačů společnost také zrekonstruovala zařízení na výrobu solanky, které má nyní dvojnásobnou kapacitu. „Jde o vanu, která se napustí vodou a ředí se v ní sůl. Nynější má čtyři metry krychlové,“ uvedl provozní ředitel komunikací Leoš Chasák.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Větší slevy pro studenty a seniory při cestování vlakem a autobusem a pro všechny bez rozdílu věku možnost pořídit si měsíční „navazující šalinkartu“. Při efektivním užívání bude pro cestující téměř...
15.08.2018 - 09:00
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Osmdesát dopravních nehod. Takové číslo evidují policisté v Jihomoravském kraji za první měsíc prázdnin v souvislosti s cyklisty. To je oproti loňskému červenci o 32 více.
13.08.2018 - 19:51
Přístaviště Bystrc až hrad Veveří. Tak vypadá trasa lodí na Brněnské přehradě, které od dnešního dne fungují v omezeném provozu. Důvodem je nízká hladina vody.
13.08.2018 - 18:08
Hrob Leoše Janáčka Foto: MMB
Dvanáctého srpna roku 1928 zemřel Leoš Janáček. Devadesátileté výročí jeho smrti si včera lidé připomněli na brněnském Ústředním hřbitově, kde je skladatel na čestném místě pohřbený.
13.08.2018 - 06:00
Komentáře