Reklama
reklama

Silničáři mají nové meteostanice s kamerami pro snímání silnice, auta i hlásiče

Čtyři nová auta, ale i meteostanice a hlásiče, kteří dokáží samostatně vyhodnotit situaci výstražnými světly a varovat řidiče před náledím, pomohou jihomoravským silničářům letos v zimě při údržbě silnic.

Na starosti mají 4220 kilometrů silnic. Z toho je 396 kilometrů silnic první třídy, zbytek jsou silnice druhé a třetí třídy. Silnice, které by měly být od sněhu uklizenédo tří hodin od výjezdu sypačů a spadají do první kategorie důležitosti, měří 919 kilometrů. Úpravu silnic mají řidiči rozdělenou do 104 okruhů, přičemž 66 z nich zajišťuje Správa a údržba silnic sama a zbylé uklízejí smluvní dodavatelé. Ve skladech ale mají silničáři nachystáno 15 tisíc tun soli a 25 tisíc tun inertního materiálu.

Úklidovou techniku obnovují silničáři každý rok, letos si pořídili hned čtyři nové podvozky včetně nástaveb pro zimní i letní údržbu. Meteostanic už budou mít letos k dispozici  jedenadvacet, šest z nich má i kameru pro snímání vozovky, která přenáší obraz na web Správy a údržby silnic.

V Brně udržují silničáři z Brněnských komunikací letos přes 500  kilometrů hlavních silnic. Jde o hlavní přivaděče do a ven z města, hlavní průtahy městem a silnice, kde jezdí městská hromadná doprava. Ostatní ulice udržují na vlastní náklady městské části. Každý vůz vyjíždí při sněžení v Brně na stejnou trasu dvakrát. Když je potřeba, pokaždé nabere posypový materiál. Zásoby soli na zimu jsou obrovské. Při průměrné zimě spotřebují sypače okolo šesti tisíc tun soli Ve skladech mají v Brně nyní 12 tisíc tun soli.

Vedle dvou nových sypačů společnost také zrekonstruovala zařízení na výrobu solanky, které má nyní dvojnásobnou kapacitu. „Jde o vanu, která se napustí vodou a ředí se v ní sůl. Nynější má čtyři metry krychlové,“ uvedl provozní ředitel komunikací Leoš Chasák.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Prvním mládětem roku 2018 je v brněnské zoo samice zebry Grévyho. Chovatelé jí vybrali jméno Mia.
18.02.2018 - 11:03
Svérázným způsobem se v Újezdu u Brna dostával do psychické kondice před několika dny čtyřiadvacetiletý mladík.
18.02.2018 - 08:24
Větší část lavičky na trolejbusové zastávce zabrala dívka, které si strážníci všimli ve čtvrtek večer v Černých Polích.
17.02.2018 - 07:48
Dálnice D1 Foto: Centrum news
U kulatého stolu se dnes sešel ministr dopravy Dan Ťok s představiteli Jihomoravského kraje v čele s hejtmanem Bohumilem Šimkem. Zúčastnil se i brněnský primátor Petr Vokřál. Hlavním tématem byla...
16.02.2018 - 14:25
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Zákazníkovi cykloprodejny v centru města ukradl zloděj kolo, které nechal stát nezamčené. Přivolaní strážníci ohlásili případ svým kolegům a za čtvrt hodiny se zloděj i s kolem našel.
16.02.2018 - 07:54
K dopravní nehodě ve východní části města vyjížděli dnes kolem půl jedné ráno brněnští strážníci.
15.02.2018 - 18:46
Komentáře