Reklama
reklama

Přemyslovo náměstí už není obytnou zónou. Dvacítku tam řidiči nedodržovali

Jen dvacet kilometrů v hodině mohla jezdit auta v brněnské Slatině, když projížděla přes Přemyslovo náměstí. Dopravní omezení však považovali řidiči za nesmyslné a téměř nikdo ho při průjezdu centrem Slatiny nedodržoval. Na náměstí se tak nyní může jezdit o deset kilometrů v hodině rychleji – třicítkou – ovšem s omezením zastavení.

Z Obytné zóny se Přemyslovo náměstí ve Slatině stalo Zónou s dopravním omezením. To je nejdůležitější změna v centru brněnské městské části Slatina. „Došlo ke změně organizace dopravy na Přemyslově náměstí a v jeho okolí. Obytná zóna nebyla funkční, kdo z řidičů dodržoval „dvacítku“ a ani stavebně technickým uspořádáním neodpovídala předpisům. Navíc si lze jen těžko představit rodiče, kteří by místo na náměstí poslali své děti s míčem přímo na komunikaci, byť to zákon v případě obytné zóny umožňuje,“ vysvětlil důvody změny předseda Dopravně bezpečnostní komise Pavel Šváb.

Slatina se tak připojila k mezinárodnímu trendu, který hlavní roli ve zklidňování dopravy přisuzuje právě „Zóně 30“. Paradoxní je, že řidiči teď na Přemyslově náměstí jezdí podle prvních poznatků pomaleji než před změnou. Jsou však navíc omezeni zákazem zastavení. „To byl také jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli pro změnu. Auta na silnici nesměla stát i za předchozího režimu, teď snad ubude porušení zákona i výmluv – zákaz zastavení je velmi srozumitelná dopravní značka,“ dodal Šváb. Ve Slatině díky změně značené došlo i k „legalizaci“ přechodu pro chodce, který sice na náměstí byl, ale v obytné zóně správně neměl co pohledávat.

Slatinská radnice zároveň připravuje projekt na úpravu Přemyslova náměstí, které je z hlediska architektonického velká plocha, kde nově navržené objekty vytvoří jen kulisu celkového vzhledu. Při úpravě vlastního náměstí je důraz kladen na funkčnost komunikačního propojení sídliště se stávající historickou zástavbou.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Kožní problémy, tělesné bolesti a řadu dalších zdravotních neduhů, které sužují mnoho lidí, lze u nás řešit zákonnými produkty z konopí. Od prosince roku 2016 mohou obyvatelé moravské metropole Brno...
18.09.2017 - 20:03
Pokoje zalité sluncem a doširoka otevřené okenice, se kterými si pohrává lehký vánek se slanou příchutí. A šplouchání moře. Idylická představa bydlení, která ožívá především nyní, v čase...
18.09.2017 - 18:18
Řidiči si v centru Brna musí připravit pevné nervy. K mnoha uzavírkám se dnes přidala další. Jejich trpělivost prověří zákaz vjezdu do Křenové ulice.
18.09.2017 - 12:41
Krátce po velkých změnách ve vlakové dopravě během letních prázdnin musí cestující počítat s dalšími výlukami na železniční trati.
18.09.2017 - 08:30
Ceny bytů v České republice stále rostou a současný stav neovlivnily ani prázdninové měsíce. V meziročním srovnání nyní pořídí Češi nové bydlení až o 20 % dráž a průměrná rodina tak na vlastní...
17.09.2017 - 19:58
Komentáře