Reklama
reklama

Přemyslovo náměstí už není obytnou zónou. Dvacítku tam řidiči nedodržovali

Jen dvacet kilometrů v hodině mohla jezdit auta v brněnské Slatině, když projížděla přes Přemyslovo náměstí. Dopravní omezení však považovali řidiči za nesmyslné a téměř nikdo ho při průjezdu centrem Slatiny nedodržoval. Na náměstí se tak nyní může jezdit o deset kilometrů v hodině rychleji – třicítkou – ovšem s omezením zastavení.

Z Obytné zóny se Přemyslovo náměstí ve Slatině stalo Zónou s dopravním omezením. To je nejdůležitější změna v centru brněnské městské části Slatina. „Došlo ke změně organizace dopravy na Přemyslově náměstí a v jeho okolí. Obytná zóna nebyla funkční, kdo z řidičů dodržoval „dvacítku“ a ani stavebně technickým uspořádáním neodpovídala předpisům. Navíc si lze jen těžko představit rodiče, kteří by místo na náměstí poslali své děti s míčem přímo na komunikaci, byť to zákon v případě obytné zóny umožňuje,“ vysvětlil důvody změny předseda Dopravně bezpečnostní komise Pavel Šváb.

Slatina se tak připojila k mezinárodnímu trendu, který hlavní roli ve zklidňování dopravy přisuzuje právě „Zóně 30“. Paradoxní je, že řidiči teď na Přemyslově náměstí jezdí podle prvních poznatků pomaleji než před změnou. Jsou však navíc omezeni zákazem zastavení. „To byl také jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli pro změnu. Auta na silnici nesměla stát i za předchozího režimu, teď snad ubude porušení zákona i výmluv – zákaz zastavení je velmi srozumitelná dopravní značka,“ dodal Šváb. Ve Slatině díky změně značené došlo i k „legalizaci“ přechodu pro chodce, který sice na náměstí byl, ale v obytné zóně správně neměl co pohledávat.

Slatinská radnice zároveň připravuje projekt na úpravu Přemyslova náměstí, které je z hlediska architektonického velká plocha, kde nově navržené objekty vytvoří jen kulisu celkového vzhledu. Při úpravě vlastního náměstí je důraz kladen na funkčnost komunikačního propojení sídliště se stávající historickou zástavbou.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Komentáře