Reklama
reklama

Postavil nemocnici v Bohunicích. „Byla náhoda,“ vzpomíná architekt Spurný

Výšková budova nemocnice v Bohunicích je v Brně vidět z mnoha stran. Před pětačtyřiceti lety se začala stavět podle plánu architekta Miroslava Spurného. Uznávaný architekt v oboru zdravotnické architektury, oslavil v minulých dnech v modřickém Domově pro seniory Anavita 93 let a zavzpomínal, jak kdysi stál u rýsovacího prkna nad plány nemocnice.

Jako správný gurmán miluje svěží francouzská vína a dobré jídlo i cestování po Evropě, kde mezi kapacitami z oboru architektury nabíral pracovní zkušenosti pro své projekty. „Jedním z největších štěstí pro člověka je to, když se mu práce stane celoživotním koníčkem. To, že jsem se dostal k projektu nemocnice v Bohunicích, byla náhoda,“ říká mezi historkami, ze kterých je cítit anglický humor, architekt Spurný.

Jako svůj první svůj velký projekt kreslil nemocnici ve Znojmě, pak přišla na řadu postupně také nemocnice v Boskovicích, Valašském Meziříčí a Fakultní nemocnice v Brně-Bohunicích. Budovami dnes denně projdou tisíce lidí a kolik projektů za desítky let prošlo jeho rukama, prý nikdy raději ani nepočítal. Jako nadšený obdivovatel funkcionalismu získal v době, kdy hranice státu obestíral neprostupně ostnatý drát, dokonce stipendium Světové zdravotnické organizace. A na tři měsíce se pak díky němu jako zaměstnanec kanceláře uznávaného profesora architektury Rozehnala rozjel na okružní jízdu po celé Evropě, kde navštěvoval nejznámější kapacity v oboru architektury. „Bylo to skutečně zajímavé. Jezdili jsme po kancelářích, kde architekti připravovali projekty nemocnic. Všude jsme se zdrželi týden a jeli zase dál. Pamatuji si třeba na Jugoslávii. To jsem si tehdy dokonce sám i pral a žehlil košile,“ vtipkuje muž, který pak celý život prostál za rýsovacím prknem. Když se mu prý něco nepodařilo, otevřel si raději lahvičku oblíbeného červeného vína a chvilku jen tak „lelkoval“. „Vzpomínám si také, jak jsme přijeli jednou do Francie, do slavného architektonického Centre Pompidou. Francouzští architekti si mysleli, že nás tím překvapí, ale po chvíli zjistili, že toho víme víc, než oni. Byli to ale nejen pánové architekti, ale hlavně charakteři. A tak to uznali a nebyli na nás vůbec naštvaní. Jen se divili, jak je možné, že toho tolik víme, když u nás byl tehdy komunismus,“ směje se autor řady jihomoravských nemocnic.

Na seznam budov, kterými se zapsal do dějin moderní jihomoravské architektury, patří také monstrózní budovy brněnského výstaviště. „A jestli mě těší, že když se řekne Bohunice, vybaví si každý mou budovu nemocnice? Mně je to jedno. Byla to zkrátka náhoda, že jsem ten projekt dostal,“ říká skromně muž, jehož syn Pavel navrhuje nyní interiéry.

Dnes žije architekt Miroslav Spurný v zařízení, které se na předměstí Brna specializuje na klienty s Alzheimerovou chorobou a demencemi. A patří tam pro svůj typický humor mezi miláčky personálu i klientů. „Pan architekt už malinko hůře vidí, a tak už ani nekreslí, ani nečte. Občas nás ale všechny dokáže díky své nonšalanci, nadhledu a ohromné inteligenci ještě tak usadit, že nám jen oči vyletí z důlků,“ směje se aktivizační pracovnice Domova pro seniory Anavita Dagmar Habltová. Přiznává, že donedávna vůbec netušila, o jak zajímavého klienta vlastně pečuje.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Mladá dívka z Hodonínska se stala obětí vydírání. Nejprve jí kamarád vyhrožoval tím, že pokud mu dívka nepošle nahé fotky, vyzradí jejich občasný intimní vztah. Žádal si jich ale víc a víc.
23.03.2018 - 12:07
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Auta na zákazu zastavení Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Není složité narazit v Brně na řidiče, kteří nedodržují dopravní předpisy. Někteří si dokonce pletou značku zákazu zastavení se značkou parkoviště.
22.03.2018 - 10:29
Rodina, která využila šance na nový domov Foto: B. Kleinhamplová
Prodloužení nájemní smlouvy bylo v březnu schváleno čtyřicáté rodině, která se účastní projektu Rapid Re-Housing. Byla tak překonána úspěšnost 80 procent v udržení bydlení, kterou si Brno před...
22.03.2018 - 07:25
Komentáře