Reklama
reklama

„Popeláři“ v lese. Po turistech musí uklízet místní

Lidé z obcí kolem Brna nemají z výletníků jen radost. Odpadky od občerstvení koupeného v místní samoobsluze často končí kousek za vesnicí. Místní proto stále častěji chodí kolem stezek s pytlem nebo instalují koše. V hlubokém lese.

Než se na to každý den dívat, raději udělám něco, co nemusím. Podobně uvažují lidé z vesnic na severním okraji Brna, tedy oblasti protkané turistickými a cyklistickými stezkami. Za posledními domy a často i uprostřed hlubokého lesa najednou stojí provizorní konstrukce i s velkým černým pytlem na odpadky.

„Na rozdíl od lidí, co se sem vydají na kole jednou za dva týdny, já tudy chodím denně se psem. Už nevím, kam s očima, a jsem rád, že to někdo ze sousedů udělal. V obci se o tom mluví,“ říká muž z Mokré-Horákova. Podle něj se o výměnu plných pytlů někdo pravidelně stará.

Jinde zase na odpočívadlech u laviček varuje turisty cedulka, že přidělávají práci starousedlíkům. To je příklad brněnských Soběšic, kde se prý za hezkého počasí místní nedobrovolně potkávají s výletníky, kteří si stěžují na nedostatečnou infrastrukturu. Jenže tato odpočívadla u cest budovali místní spíše pro sebe a ještě v době, kdy síť cyklostezek teprve vznikala a koše v lese nikdo nepotřeboval. „Nikdy nepochopím, proč pro turistu není problém vzít do batohu plnou PET láhev nebo jiné občerstvení, které něco váží, ale už je problém vzít domů prázdnou láhev a obaly,“ kroutí hlavou myslivec Jan Šťastný. Tuny odpadků pak musejí pravidelně, například každé jaro, uklízet armády dobrovolníků. Jenže ti mají spoustu práce i v místech, kde by nemuseli, například podél exponovaných asfaltových stezek využívaných i bruslaři, kde jsou regulérní koše v pravidelných rozestupech.

Na turistickou sezónu se proto Šťastný, který působí ve vinařské oblasti na jih od Brna, moc netěší. I jemu totiž volají nespokojení místní a prosí o pomoc s přistavením techniky. „Jakmile někde vznikne hromádka, přes víkend naroste a místní vinaři, kteří jsou závislí na cestovním ruchu, to sami uklízejí. Bez ohledu na to, čí je to pozemek,“ říká Šťastný.  

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Větší slevy pro studenty a seniory při cestování vlakem a autobusem a pro všechny bez rozdílu věku možnost pořídit si měsíční „navazující šalinkartu“. Při efektivním užívání bude pro cestující téměř...
15.08.2018 - 09:00
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Osmdesát dopravních nehod. Takové číslo evidují policisté v Jihomoravském kraji za první měsíc prázdnin v souvislosti s cyklisty. To je oproti loňskému červenci o 32 více.
13.08.2018 - 19:51
Přístaviště Bystrc až hrad Veveří. Tak vypadá trasa lodí na Brněnské přehradě, které od dnešního dne fungují v omezeném provozu. Důvodem je nízká hladina vody.
13.08.2018 - 18:08
Hrob Leoše Janáčka Foto: MMB
Dvanáctého srpna roku 1928 zemřel Leoš Janáček. Devadesátileté výročí jeho smrti si včera lidé připomněli na brněnském Ústředním hřbitově, kde je skladatel na čestném místě pohřbený.
13.08.2018 - 06:00
Komentáře