Reklama
reklama

„Popeláři“ v lese. Po turistech musí uklízet místní

Lidé z obcí kolem Brna nemají z výletníků jen radost. Odpadky od občerstvení koupeného v místní samoobsluze často končí kousek za vesnicí. Místní proto stále častěji chodí kolem stezek s pytlem nebo instalují koše. V hlubokém lese.

Než se na to každý den dívat, raději udělám něco, co nemusím. Podobně uvažují lidé z vesnic na severním okraji Brna, tedy oblasti protkané turistickými a cyklistickými stezkami. Za posledními domy a často i uprostřed hlubokého lesa najednou stojí provizorní konstrukce i s velkým černým pytlem na odpadky.

„Na rozdíl od lidí, co se sem vydají na kole jednou za dva týdny, já tudy chodím denně se psem. Už nevím, kam s očima, a jsem rád, že to někdo ze sousedů udělal. V obci se o tom mluví,“ říká muž z Mokré-Horákova. Podle něj se o výměnu plných pytlů někdo pravidelně stará.

Jinde zase na odpočívadlech u laviček varuje turisty cedulka, že přidělávají práci starousedlíkům. To je příklad brněnských Soběšic, kde se prý za hezkého počasí místní nedobrovolně potkávají s výletníky, kteří si stěžují na nedostatečnou infrastrukturu. Jenže tato odpočívadla u cest budovali místní spíše pro sebe a ještě v době, kdy síť cyklostezek teprve vznikala a koše v lese nikdo nepotřeboval. „Nikdy nepochopím, proč pro turistu není problém vzít do batohu plnou PET láhev nebo jiné občerstvení, které něco váží, ale už je problém vzít domů prázdnou láhev a obaly,“ kroutí hlavou myslivec Jan Šťastný. Tuny odpadků pak musejí pravidelně, například každé jaro, uklízet armády dobrovolníků. Jenže ti mají spoustu práce i v místech, kde by nemuseli, například podél exponovaných asfaltových stezek využívaných i bruslaři, kde jsou regulérní koše v pravidelných rozestupech.

Na turistickou sezónu se proto Šťastný, který působí ve vinařské oblasti na jih od Brna, moc netěší. I jemu totiž volají nespokojení místní a prosí o pomoc s přistavením techniky. „Jakmile někde vznikne hromádka, přes víkend naroste a místní vinaři, kteří jsou závislí na cestovním ruchu, to sami uklízejí. Bez ohledu na to, čí je to pozemek,“ říká Šťastný.  

Autor: 
redakce
Aktuálně
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Kožní problémy, tělesné bolesti a řadu dalších zdravotních neduhů, které sužují mnoho lidí, lze u nás řešit zákonnými produkty z konopí. Od prosince roku 2016 mohou obyvatelé moravské metropole Brno...
18.09.2017 - 20:03
Pokoje zalité sluncem a doširoka otevřené okenice, se kterými si pohrává lehký vánek se slanou příchutí. A šplouchání moře. Idylická představa bydlení, která ožívá především nyní, v čase...
18.09.2017 - 18:18
Řidiči si v centru Brna musí připravit pevné nervy. K mnoha uzavírkám se dnes přidala další. Jejich trpělivost prověří zákaz vjezdu do Křenové ulice.
18.09.2017 - 12:41
Komentáře