Reklama
reklama

„Popeláři“ v lese. Po turistech musí uklízet místní

Lidé z obcí kolem Brna nemají z výletníků jen radost. Odpadky od občerstvení koupeného v místní samoobsluze často končí kousek za vesnicí. Místní proto stále častěji chodí kolem stezek s pytlem nebo instalují koše. V hlubokém lese.

Než se na to každý den dívat, raději udělám něco, co nemusím. Podobně uvažují lidé z vesnic na severním okraji Brna, tedy oblasti protkané turistickými a cyklistickými stezkami. Za posledními domy a často i uprostřed hlubokého lesa najednou stojí provizorní konstrukce i s velkým černým pytlem na odpadky.

„Na rozdíl od lidí, co se sem vydají na kole jednou za dva týdny, já tudy chodím denně se psem. Už nevím, kam s očima, a jsem rád, že to někdo ze sousedů udělal. V obci se o tom mluví,“ říká muž z Mokré-Horákova. Podle něj se o výměnu plných pytlů někdo pravidelně stará.

Jinde zase na odpočívadlech u laviček varuje turisty cedulka, že přidělávají práci starousedlíkům. To je příklad brněnských Soběšic, kde se prý za hezkého počasí místní nedobrovolně potkávají s výletníky, kteří si stěžují na nedostatečnou infrastrukturu. Jenže tato odpočívadla u cest budovali místní spíše pro sebe a ještě v době, kdy síť cyklostezek teprve vznikala a koše v lese nikdo nepotřeboval. „Nikdy nepochopím, proč pro turistu není problém vzít do batohu plnou PET láhev nebo jiné občerstvení, které něco váží, ale už je problém vzít domů prázdnou láhev a obaly,“ kroutí hlavou myslivec Jan Šťastný. Tuny odpadků pak musejí pravidelně, například každé jaro, uklízet armády dobrovolníků. Jenže ti mají spoustu práce i v místech, kde by nemuseli, například podél exponovaných asfaltových stezek využívaných i bruslaři, kde jsou regulérní koše v pravidelných rozestupech.

Na turistickou sezónu se proto Šťastný, který působí ve vinařské oblasti na jih od Brna, moc netěší. I jemu totiž volají nespokojení místní a prosí o pomoc s přistavením techniky. „Jakmile někde vznikne hromádka, přes víkend naroste a místní vinaři, kteří jsou závislí na cestovním ruchu, to sami uklízejí. Bez ohledu na to, čí je to pozemek,“ říká Šťastný.  

Autor: 
redakce
Aktuálně
Větší část lavičky na trolejbusové zastávce zabrala dívka, které si strážníci všimli ve čtvrtek večer v Černých Polích.
17.02.2018 - 07:48
Dálnice D1 Foto: Centrum news
U kulatého stolu se dnes sešel ministr dopravy Dan Ťok s představiteli Jihomoravského kraje v čele s hejtmanem Bohumilem Šimkem. Zúčastnil se i brněnský primátor Petr Vokřál. Hlavním tématem byla...
16.02.2018 - 14:25
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Zákazníkovi cykloprodejny v centru města ukradl zloděj kolo, které nechal stát nezamčené. Přivolaní strážníci ohlásili případ svým kolegům a za čtvrt hodiny se zloděj i s kolem našel.
16.02.2018 - 07:54
K dopravní nehodě ve východní části města vyjížděli dnes kolem půl jedné ráno brněnští strážníci.
15.02.2018 - 18:46
Stany záchranářů Foto: ZZS JMK
Olympijský park na výstavišti plný různých sportů s sebou přináší i drobná zranění. Hned první týden stihli záchranáři ošetřit téměř dvacítku pacientů.
15.02.2018 - 11:45
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Pes, který utekl majitelce do psího výběhu, pomohl policii s odhalením osoby v pátrání. Majitelka zatoulaného psa jej našla u strážníků, kteří si ověřili totožnost ženy. Ukázalo se, že právě...
15.02.2018 - 07:48
Komentáře