Reklama
reklama

Kartáčkem to nekončí! Dentální hygienistky budou učit správnému čištění zubů

Ve čtvrtek 28. listopadu se v Brně uskuteční akce zaměřena na osvětu v zubní hygieně. Jmenuje se Kartáčkem to nekončí. Dentální hygienistky budou na stáncích zdraví v obchodním centru Avion Shopping Park od 8 hodin vysvětlovat dospělým a dětem základy zubní hygieny, tedy techniky správného čištění zubů, používání mezizubních kartáčků, ústní vody. Pro děti budou mít připraveny dětské verze kartáčků, vody a jako odměnu omalovánky.

Akce pro dospělé i děti reaguje na situaci v řadě českých domácnostech, kde je péče o chrup stále podceňována. Osvětovou akci organizuje Asociace dentálních hygienistek ČR. Ta dosud bojuje se špatnou informovaností veřejnosti. Ta si je často plete s „dentálními kosmetičkami“ či „dentálními učitelkami“, poskytujícími pouze bělení a výuku čištění zubů. „Dentální hygiena navíc není v České republice hrazena z veřejného zdravotního pojištění, přestože prevence je vždy levnější, než léčba. To si však musí prozatím uvědomovat především pacienti, protože pojišťovny v tomto ohledu příliš aktivní nejsou,“ říká Hana Kučová, prezidentka asociace. Cena jedné návštěvy u hygienistky se pohybuje přibližně kolem jednoho tisíce korun, v závislosti na provozních nákladech ordinace.

Úroveň péče o chrup se v České republice se přesto pomalu zlepšuje. Roste počet lidí, kteří chodí pravidelně k zubaři a především k dentálním hygienistkám. Na druhou stranu je tady stále ještě dost lidí, kteří se domnívají, že pokud je zuby a dásně nebolí, jsou zdravé. To je ovšem omyl. Trvá léta, než člověk zaregistruje onemocnění, která vedou ke ztrátě zubů – tedy především zubní kaz a onemocnění parodontu. Pokud zuby nebo dásně bolí, je už většinou pozdě a pacienta čeká velká, bohužel mnohdy i nepříjemná, oprava.

Například zubní kaz se může tvořit 1 až 5 let, než zabolí. Proto jsou preventivní návštěvy u dentálních hygienistek i zubních lékařů tak důležité. Pravidelné návštěvy ordinací dentální hygieny zkrátka zaručí lidem, že se nemusí preventivních prohlídek u stomatologů obávat. Dentální hygienistky stanovují indexy stavu parodontu a čistoty chrupu, odstraňují profesionálně speciálními nástroji a přístroji hlavní příčiny vzniku zubního kazu a onemocnění parodontu - plak a zubní kámen, seznámí pacienta s pomůckami a technikami správného čištění zubů, pomáhají s nácvikem domácí péče o chrup.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Komentáře