Reklama
reklama

Evakuace AZ Toweru: V nejvyšší budově České republiky včera hořelo

Po čtvrté hodině odpoledne byl v AZ Toweru spuštěním signalizace EPS vyhlášen požární poplach. Po kontrole situace v budově volá odpovědná osoba na tísňovou linku a hlásí požár. Takový byl začátek scénáře včerejšího cvičení brněnských hasičů v nejvyšší budově České republiky.

Opticko-kouřové čidlo zaznamenalo požár v jedné z kanceláří ve 22. nadzemním podlaží. Krajské operační a informační středisko vyslalo k události  jednotky v II. stupni požárního poplachu. Okamžitě byla zahájena evakuace osob z objektu únikovými schodišti a požárním výtahem. Po prvotním průzkumu nařídil velitel zásahu doplňování suchovodu z podzemního hydrantu a jednotky následně zahájili hasební práce. Hasiči cvičili bez použití hasební látky a v dýchacích přístrojích.

"Požáry ve výškových budovách patří mezi nejsložitější zásahy, které musí hasiči zvládat. Zásah jednotek v takovýchto objektech není možné vést bez znalosti základních pravidel požární prevence. Nejvyšší objekty v ČR dosahují výšky v rozmezí 70-110 metrů. Jihomoravští hasiči mají k dispozici žebřík s dostupností 52 metrů, který při ideálním ustavení dosáhne zhruba do poloviny výšky AZ Toweru. Hasiči se proto museli soustředit na vedení požárního zásahu především vnitřkem budovy," uvedla mluvčí hasičů Pavla Pražáková.

Včerejší cvičení prověřilo znalost požárně bezpečnostních zařízení budovy a taktiku vedení zásahu jednotkami profesionálních i dobrovolných hasičů. Od začátku letošního roku totiž  vyjížděli jihomoravští hasiči k 96 požárům ve výškových budovách.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Po několikaměsíčním zkušebním provozu je nově více než šest desítek brněnských tramvají vybaveno systémem mazání okolků, tedy části tramvajového kola, která je ve žlábku kolejnice. Díky tomu po Brně...
20.01.2018 - 08:15
Revizor Foto: Centrum news
Osmadvacetiletý muž u sebe ve čtvrtek neměl jízdní doklad. Při snaze o útěk pořezal revizora nožem. Strážnici ho poté našli nedaleko od zastávky Přístaviště v Bystrci, kde se incident odehrál.
19.01.2018 - 16:03
Stánek na BVV Foto: Magistrát města Brna
Veletrh cestovního ruchu Go a Regiontour dnes začíná na brněnském výstavišti. Brno se představuje stánkem ve stylu prvorepublikové kavárny. Naláká tak na největší akci letošního roku – festival ke...
19.01.2018 - 07:16
Muzeum města Brna chystá na Špilberku výstavu „Rok 1918 – co nám válka vzala a dala…“ Foto: Magistrát města Brna
Technické muzeum v Brně, Moravské zemské muzeum, Muzeum města Brna a Muzeum Brněnska se zapojí do výstavního cyklu Republika 100, který oslaví sto let od vzniku samostatného Československa....
18.01.2018 - 15:40
Komplikace na dálnici D1 Foto: HZS JMK
Ani včera se dálnice D1 neobešla bez dlouhých kolon a nehod. Vozovka byla extrémně namrzlá a sypače soli popojížděly pomalu s kolonami, které se vytvářely v obou směrech.
18.01.2018 - 06:58
Malá lvíčata Foto: Zoo Brno
Chovateli mladých lvíčat, která se narodila 29. prosince v brněnské zoo, se podařilo pořídit první snímky těchto dvou roztomilých mláďat.
17.01.2018 - 17:40
Komentáře