Reklama
reklama

Čtyři městské části mají novou kanalizaci. Na jih Brna už mohou investoři

Zdánlivě neatraktivní a „nevoňavá“ záležitost, jako je kanalizace, byla v pondělí v popředí zájmu obyvatel města Brna. Skončila totiž dostavba a oprava kanalizace v jižní části města Brna, konkrétně v městských částech Bohunice, Tuřany, Žebětín a Ivanovice.

Stavba, která má pro život města a jeho dobré fungování zásadní význam, trvala dva roky. Byla spolufinancována z evropských fondů a vyžádala si dvoumiliardovou investici. V posledních pěti letech je největší investiční akcí v oblasti rozvoje vodohospodářské infrastruktury nejen v Brně, ale v celé České republice.

„Dvouleté období výkopů a burácení pracovních strojů skončilo a obyvatelé zmíněných městských částí se po přestálém nepohodlí mohou těšit z lepšího životního prostředí. Celému městu pak tato investice přinese zlepšení kvality vodních toků i podzemních vod, umožní uskutečnit další vodohospodářské stavby a na jih města přiláká další investory,“ uvedl při slavnostním spuštění provozu nové kanalizace primátor Brna Roman Onderka.

V Brně byl projekt zaměřen na dostavbu a rekonstrukci z jednotného dešťového na oddělený stokový systém sítí v městských částech Bohunice, Tuřany, Žebětín a Ivanovice. Obnovou stávajících a vybudováním nových úseků sítě a napojením nových přípojek splaškových vod dojde významně ke snížení vypouštěného znečištění a zamezí se znečišťování podzemních vod. V městských částech šly ruku v ruce s rekonstrukcí kanalizace i obnova či dostavba komunikací, včetně chodníků.

Nová kanalizace také umožní další rozvoj jižní části města. Byla podmiňující investicí pro několik plánovaných vodohospodářských staveb. Byly rovněž vytvořeny podmínky, aby se na kanalizaci mohlo napojit více než pět tisíc obyvatel.

„Nová kanalizace má obrovský význam zejména pro rozvoj jižní části města. Je to i signál pro investory, kteří právě v této lokalitě plánují uskutečnit své investorské záměry, že jim město připravuje dobré podmínky v oblasti infrastruktury,“ upozornil na strategii pro budoucnost města primátor Brna Roman Onderka.

Při stavbě bylo položeno 24 205 metrů kanalizace a 13 963 metrů dešťové kanalizace. Čtyřicet čtyři procent z částky 2 031 295 411 korun získalo město z fondů Evropské unie. V plánovacím období Evropské unie 2007–2013 jde o největší investiční akci v oblasti rozvoje vodohospodářské infrastruktury v České republice.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Mezinárodní den kávy připadá každoročně na 1. říjen a Brno již posedmé chystá festival kávy, který se řadí mezi největší takovou akci v České republice.
24.09.2017 - 12:55
Fenomén únikových her, kdy účastníci musí řešit různé rébusy a snaží se dostat ven z labyrintu, pronikl do České republiky už dávno. Díky logickému myšlení a týmové práci musí skupina vyřešit příběh...
24.09.2017 - 09:00
Václav Vydra se narodil v Praze do herecké rodiny Dany Medřické a Václava Vydry. Diváci jej mohou vidět na prknech Divadla na Vinohradech, v karlínském divadle, ale také na televizních obrazovkách....
23.09.2017 - 16:58
Roční e-šalinkartu si v Brně pořídilo už téměř 30 tisíc cestujících. Pracovníci DPMB zatím nezaznamenali hromadný přechod mezi jednotlivými kategoriemi jízdného. Na podzim navíc dopravce chystá...
23.09.2017 - 12:38
Další z brněnských obchodních domů čekají změny. V letošním roce své vlastníky již změnila Olympie a Nákupní centrum Královo Pole, od srpna má nového majitele i Tesco u hlavního nádraží na ulici...
23.09.2017 - 08:37
Systém parkovací revoluce, který plánovali brněnští radní spustit v letošním roce, se odsouvá. Rezidentní parkování mělo ve středu města nejprve platit již od jara, poté se start přesunul na letošní...
22.09.2017 - 19:01
Komentáře