Reklama
reklama

Čtyři městské části mají novou kanalizaci. Na jih Brna už mohou investoři

Zdánlivě neatraktivní a „nevoňavá“ záležitost, jako je kanalizace, byla v pondělí v popředí zájmu obyvatel města Brna. Skončila totiž dostavba a oprava kanalizace v jižní části města Brna, konkrétně v městských částech Bohunice, Tuřany, Žebětín a Ivanovice.

Stavba, která má pro život města a jeho dobré fungování zásadní význam, trvala dva roky. Byla spolufinancována z evropských fondů a vyžádala si dvoumiliardovou investici. V posledních pěti letech je největší investiční akcí v oblasti rozvoje vodohospodářské infrastruktury nejen v Brně, ale v celé České republice.

„Dvouleté období výkopů a burácení pracovních strojů skončilo a obyvatelé zmíněných městských částí se po přestálém nepohodlí mohou těšit z lepšího životního prostředí. Celému městu pak tato investice přinese zlepšení kvality vodních toků i podzemních vod, umožní uskutečnit další vodohospodářské stavby a na jih města přiláká další investory,“ uvedl při slavnostním spuštění provozu nové kanalizace primátor Brna Roman Onderka.

V Brně byl projekt zaměřen na dostavbu a rekonstrukci z jednotného dešťového na oddělený stokový systém sítí v městských částech Bohunice, Tuřany, Žebětín a Ivanovice. Obnovou stávajících a vybudováním nových úseků sítě a napojením nových přípojek splaškových vod dojde významně ke snížení vypouštěného znečištění a zamezí se znečišťování podzemních vod. V městských částech šly ruku v ruce s rekonstrukcí kanalizace i obnova či dostavba komunikací, včetně chodníků.

Nová kanalizace také umožní další rozvoj jižní části města. Byla podmiňující investicí pro několik plánovaných vodohospodářských staveb. Byly rovněž vytvořeny podmínky, aby se na kanalizaci mohlo napojit více než pět tisíc obyvatel.

„Nová kanalizace má obrovský význam zejména pro rozvoj jižní části města. Je to i signál pro investory, kteří právě v této lokalitě plánují uskutečnit své investorské záměry, že jim město připravuje dobré podmínky v oblasti infrastruktury,“ upozornil na strategii pro budoucnost města primátor Brna Roman Onderka.

Při stavbě bylo položeno 24 205 metrů kanalizace a 13 963 metrů dešťové kanalizace. Čtyřicet čtyři procent z částky 2 031 295 411 korun získalo město z fondů Evropské unie. V plánovacím období Evropské unie 2007–2013 jde o největší investiční akci v oblasti rozvoje vodohospodářské infrastruktury v České republice.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Dvoumetrová kraslice Foto: Centrum news/ Pavel Podešva
Dar od chorvatským umělců v podobě dvoumetrové kraslice stojí od dnešního dne na náměstí Svobody. Obří kraslici zdobenou brněnskými symboly městu předala chorvatská velvyslankyně Ines Troha. K vidění...
23.03.2018 - 18:00
FN v Bohunicích Foto: Centrum news
Fakultní nemocnice u sv. Anny, ale také Fakultní nemocnice v Bohunicích, Dětská nemocnice a Porodnice na Obilním trhu ruší od soboty 24. března zákaz návštěv pacientů.
23.03.2018 - 14:32
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Mladá dívka z Hodonínska se stala obětí vydírání. Nejprve jí kamarád vyhrožoval tím, že pokud mu dívka nepošle nahé fotky, vyzradí jejich občasný intimní vztah. Žádal si jich ale víc a víc.
23.03.2018 - 12:07
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Komentáře