Reklama
reklama

Čtyři městské části mají novou kanalizaci. Na jih Brna už mohou investoři

Zdánlivě neatraktivní a „nevoňavá“ záležitost, jako je kanalizace, byla v pondělí v popředí zájmu obyvatel města Brna. Skončila totiž dostavba a oprava kanalizace v jižní části města Brna, konkrétně v městských částech Bohunice, Tuřany, Žebětín a Ivanovice.

Stavba, která má pro život města a jeho dobré fungování zásadní význam, trvala dva roky. Byla spolufinancována z evropských fondů a vyžádala si dvoumiliardovou investici. V posledních pěti letech je největší investiční akcí v oblasti rozvoje vodohospodářské infrastruktury nejen v Brně, ale v celé České republice.

„Dvouleté období výkopů a burácení pracovních strojů skončilo a obyvatelé zmíněných městských částí se po přestálém nepohodlí mohou těšit z lepšího životního prostředí. Celému městu pak tato investice přinese zlepšení kvality vodních toků i podzemních vod, umožní uskutečnit další vodohospodářské stavby a na jih města přiláká další investory,“ uvedl při slavnostním spuštění provozu nové kanalizace primátor Brna Roman Onderka.

V Brně byl projekt zaměřen na dostavbu a rekonstrukci z jednotného dešťového na oddělený stokový systém sítí v městských částech Bohunice, Tuřany, Žebětín a Ivanovice. Obnovou stávajících a vybudováním nových úseků sítě a napojením nových přípojek splaškových vod dojde významně ke snížení vypouštěného znečištění a zamezí se znečišťování podzemních vod. V městských částech šly ruku v ruce s rekonstrukcí kanalizace i obnova či dostavba komunikací, včetně chodníků.

Nová kanalizace také umožní další rozvoj jižní části města. Byla podmiňující investicí pro několik plánovaných vodohospodářských staveb. Byly rovněž vytvořeny podmínky, aby se na kanalizaci mohlo napojit více než pět tisíc obyvatel.

„Nová kanalizace má obrovský význam zejména pro rozvoj jižní části města. Je to i signál pro investory, kteří právě v této lokalitě plánují uskutečnit své investorské záměry, že jim město připravuje dobré podmínky v oblasti infrastruktury,“ upozornil na strategii pro budoucnost města primátor Brna Roman Onderka.

Při stavbě bylo položeno 24 205 metrů kanalizace a 13 963 metrů dešťové kanalizace. Čtyřicet čtyři procent z částky 2 031 295 411 korun získalo město z fondů Evropské unie. V plánovacím období Evropské unie 2007–2013 jde o největší investiční akci v oblasti rozvoje vodohospodářské infrastruktury v České republice.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Dva náctiletí mladíci se rozhodli kvůli penězům napadnout dva muže na ulici Bašty. Jednoho z nich udeřili pěstí, až kvůli ráně upadl na zem. Následně mu surově dupli na hlavu. Nyní jim hrozí až...
17.09.2018 - 13:54
Janáčkovo kulturní centrum Foto: MMB, Konior Studio
Patrně nejlepší koncertní sál ve střední Evropě. Tak se mluví o Janáčkově kulturním centru s kapacitou třináct set lidí a dvě stě místnostmi.Projekční tým v pátek představil návrh centra, které by...
17.09.2018 - 07:00
Komentáře