Reklama
reklama

Brněnští vědci sledovali zatmění Slunce v Indonésii. Získali snímek tzv. bílé koróny.

Výprava odborníků z Vysokého učení technického v Brně cestovala do Indonésie za pořízením snímku zatmění Slunce. Měsíce příprav a nakonec jen 3 minuty a 20 vteřin – právě tolik času měla letos výprava na to, aby pro další zpracování pořídila dostatek snímků naší nejbližší hvězdy. Ve středu zveřejnili vědci zobrazení sluneční koróny. „Výsledný obrázek má, laicky řečeno, dvě vrstvy: jedna vrstva je dokonalým obrazem pro fyzikální měření, nad ním je pak druhá vrstva, kde jsou vidět všechny koronární struktury. V potaz se berou i vlastnosti lidského oka. Je to vizualizace obrazu s vysokým dynamickým rozsahem,“ popsal výsledek expedice její vedoucí Miloslav Druckmüller.

Odborníkům v Indonésii příliš nepřálo počasí, vyjasnilo se pouze na 40 vteřin. I tak se ale zástupcům Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně podařilo získat potřebná data pro zobrazení sluneční koróny tak, jak ji dokáže vidět lidské oko. „Když porovnáme okolí Slunce, které svítí velmi výrazně, s okrajem obrázku, kde jsou vidět další hvězdy, tak je kontrast vyšší než 1 : 1 000 000. Klasická digitální fotografická technika nemá šanci si s takovým kontrastem poradit. Proto je nutné pořídit mnoho expozic s různými časy. Tyto snímky se pak musí s obrovskou přesností sesadit dohromady. Poté matematicky vytvoříme jeden obraz s lineární závislostí hodnot pixelů na jasu,“ popsal výsledný obraz sluneční koróny vedoucí výpravy Miloslav Druckmüller, který letos poprvé koordinoval jednotlivá stanoviště přímo z Brna.

Tým profesora Druckmüllera letos uspořádal již devátou výpravu za tímto astronomickým jevem, tentokrát ve spolupráci s Havajskou univerzitou. Vědci pro své pozorování využili software, který vznikal pro tyto účely osm let.  „Ústav astronomie na Havajské univerzitě dodává většinu hardwaru, ale řídí ho český software. My pak také zpracováváme data,“ upřesnil Druckmüller.

Členové expedice si sami nejprve nebyli jisti, zda mají dostatek informací pro všechny potřebné výpočty. „Po počátečním katastrofickém scénáři, že se letos nepodaří získat potřebná data, nakonec máme snímek tzv. bílé koróny, která ukazuje rozložení volných elektronů. Snad se podařilo získat dostatek podkladů i pro čáry ionizovaného železa,“ doplňuje Druckmüller, který stále pracuje na vyhodnocení všech získaných informací. Z každého pozorovacího místa mohou výzkumníci získat až 60 GB dat. Zatímco zástupci Fakulty strojního inženýrství pomáhají vytvářet algoritmy pro jejich zpracování (matematická část), Američané se více orientují v oblasti fyziky plazmatu. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Dopravní nehoda u obce Závist Foto: ZZS JMK
U obce Závist na Blanensku se střetl osobní automobil s kamionem. Řidič auta byl zaklíněný, vyprošťování trvalo více než půl hodiny. Ve vážném stavu byl transportován vrtulníkem do nemocnice.
22.01.2018 - 13:40
Ilustrační foto, alkohol Foto: Centrum news
Viditelně opilé mladé hochy zpozorovali strážníci v sobotu večer v Brně Medlánkách. Čtrnáctiletý chlapec nadýchal 1,86 promile alkoholu.
22.01.2018 - 06:56
Po více než dvouleté pauze se mnohonásobný držitel Ceny Anděl, Dan Bárta, chystá společně s kapelou ILLUSTRATOSPHERE posílenou o mezinárodně uznávaného bubeníka Martina Valihoru na velkolepé turné,...
21.01.2018 - 11:48
Po několikaměsíčním zkušebním provozu je nově více než šest desítek brněnských tramvají vybaveno systémem mazání okolků, tedy části tramvajového kola, která je ve žlábku kolejnice. Díky tomu po Brně...
20.01.2018 - 08:15
Revizor Foto: Centrum news
Osmadvacetiletý muž u sebe ve čtvrtek neměl jízdní doklad. Při snaze o útěk pořezal revizora nožem. Strážnici ho poté našli nedaleko od zastávky Přístaviště v Bystrci, kde se incident odehrál.
19.01.2018 - 16:03
Stánek na BVV Foto: Magistrát města Brna
Veletrh cestovního ruchu Go a Regiontour dnes začíná na brněnském výstavišti. Brno se představuje stánkem ve stylu prvorepublikové kavárny. Naláká tak na největší akci letošního roku – festival ke...
19.01.2018 - 07:16
Komentáře